Tūrisma sezona veicinājusi pieprasījuma pieaugumu komercplatību tirgū

2011. gada 19. maijs plkst. 17:36
Dalies ar šo rakstu

Šā gada pavasaris komercīpašumu tirgū ir zīmīgs ar ierobežotu tirdzniecības telpu piedāvājumu t.s. aktīvajās Rīgas centra un Vecrīgas ielās, kā arī ar ātrāku lēmumu pieņemšanu, meklējot telpas, raksturo Arco Real Estate komercnodaļas vadītājs Guntis Kanenbergs.

Līdz ar tūrisma un siltās sezonas tuvošanos, lielāku rosību un pieprasījumu nodrošinājuši ēdināšanas uzņēmumi. Pēc kompānijas datiem, šādi uzņēmumi nodrošinājuši 71% no kopējā tirdzniecības telpu pieprasījumu skaita. Biežāk telpas prasības Vecrīgas aktīvajās gājēju ielas vai tādas, kas atrodas netālu no tūristu apskates vietām. Pieprasītāko telpu nomas maksu līmenis Vecrīgas aktīvākajās gājēju ielās ir no 15 līdz 36 EUR/m². Nomai piedāvāto tirdzniecības telpu īpatsvars Rīgas centrā nepārsniedz 12%, Vecrīgā – 8% no kopējo tirdzniecības telpu īpatsvara.

Pēc Arco Real Estate novērojumiem, biroju tirgū lielāka interese ir par kvalitatīviem un neliela izmēra birojiem, kas izskaidrojama joprojām gan ar budžeta samazināšanu, gan ar nepieciešamību pēc augstākas klases telpām.

Interese par biroju telpu iegādi aprīlī bija zema. Potenciālie pircēji ir interesējušies par salīdzinoši lielu biroju iegādi, kuru platība pārsniedz 1000m². Par iegādi interesējas uzņēmumi, kam ir pieejami finanšu resursi un kuri ilgtermiņā vēlas ieekonomēt uz iespējamo nomas maksu palielināšanos.

Tikmēr noliktavas un ražošanas telpu tirgū neapkurināmo noliktavas telpu nomas piedāvājums būtiski pārsniedz pieprasījumu Rīgā un tās apkārtnē. Nomas maksas faktiski nav būtiski mainījušās kopš pagājušā gada. Savukārt apkurināmo noliktavas telpu tirgus situācija ir uzlabojusies, brīvo noliktavu platību īpatsvaram ir tendence samazināties, informē Guntis Kanenbergs. Nereti kompānijām nepieciešamas ne tikai noliktavas, bet arī biroji blakus tām. Svarīgi faktori izvēlē ir objektu novietojums un piebraucamo ceļu kvalitāte. Telpas nereti tiek meklēts vietā, kas ir netālu no uzņēmuma sadarbības partneriem vai pasūtījumu objektiem, kas ļautu ieekonomēt uz transporta izmaksām nākotnē. Brīvu kvalitatīvu noliktavas telpu piedāvājums starp Rīgu un citām lielākām Latvijas pilsētām uz stratēģiski izdevīgiem ceļiem ir ierobežots.

Komerczemju tirgus segmentā pieprasījums nav būtiski palielinājies. Lielāka interese ir par 3000 – 5000m² lieliem zemes gabaliem ar dzīvokļu ēku celtniecības izmantošanas mērķi un iespējamo ēku stāvu augstumu līdz 5 stāviem. Īpašumu cenas līmenis atkarīgs no zemes gabalu novietojuma, apkārtējās vides, komunikāciju izveidošanas izmaksām u.c.
 

Dalies ar šo rakstu