Tukšās «spoku pilsētas» rada bažas par nekustamo īpašumu burbuli vienā no pasaules lielākajām ekonomikām 

Ķīna, kuras valdība pēdējo gadu laikā īstenojusi intensīvu jaunu mājokļu būvniecību, rada bažas par jauna, vērienīga nekustamo īpašumu burbuļa rašanos. Pašlaik Ķīnā tukši un neapdzīvoti ir ne vien daudzi premium klases debesskrāpju projekti, bet arī jauni daudzdzīvokļu kompleksi, veseli rajoni un pat pilsētas, vēsta CBS News 60 minutes.

Gunta Kursiša, 05.03.2013
1/15

Žengdongas pilsēta Henanas provincē

Avots: 60 minutes

Ķīna līdz šim ir bijusi «finanšu brīnums», kas trīsdesmit gadu laikā spēja kļūt par pasaules otru lielāko ekonomiku, un to lielā mērā nodrošināja valsts īstenotā politika. Viena no jomām, kurai nopietni pievērsās Ķīna, bija nekustamā īpašuma celtniecība, taču pašlaik novērojama situācija, ka jaunuzcelto pilsētu maģistrālēs satiksmi «sastrēgumstundā» veido vien dažas automašīnas.

Tukšas jaunuzceltas pilsētas atrodamas visā Ķīnas teritorijā. Taču, izrādās, ka teju visi dzīvokļi, kas atrodas tukšajās «spoku pilsētās» teju bez jebkādām dzīvības pazīmēm, ir pārdoti. Pirms 15 gadiem, kad Ķīnas valdība atļāva tās iedzīvotājiem iegādāties pašiem savus mājokļus, nekustamā īpašuma iegāde šķita kā labs investīciju veids, paredzot, ka mājokļu cenas pieaugs straujāk nekā inflācija. Lielākā daļa tukšo dzīvokļu īpašnieku «spoku pilsētās» ir nesen izveidojušās Ķīnas vidējās klases pārstāvji.

Kopš laika, kad vidējās klases ķīnieši sāka iegādāties mājokļus, to cenas pieaugušas vairākas reizes, taču ik gadu Ķīnā tiek izbūvētas 12- 24 jaunas pilsētas, un valdība būvniecībā ik gadu iegulda vairākus triljonus, lai Ķīnas ekonomikas izaugsme neapstātos, vēsta medijs.

Finanšu analītiķis Gilams Talaks, norāda, ka šādu mājokļu būvniecība nenodrošinās dzīvesvietu cilvēkiem, kas vēlas pārcelties no laukiem uz pilsētu, jo laucinieki tik dārgus dzīvokļus nevarēs atļauties. Lielākā daļa cilvēku Ķīnā dienā izdzīvo ar diviem dolāriem dienā. Ķīnas valdība centusies ierobežot jaunu mājokļu pirkšanu, ieviešot noteikumu, ka vienā pilsētā ķīnietis drīkst iegādāties tikai vienu dzīvokli. Taču tajā pašā laikā Ķīnas vidējā klase turpina pirkt dzīvokļus, šķēršojot pilsētu robežas.

Jau rakstīts, ka nabadzīgie ķīnieši Šanhajā apmetušies pat kravas konteineros, kas pārveidoti par mitekļiem. Ziņu aģentūra Reuters iemūžinājusi fotogalerijā Ķīnas mājokļu dažādību.

Viena no «spoku pilsētām» Ķīnā ir tā dēvētā «debesskrāpju Dubaija» - projekts Phoenix Island. Tā ir mākslīgi radīta sala ar palmu koku ieskautām ielām, septiņu zvaigžņu viesnīcu un luksusa klases dzīvokļiem salas debesskrāpjos, kas ir teju neapdzīvota.

Jaunākais izdevums