Uzņēmēji: hibrīdautomašīnas mums ir par dārgu (Video!)

2007. gada 12. jūnijs plkst. 10:12
Autori:
Dalies ar šo rakstu

Latvijā patlaban nopērkamas trīs veidu hibrīdautomašīnas - Toyota, Lexus un Honda, liecina autotirgotāju sniegtā informācija. Par to, cik maksā šādas automašīnas, ar ko tās atšķiras no parastajām automašīnām un kuri Latvijas uzņēmēji jau iegādājušies hibrīdautomašīnas darba vajadzībām, lasiet Db.lv sagatavotajā apskatā.  

Papildināts ar uzņēmuma TRIĀLS komentāru.

(Video, kurā Wess Motors Automašīnu pārdevējs Raimonds Buls stāsta par hibrīdautomašīnu darbības tehnoloģiju un skaidro, kādas ir šo automašīnu priekšrocības - raksta beigās.)

Uz jautājumiem atbild WESS Motors (Toyota un Lexus pārdevējs) Reklāmas nodaļas vadītāja Jana Šilvane:

- Vai Latvijā ir iespējams iegādāties Lexus un Toyota hibrīdautomašīnas?
Jā, Latvijā var iegādāties gan Toyota, gan Lexus hibrīdauto: Toyota Prius, Lexus RX400h, Lexus GS450h un jūlijā vai augustā Latvijā būs nopērkams vēl viens Lexus hibrīdauto - lielais sedans LS600h. 

- Cik šādas automašīnas maksā?
Cena ir atkarīga no komplektācijas. Sākot ar:
o Toyota Prius - 19096 Ls;
o RX400h - 39570 Ls;
o GS450h - 39990 Ls;
o LS600h - 71490 Ls.

- Vai šādas automašīnas ir pieejamas uz vietas salonos, vai tomēr ir jāgaida līdz klienta pasūtījums tiks izpildīts?
Visas mašīnas ir pieejamas uz vietas. Hibrīdautomašīnu var iegādāties kā parastu automašīnu bez nekādiem īpašiem nosacījumiem. Gaidīšanas laiks ir atkarīgs no komplektācijas, no noliktavas piedāvājumiem. Ja auto jau stāv pie mums Rīgā, tā iegādes procedūra aizņem minimālu laiku - var braukt ar jaunu hibrīdautomašīnu tajā pašā dienā.

- Vai šādu automašīnu ekspluatācijas izmaksas ir augstākas nekā parastajām automašīnām? Ja - jā, tad kādēļ?
Nekādu speciālu izmaksu šim auto nav. Ekspluatācijas izdevumi pat zemāki, jo degvielas patēriņš šim auto ir līdz pat 30% zemāks. Apkopes izmaksas arī neprasa neko īpašu, tomēr ciparus ir grūti salīdzināt, jo apkopes atšķiras atkarībā no dzinēja tilpuma. Toyota Prius ir tikai hibrīdversija, parastu tai nav. Tas pats ir ar Lexus automašīnām - GS450h dzinēja tilpums ir 3,5 litri, bet benzīna GS300 - 3,0 litri. Dzinēju tilpumi atšķiras, tāpēc nav korekti salīdzināt apkopju izmaksas. Vēl vēlos piebilst, ka, ja jūs vēlaties jaudīgu hibrīdautomašīnu (es domāju par Lexus), iegādājoties hibrīdu, jūs maksāsiet papildnodevu, kā par auto ar dzinēja tilpumu 3,5 litri, bet reāli saņemsiet auto līdzvērtīgu 4,5 litrīgam.  

- Cik pieprasītas Latvijā ir šādas automašīnas?
Toyota Prius nav īpaši pieprasīta: 2006.gadā tika pārdotas 16 šādas automašīnas, bet 2007.gada četros mēnešos - četras. Tai ir salīdzinoši augsta cena un sava izmēra klasē tā nav īpaši konkurētspējīga.

Ar Lexus ir citādāk - hibrīdi ir pieprasīti. 2006.gadā kopumā Latvijā tika reģistrētas 624 jaunas Lexus automašīnas, no kurām RX400h - 98, GS450h - 23 - gandrīz viena piektdaļa. 2007.gada pirmajos četros mēnešos tika reģistrētas 275 Lexus automašīnas: RX400h - 45, GS450h - 20, jeb 23,64% no kopējā skaita. 

Diemžēl Latvijā patērētājs nepērk zaļo auto tāpēc, ka tā ir videi draudzīga. Viņam ir pavisam citi iemesli: jaunas tehnoloģijas, degvielas ekonomija vai vienkārši tāpēc, ka tā ir Lexus. Prius pārsvarā ir automašīna tiem, kas grib būt atšķirīgi. Cilvēks nekad nesāks pirkt tādas automašīnas tikai tāpēc, ka mīl dabu. To varētu veicināt, ieviešot papildnodokli, vai hibrīda īpašniekus atbrīvojot no kaut kādām nodevām. Lexus ražotājs ir nošāvis divus zaķus ar savu tehnoloģiju: videi draudzīga - ko pieprasa valsts un sabiedrība, ekonomiska un dinamiska - ko vēlas patērētājs.

Hibrīdmašīnas izskatās kā parastas automašīnas un ar tām var braukt kā ar parastām automašīnām. Tā ir gaumes lieta, vai jums patīk Lexus un Toyota Prius vai nepatīk, kā arī atkarīgs no finansiāliem apsvērumiem - vai jūs varat iegādāties premium klases Lexus vai nevarat. 

Uz jautājumiem atbild Bensons Auto (Honda pārdevējs) Mārketinga menedžere Baiba Drengere:

- Vai Latvijā ir iespējams iegādāties Honda hibrīdautomašīnu?
Honda Latvijas tirgū šobrīd piedāvā iegādāties Honda Civic Hybrid. Tuvākajos gados Honda  gatavojas laist tirgū katru gadu jaunu zaļo automašīnu, tādējādi izrādot savas rūpes par vidi.

- Cik šāda automašīna maksā?
Cena ir 17660 lati. Salīdzinājumam - komplektācijā ar benzīna dzinēju šāds auto maksā 13590 latus. Cena ir augstāka, jo dārgas ir enerģiju uzkrājošās iekārtas - akumulators, elektromotors un sistēmas vadības bloks.

- Vai šāda automašīna ir pieejama uz vietas vai tomēr ir jāgaida līdz klienta pasūtījums tiks izpildīts?
Honda Civic Hybrid ir jāpasūta un jāgaida aptuveni 1 mēnesi.

- Vai šādas automašīnas ekspluatācijas izmaksas ir augstākas nekā parastajām automašīnām?
Ekspluatācijas izmaksas viennozīmīgi ir zemākas, kas saistīts ar zemāku degvielas patēriņu. Nekādas papildus apkopes, salīdzinot ar benzīndzinēja modeli, nav piepieciešamas. IMA (integrated motor assist) sistēmai ir 8 gadu garantija.

- Cik pieprasītas Latvijā ir šādas automašīnas?
Pieprasījums pēc šīm automašīnām ir ļoti mazs. Visticamāk, ka galvenais arguments ir salīdzinoši augstā cena. Ar zemāku degvielas patēriņu vien šo starpību neatpelnīt. Citās valstīs hibrīdauto pircējiem ir dažādi atvieglojumi no valsts un pašvaldību puses - samazināti nodokļi un citas atlaides vai privilēģijas.

Arī Igaunijā ar Civic Hybrid tirdzniecību veicas daudz labāk, jo Tallinā šīm automašīnām nav jāmaksā par stāvēšanu pilsētai piederošajās stāvvietās ielu malās. Latvijā hibrīdautomašīnu pircējiem nav pilnīgi nekādu atvieglojumu vai privilēģiju, izņemot apziņu, ka brauc ar videi ļoti draudzīgu auto.   

- Kādēļ būtu jāizvēlas hibrīdautomašīna?
Pēc izskata un braukšanas izjūtām šī automašīna absolūti neatšķiras no parastas Honda Civic automašīnas. Lielākais Civic Hybrid pluss ir zemais degvielas patēriņš - vidēji 4,6 litri/100 km - un zemais kaitīgo CO2 izmešu daudzums - vidēji 109 g/km.

Uzņēmēju viedoklis par hibrīdautomašīnām

HansaWorld Latvija pārdošanas vadītājs Baltijas valstīs Edmunds Sprūdžs:
HansaWorld ir trīs dienesta auto un divi no tiem - hibrīdauto (Toyota Prius). Trešais ir Volvo, taču drīzumā arī to plānots nomainīt ar videi draudzīgāku automašīnu. Darba vajadzībām nepieciešams diezgan liels un ērts braucamais, tāpēc jaunais dienesta auto būs Lexus.

Protams, bizness no šādu auto izmantošanas neko negūst, drīzāk jārēķinās ar papildus izmaksām. Taču videi draudzīgu automašīnu izmantošana uzņēmumā atkarīga no cilvēku pārliecības. Zinātnieki pierādījuši, ka automašīnas rada piesārņojumu un lielā mērā ir vainojamas pie siltumnīcas efekta attīstības. Tāpēc mazākais, ko mēs varam darīt, ir izvēlēties videi draudzīgas automašīnas. Turklāt šie auto ir tiešām labi, un izmaksas nav tik lielas, lai no tiem atteiktos.

Valsts varētu veicināt videi draudzīgo automašīnu iegādi, piemērojot nodokļu atlaides, kā arī samazināt cenu autostāvvietās. Ja nākotnē Rīgas centrā tiktu ieviesta maksas zona braukšanai ar privāto transportu, varētu garantēt arī bezmaksas iebraukšanu pilsētas centrā. Šobrīd valsts nekādi neveicina videi draudzīgo auto izmantošanu.

AS Latvenergo Komunikācijas un mārketinga departamenta Ārējās komunikācijas daļas vadītājs Andris Siksnis:
AS Latvenergo ir vairāki tūkstoši transporta vienību, kam ir savi specifiski uzdevumi - sākot no ikdienas vieglā transporta un beidzot ar ļoti specifiskām iekārtām energoobjektu iekārtošanai, būvei un remontam - traktori, smagais transports, apvidus auto un tā tālāk. Primārais ir auto tehnisko parametru - jauda, ietilpība, degvielas patēriņš - kopums. Ļoti svarīgs ir ekspluatācijas izmaksu lielums.

AS Latvenergo vadība ļoti labprāt iegādātos tā sauktos hibrīdauto - pat ir domāts par to. Bet jāņem vērā, ka iegādes iespējas pagaidām ir ierobežotas, šādus transporta līdzekļus neražo ne tuvu visi nopietnie auto zīmoli. Turklāt ļoti grūti būtu šādus līdzekļus iepirkt vairumā, neizdodot daudz vairāk naudas nekā šobrīd, pērkot parastās automašīnas.  

SIA Lango Sabiedrisko attiecību speciāliste Jolanta Gaudieša:

Mūsu uzņēmumā produkcijas izvadāšanai tiek lietoti Renault markas kravas furgoni, kas ir aprīkoti ar dzesēšanas iekārtām, un, tā kā hibrīdautomašīnu piedāvājums ar mums nepieciešamo aprīkojumu ir ļoti ierobežots, tad šobrīd neplānojam iegādāties šādas automašīnas. Tomēr, domājot par videi draudzīgu transportu, uzņēmumā netiek izmantots autotransports, kas ir vecāks par trīs gadiem.

Lattelecom Administratīvo pakalpojumu daļas direktors Einars Grigors:

Lattelecom grupa visas automašīnas iegādājas tikai konkursa kārtībā (tātad iespējami zemākā cena un ekspluatācijas izmaksas). Lielākā daļa no tām ir operatīvais transports (pikapi, mikroautobusi, apvidus auto). Šajā automašīnu segmentā hibrīdautomašīnas tirgus nepiedāvā. Uzņēmuma darbinieki pārvietojas ar klasisko transportu (benzīns, dīzeļdegviela).

Lattelecom eksperimenta veidā jau lieto vienu hibrīdautomašīnu Toyota Prius. Diemžēl ekspluatācijas izmaksas šai automašīnai ir krietni augstākas nekā analoģiskai automašīnai ar benzīna vai dīzeļa dzinēju. Ņemot vērā, ka Lattelecom kopējais automašīnu skaits ir vairāk nekā  900, pāreja uz hibrīdautomašīnām šobrīd ir ekonomiski neizdevīga.

RBSSKALS Iepirkumu direktors Valdis Briedis:
RBSSKALS grupas uzņēmumi jau ir iegādājušies videi draudzīgas Renault markas automašīnas. Autoparka lielāko daļu veido Renault Kangoo markas automašīnas ar jaunā tipa commonrail dīzeļa dzinējiem, kuru CO izmešu rādītājs ir 147g uz 1km, kas tiek vērtēts kā ļoti labs rādītājs.

Par jaunām, videi vēl draudzīgākām mašīnām, vēl neesam domājuši. Nav skaidrs, vai hibrīdautomašīnas spēs izturēt to slodzi, kas raksturīga mūsu darba specifikai un vai to uzturēšanas izmaksas neizrādīsies ļoti augstas.

TRIĀLS komercdarbības attīstības direktors Valts Blaumanis:

TRIĀLS darbinieki, kam piešķirtas dienesta automāšīnas, pārvietojas ar automašīnām, kas darbojas ar  benzīnu un dīzeldegvielu. Uzņēmuma autoparkā ietilpstošās automašīnās tiek uzurētas  tehniskajā kārtībā, un,  veicot tehniskās apkopes divas līdz trīs reizes gadā  - tiek garantēts fakts, ka to CO2 izmešu daudzums izplūdes gāzē ir  zem normas līmeņa, kādu paredz CSDD.

Runājot par faktu, kāpēc uzņēmums neizmanto videi draudzīgās automašīnās ir jāmin tas, ka  uzņēmuma auto parks ir nokomplektēts, un tā komplektācija ir veikta vairāku gadu garumā. Līdz ar vajadzību rašanos pēc TRIĀLS auto parka paplašinājuma, uzņēmums izskatīs iespēju papildināt parku ar videi draudzīgajām automašīnām. Mēs izvērtēsim visus plusus un mīnusus, ko sniegs iespējamā šo automašīnu iekļaušana parkā, un, balstoties uz apkopoto informāciju, pieņemsim lēmumus.

Finanšu ministrijas pārstāve Baiba Melnace:

Pagaidām nav domāts par to, kā ar nodokļu politikas palīdzību atbalstīt tiei hibrīdautomašīnu izmantošanu Latvijā, tomēr ministrijas nostāja ir par labu tam, lai Latvijā tiktu izmantotas videi draudzīgas automašīnas. Piemēram, elektromobīļi, kas tiek ievesti Latvijā netiek aplikti ar vieglo automašīnu nodokli. Tiek meklēti arī risinājumi biodegvielas izmantošanai.

VIDEO: Wess Motors Automašīnu pārdevējs Raimonds Buls stāsta par hibrīdautomašīnu darbības tehnoloģiju un skaidro, kādas ir šo automašīnu priekšrocības:

Ja neredzat video klikšķiniet šeit.

 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām