Uzņēmēji: VID vairāk jākontrolē negodprātīgie mikrouzņēmumu režīma izmantotāji 

Valsts ieņēmumu dienestam (VID) vajadzētu vairāk kontrolēt uzņēmumus, kuri mikrouzņēmumu režīmu izmanto negodprātīgi, atzīst uzņēmēji.

LETA, 16.12.2015

Lienīte Caune

Foto: LETA

Diskutējot par mikrouzņēmumu režīmu, uzņēmēji atzina, ka nekādā gadījumā nevajadzētu atteikties no mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) tikai tāpēc, ka lielie uzņēmēji ar šī nodokļa palīdzību ir atraduši veidu, kā ekonomēt līdzekļus.

«Nedrīkst vērsties pret visu segmentu tikai tāpēc, ka valsts netiek galā ar konkrētām lietām. Mikrouzņēmumi ir viens no labiem piemēriem, kā veicināt uzņēmējdarbību,» uzskata Latvijas Darba devēju konfederācijas padomes loceklis SIA Clean R īpašnieks Guntars Kokorevičs.

Arī Latvijas Grāmatvežu asociācijas valdes loceklis Kaspars Rutkis pauda pārliecību, ka valsts uzraugošajām iestādēm vajadzētu vairāk kontrolēt lielos uzņēmumus, kuri optimizē nodokļus, izmantojot mikrouzņēmumu režīmu.

Savukārt Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) viceprezidente Lienīte Caune ieteica bargāk sodīt tos uzņēmumus, kuri MUN režīmu izmanto negodprātīgi.

«Ja VID šos uzņēmumus sodīs, uzliekot sodu trīskāršu sociālo iemaksu apmērā no minimālās algas, tad uzņēmēji padomās. Es piekrītu viedoklim, ka nedrīkst sist pa visiem mikrouzņēmumiem un nevar vienā likumā paredzēt visu, jo vienmēr būs tādi, kas sistēmu izmantos sev par labu. Tāpēc ir nodokļu administrācija, kurai vajadzētu strādāt, lai šādus gadījumus izķertu,» uzskata Caune.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Savukārt Finanšu ministrijas (FM) parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens (V) informēja, ka jau patlaban VID izrakstītie rēķini par mikrouzņēmumu izmantošanu ir iespaidīgi - tie ir mērāmi simtos tūkstošu eiro. «VID ir diezgan nopietni sācis šo darbu,» uzsvēra Ašeradens.

Arī EY nodokļu departamenta vecākais projektu vadītājs Salvis Ļūļaks norādīja, ka pēdējā laikā tiek darīts diezgan daudz, lai ierobežotu uzņēmumu iespējas šādā veidā panākt negodīgas nodokļu priekšrocības. «Vairs nav tik vienkārši algot veselu departamentu kā MUN maksātājus,» informēja Ļūļaks.

Savukārt ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) slavēja VID darbu, izceļot 2014.gadā VID panākto vienošanos ar auto nozari. «VID aicināja pašu nozari iesniegt saimnieciskās darbības ieņēmumus, algu apjomus utt., lai varētu redzēt vidējo algu nozarē un identificēt blēžus. Nozares pašas var organizēties, lai risinātu problēmas ar VID atbalstu,» uzskata ekonomikas ministre.

Mikrouzņēmuma nodokļa likums stājās spēkā 2010.gada 1.septembrī ar mērķi veicināt ekonomisko aktivitāti un mazināt bezdarbu. Jau pēc pusgada parādījās ziņas, ka gan privātu, gan valsts kapitālsabiedrību darbinieki ir nodibinājuši mikrouzņēmumus, bet turpina sniegt pakalpojumus bijušajiem darba devējiem. Pa šiem gadiem likums ir grozīts vairākkārt, un diskusijas sabiedriskajā telpā liecina par zināmu karu starp tiem, kas uzskata, ka likums piemērots nodokļu optimizācijai un blēžiem, un tiem, kuriem šķiet, kam viss ir kārtībā un likums pilda sākotnējo mērķi. Pēdējā vienošanās paredz sagatavot iesācējuzņēmumu likumu, lai pēc tam pārskatītu mikrouzņēmumu nodokļa režīmu kopumā.