Pasaulē

Ukrainai būs jāizšķiras – Maskava vai SVF

Jānis Šķupelis, 30.10.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Notikušajās Ukrainas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi valsts prezidenta Viktora Janukoviča izlolotā Reģionu partija. Šobrīd aplēses liecina, ka Reģionu partija savākusi aptuveni pusi no 450 vietām Ukrainas parlamentā, jo minēto partiju atbalstīs arī liels skaits individuālu kandidātu, kas būs ieguvuši vietu valsts parlamentā, ziņo ārvalstu mediji.

Tāpat nav izslēgts, ka minētā varas partija veidos koalīciju ar Komunistisko partiju, ja tas būs nepieciešams. Līdz ar šādu vēlēšanu iznākumu palielinājušās bažas, ka Ukraina varētu attālināties no demokrātijas ceļa. Eiropas attiecīgās varas iestādes jau šī gada maijā pieņēma rezolūciju, kurā tiek paustas bažas par politisko pretinieku izslēgšanu no demokrātiskā procesa un politiskās opozīcijas apspiešanu. Šajā ziņā attiecību saasinājumu izraisīja opozīcijas līderes, ekspremjeres Jūlijas Timošenko apcietināšana. Attiecību neuzlabošanās nozīmē, ka varētu sarežģīties Ukrainas un Eiropas Savienības tirdzniecības attiecības. ES sola neratificēt politiskās asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumu ar Ukrainu tik ilgi, kamēr vien J. Timošenko atradīsies apcietinājumā. Jautājums ir, cik lielā mērā šo valsti gatava balstīt Krievija, kas pagaidām neuzklausa Ukrainas vēlmes pēc lētākas gāzes.

Lai gan Reģionu partija saglabās varu, tai nāksies rēķināties ar spēcīgu opozīciju. Uz Rietumiem orientētajai opozīcijai pievienosies Brīvības partija un, visticamāk, arī strauji popularitāti gūstošā boksa čempiona Vitālija Kļičko partija UDAR. «Mēs neparedzam sadarbību par Reģionu partiju un tās komunistu satelītu. Mēs esam gatavi strādāt ar tām partijām, kas piedāvā eiropeisku attīstības ceļu,» norāda pats V. Kļičko.

Skaidrs ir tas, ka Ukrainai vajag rast finansējumu ekonomikas izaugsmes nodrošināšanai. Pagaidām tiek lēsts, ka šī valsts, bez dārgas aizņemšanās no finanšu tirgiem, tos varētu dabūt pamatā divos veidos. Viens ir lūgt, lai Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) atsāk sniegt savulaik Ukrainai piešķirto palīdzību. Tas gan prasīs pieņemt politiski jutīgus lēmumu, jo Reģionu partijai nāksies palielināt komunālos tarifus (to pieprasa SVF). Otrs variants ir ciešāka biedrošanās ar Maskavu, kas Ukrainu varētu nodrošināt ar lētākiem energoresursiem. Ļoti iespējams Krievija spēlēs uz Ukrainas iesaistīšanu savā muitas ūnijā.

Komentāri

Pievienot komentāru