Uzlabo digitālo spēļu, grāmatu, video un mūzikas iegādes drošību

2013. gada 15. oktobris plkst. 12:59
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Pateicoties Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu un Eiropas Komisijas īstenotajām aktivitātēm, 116 mājaslapas visā ES, kurās tiek pārdotas digitālās spēles, grāmatas, video un mūzika, ir uzlabotas saskaņā ar ES patērētāju aizsardzības normatīvajiem aktiem, informē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).

Interneta Sweep pārbaužu ietvaros PTAC veicis 10 interneta vietņu pārbaudi, panākot uzlabojumus visās pārbaudītajās interneta vietnēs.

Mājaslapu, kas tirgo digitālā satura produktus, apsekošana tika uzsākta 2012.gada vasarā. ES nacionālās uzraudzības iestādes kopumā pārbaudīja 330 mājaslapas, aptverot lielu tirgus daļu. Nacionālo uzraudzības iestāžu veiktajās pārbaudēs tika atklātas 172 mājaslapas, kas darbojas neatbilstoši ES patērētāju tiesību aizsardzības normatīvajiem aktiem. Uzraudzības iestādes sazinājās ar komersantiem, lai novērstu neatbilstības. Līdz šim 116 mājaslapās ir veiktas korekcijas.
49 mājaslapās tiks turpināta izmeklēšana, 5 gadījumos pārkāpumi bija nelieli un tos nebija veikusi, kāda no dalībvalstīm un divas mājaslapas vairs neeksistē. Pēc ES dalībvalstu uzraudzības iestāžu aktivitāšu veikšanas 80% no 330 mājaslapām tagad darbojas saskaņā ar ES patērētāju tiesību normatīvajiem aktiem.

Latvijā Sweep pārbaužu ietvaros PTAC veicis 10 interneta mājaslapu, kas tirgo digitālos produktus (grāmatas, spēles un mūzika), pārbaudes. Neatbilstības konstatētas visās mājaslapās, un galvenie konstatētie pārkāpumi saistīti ar atbilstošas informācijas nodrošināšanu par pakalpojumu sniedzēju, produktu raksturojumu, atteikuma tiesību izmantošanas iespējamību, cenas norādīšanu, samaksas kārtību, kā arī netaisnīgu līgumu noteikumu piedāvāšanu un iespējām saglabāt līguma noteikumus.

Pēc PTAC veiktajām aktivitātēm, tostarp izsakot komersantiem ierosinājumus labprātīgi veikt pasākumus konstatēto pārkāpumu novēršanai un vienā lietā pieņemot lēmumu par tiesisku pienākumu izbeigt negodīgu komercpraksi, pārbaudītajās mājaslapās pārkāpumi tika novērsti.

Latvijā pārbaudes tika veiktas mājaslapās e-gramatas.lv, eraksti.lv, publicetava.lv, egramata.lv, e-gramatnica.lv, doremi.lv, platforma.lv, balticmiles.lv, ekase.lv un 1100ad.lv.

Galvenās atklātās problēmas ES mājaslapās bija netaisnīgi līguma noteikumi, kas liedz izmantot patērētāja tiesības prasīt likumisko vai citu atlīdzību vai liedzot tiesības uz kompensāciju gadījumos, ja produkts nedarbojas, neskaidra informācija attiecībā uz atteikuma tiesībām: saistībā ar digitālā satura produktu lejupielādēšanas specifiku, pārdevējam ir pienākums informēt patērētāju, pirms viņš ir veicis samaksu, ka lejupielādi nevarēs atcelt, kad tā ir sākusies – tas nebija nodrošināts 42% pārbaudīto mājaslapu, kā arī svarīgas informācijas trūkums par pārdevēja identitāti, lielākoties e-pasta adreses, liedzot patērētājiem ātri un efektīvi sazināties ar pārdevēju. 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām