Trihinelozes dēļ Daugavpils tirgu PVD kontrolē pastiprināti; aicina nepirkt nezināmas izcelsmes gaļu

2011. gada 09. novembris plkst. 18:08
Autors: LETA
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Tā kā Daugavpilī joprojām tiek reģistrēti saslimšanas gadījumi ar trihinelozi, pilsētas tirdzniecības vietas tiek pastiprināti kontrolētas, tikmēr cilvēkiem jāizvairās pirkt nezināmas izcelsmes gaļu no mājražotājiem, sacīja PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova. Kā ziņots, Daugavpils reģionālajā slimnīcā reģistrēti vēl divi saslimšanas ar trihinelozi gadījumi. PVD Dienvidlatgales pārvaldes vadītājs Antons Lazdāns pastāstīja, ka, pēc inficēto personu sniegtās informācijas, gaļu viņi esot iegādājušies tirgū. Pārbaudes laikā trihinellas gaļā nav konstatētas. PVD inspekcijas vadītājs neizslēdza arī iespēju, ka kāds no inficētajiem, sakot, ka gaļu iegādājies tirgū, to varētu būt pircis arī «no rokām».

«Daugavpils tirgus tiek pastiprināti uzraudzīts. Tas nozīmē, ka biežāk notiek pārbaudes un mēģinām precīzāk izsekot cūkgaļas izcelsmei un gaļas apritei. Oktobra beigās noņēmām paraugus vairākās tirdzniecības vietās, tomēr pārkāpumus neatklājām. Šie jaunākie saslimšanas gadījumi saistīti ar inficēšanos jūlija beigās, jo jārēķinās, ka kaitei ir 45 dienas ilgs inkubācijas periods. Turklāt jāsaprot, ka simptomi var atšķirties, līdz ar to cilvēki uzreiz var nezināt, pie kura ārsta vērsties un diagnozes noteikšana var aizkavēties,» sacīja Marčenkova.

PVD pārstāve akcentēja, ka pircējiem vajadzētu izvairīties no nezināmas izcelsmes gaļas iegādes.

«Mājās audzētas cūkas gaļa it kā tiek uzskatīta par veselīgāku, jo tā nav rūpnieciski ražota. Vienlaikus jāapzinās, ka ne vienmēr mazo novietņu saimnieki ievēro drošības pasākumus. Bieži vien cūku ganāmpulka saimnieks ir arī mednieks, līdz ar to mājas cūkām tiek izbaroti medījumu pārpalikumi, kas bieži vien satur trihinellas. Tādēļ cūkgaļu būtu jāpērk vai nu no patiešām labi zināmiem zemniekiem, vai arī tomēr gaļu jāiegādājas legālās tirdzniecības vietās, kur tā nāk no sertificētām kautuvēm,» norādīja Marčenkova.

Jau ziņots, ka pirmais saslimšanas ar trihinelozi gadījums Daugavpilī reģistrēts šā gada 21.jūnijā, pēdējie - novembrī. Kopējais inficēto skaits jau tuvojas pusotram desmitam. Inficētie apgalvojuši, ka cūkgaļu iegādājušies gan tirgū, gan veikalos.

PVD dienesta speciālistiem pagaidām tā arī nav izdevies noskaidrot inficētās gaļas izcelsmi.

Trihinelozes izraisītājs nav atrasts arī fermā, kas bijusi saistīta ar konstatēto nelikumīgo uzņēmējdarbību. Šajā fermā tika veikta cūku kontrolkaušana, taču trihinellas gaļā netika konstatētas.

Lai mazinātu trihinelozes izplatības iespējas, PVD speciālisti atkārtoti izvērtēja arī kautuvju biodrošību.

Trihinelozei ir raksturīgas alerģiskas parādības: tūska dažādās ķermeņa daļās, izsitumi uz ādas, pārmaiņas asins ainā, ierobežotas kustības locītavās, stipras muskuļu sāpes, apgrūtinātas acu ābolu kustības, runāšana, rīšana, elpošana. Temperatūra pamazām kāpj līdz 38-40 grādiem un saglabājas tik augsta vairākas nedēļas.

Dažreiz ir sirdsdarbības lēkmjveida traucējumi, bezmiegs, nemiers, stipras galvassāpes un svīšana. Atraugas, slikta dūša, vemšana, caureja vai aizcietējums ir tikai nedaudziem slimniekiem. Vājas invāzijas gadījumā slimību grūti diagnosticēt, jo simptomi nav raksturīgi. Smaga saslimšana dažreiz var beigties arī ar nāvi.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām