Likumi

Top regulējums zaļajiem iepirkumiem

Lāsma Vaivare, 11.01.2016

Foto: Sputnik/Scanpix

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Top Ministru kabineta noteikumi par zaļo publisko iepirkumu, tie varētu stāties spēkā no nākamā gada

Vismaz tā cer Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), kas izstrādājusi noteikumu projekta sākotnējo versiju, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness. Sagaidāms, ka tie definēs līgumcenas slieksni, no kura pasūtītājam būs jāpiemēro zaļā iepirkuma prasības, minimālās preču, pakalpojumu un būvdarbu grupas, uz kurām šīs prasības attieksies, iepirkumu vērtēšanas kritērijus, kā arī līgumu izpildes noteikumus un to piemērošanas kārtību, skaidro VARAM.

Tiek plānots, ka noteikumi tiks apstiprināti līdz rudenim, taču pirms tam Saeimai jāpieņem jaunais Publisko iepirkumu likums un Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likums, kuros noteikts deleģējums izstrādāt speciālus zaļā iepirkuma noteikumus. Šobrīd gan, kā DB jau iepriekš vairākkārt ziņojis, pastāv nopietnas bažas, ka neizdosies iekļauties ES direktīvu noteiktajā termiņā, līdz kuram jāpieņem jaunie iepirkumus regulējošie likumi – līdz 18. aprīlim.

Lai arī normatīvais regulējums vēl tikai top, valsts un pašvaldību iestādes palēnām pieradinās pie zaļajiem iepirkumiem, īpaši tas attiecas uz pārtikas produktu piegādes un ēdināšanas pakalpojumu konkursiem. Proti, kopš 2014. gada beigām spēkā ir noteikumi par vides kritēriju piemērošanu un piedāvājuma izvēles kritēriju noteikšanu šādos iepirkumos ar mērķi stimulēt bioloģiski audzētas pārtikas noietu, vietējo ražotāju iespēju iesaistīties pārtikas iepirkumos utt.. Tomēr viss nav tik izcili – var vērot, ka zemnieki un vietējie ražotāji tiek pie uzvarām zaļajos ēdināšanas un pārtikas piegādes konkursos, tomēr joprojām ļoti liela loma šajā biznesā ir vairumtirgotājiem.

Visu rakstu Top regulējums zaļajiem iepirkumiem lasiet 11. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru