Uzņēmēji grozījumus Komerclikumā neuztver pietiekami nopietni

2015. gada 26. maijs plkst. 13:23
Autors: Anna Medne - Biznesa augstskolas Turība Uzņēmējdarbības vadības fakultātes lektore
Sadaļa: Viedokļi
Dalies ar šo rakstu

21. maijā Saeima pieņēma grozījumus Komerclikumā, kas paredz kapitālsabiedrību automātisku pamatkapitāla pāreju no latiem uz eiro, gadījumā, ja uzņēmums līdz nākamā gada 30. jūnijam neiesniedz izmaiņām nepieciešamos dokumentus. Šādā gadījumā Uzņēmumu reģistrs (UR) pārrēķinās uzņēmuma ierakstīto pamatkapitālu eiro.

Nav saprotams, kāpēc Saeima šādus grozījumus pieņem tikai 2015. gada maijā, ja pāreja uz eiro Latvijā notika 2014. gada janvārī. Grozījumi ir ļoti novēloti.

Jautājumu par pamatkapitāla denomināciju uzņēmēji neuztver pietiekami nopietni, par to liecina arī UR dati – līdz šim tikai 16% no viena īpašnieka SIA ir iesnieguši pieteikumu pamatkapitāla pārejai uz eiro. Šāda kārtība tika pieņemta pirms diviem gadiem, lai izvairītos no reiderisma, attiecīgi viena īpašnieka SIA problēmas nav paredzamas.

UR automātiski veiks izmaiņas komercreģistra ierakstos un nodrošinās, ka pamatkapitāls tiek atspoguļots nevis latos, bet eiro, ja kapitālsabiedrības neizpildīs prasību noteiktajā termiņā, taču tas neatbrīvo uzņēmēju no dokumentācijas sakārtošanas. Ja rodas jautājums, kāpēc UR nevar īstenot automātiskas izmaiņas, par atbildi kalpo UR galvenās valsts notāres Gunas Paideres komentārs, ka «valsts nevar iejaukties uzņēmuma iekšējās lietās – pieņemt lēmumus un labot dokumentus».

Līdz 2016. gada 30. jūnijam ir spēkā atvieglojumi – gan parakstu apliecināšanas pienākumam, gan valsts nodevas un publikācijas apmaksai, pēc minētā datuma atvieglojumi vairs nebūs spēkā, tāpēc aicinu uzņēmējus negaidīt pēdējo brīdi, kad veidosies apgrūtinoša situācija UR, un veikt izmaiņas savlaicīgi!

Tāpat aicinu divu vai vairāku īpašnieku SIA vadību rūpīgi pievērsties šīm izmaiņām – ņemiet vērā, ka pamatkapitāla pārreģistrācija nav tikai automātiska skaitļu izteikšana citā valūtā, nedrīkst aizmirst par dalībniekiem piederošo daļu proporcionalitāti, kas nedrīkst mainīties. Uzņēmuma daļu īpašniekiem ir jālemj, ko darīt ar atlikumu, kas būt radies pēc pamatkapitāla pārrēķināšanas eiro, kā arī jāgroza iekšējie dokumenti, un to ir tiesīgs darīt tikai pats uzņēmējs, nevis UR. Neatlieciet šo procesu uz pēdējo brīdi un neradiet reiderisma risku uzņēmumā!

Uzņēmējiem jāņem vērā, kā arī UR strādā tādi paši cilvēki, kā mēs visi, un iestādes kapacitāte ir ierobežota – ja dokumentu iesniegšana tiks atlikta uz pēdējo brīdi, tas var radīt vēl neredzētu sajukumu.

Dalies ar šo rakstu