Turpina samazināties izdevumi pārtikai

2011. gada 05. augusts plkst. 13:35
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Pērn mājsaimniecībās līdz ar kopējo patēriņa izdevumu tālāku samazināšanos par 8.8% izdevumi pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem sarukuši par 3% salīdzinājumā ar 2009.gadu.


Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie Mājsaimniecību budžetu apsekojuma dati liecina, ka saimniecību izdevumi auguši tikai grupā dārzeņi un kartupeļi - par 4.3%, kas izskaidrojams ar patēriņa cenu pieaugumu dārzeņiem un kartupeļiem par 9.4%.
Vidējās mājsaimniecības budžetā izdevumi, uzturam rēķinot vidēji uz mājsaimniecības locekli mēnesī, bija Ls 50 – attiecīgi 2009.gadā 52 Ls. Savukārt privātā mājsaimniecība uzturam tērēja vidēji 28.3% no visiem patēriņa izdevumiem, kas ir nedaudz vairāk kā 2009. gadā - 26.7%. Uztura izdevumu īpatsvars kopējos patēriņa izdevumos ir palielinājies, un tas liecina par labklājības līmeņa samazināšanos mājsaimniecībās. Saskaņā ar Mājsaimniecību budžetu apsekojuma datiem «vidējais» iedzīvotājs izdzēra 50 litru piena, apēda 197 olas, patērēja 87 kg kartupeļu, savukārt kafijas pagatavošanai izlietoja 1.7 kg kafijas pupiņu.

Pārtikas produktu patēriņu ietekmējušas arī patēriņa cenu izmaiņas pārtikai. Līdzīgi kā 2009.gadā, mājsaimniecības ir devušas priekšroku lētākām pārtikas precēm vai tām, kuru cenas ir samazinājušās. Piemēram, 2010.gadā gaļai un gaļas izstrādājumiem patēriņa cenas, salīdzinot ar 2009.gadu, samazinājās straujāk nekā citiem pārtikas produktiem – par 5.1%. Līdz ar to ir palielinājies cūkgaļas patēriņš – no 18 kg uz vienu mājsaimniecības locekli 2009.gadā līdz 22 kg 2010.gadā. Kopumā var secināt, ka pieaudzis ir gaļas patēriņš svaigā un atdzesētā veidā, vienlaicīgi samazinoties pārstrādātu gaļas izstrādājumu patēriņam. Piena produktu grupā samazinājies pilnpiena patēriņš, toties pieaudzis piena ar pazeminātu tauku saturu un raudzētas piena produkcijas patēriņš.

Populārākās ziņas

Nepalaid garām