Uzņemšanas rezultāti apmierina tikai reto 

Par uzņemšanas rezultātiem var līksmot vien dažas profesionālās mācību iestādes, kopumā plāns nav izpildīts

Kristīne Stepiņa, 09.9.2019

Foto: LETA

Līdz šī gada 2. septembrim valsts budžeta finansētajās profesionālās izglītības programmās 26 Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pakļautībā esošajās mācību iestādēs uzņemti 8344 audzēkņi, kas ir 94% no 2019. budžeta gadā plānotā, liecina IZM dati. Līdz ar to noteikts uzņemšanas termiņa pagarinājums līdz 30. septembrim. Uzņemšanas rezultāti kopumā ir nedaudz labāki nekā pērn, kad līdz septembra sākumam tika uzņemti vien 90,6% dažādos arodos izglītojamie. Savukārt dalībai Eiropas Savienības fonda finansētajā programmā Jauniešu garantija līdz septembra sākumam ir pieteikušies 344 jaunieši.

Rīgas Valsts tehnikums (RVT) uzņemšanas rezultātus vērtē pozitīvi, jo ir izpildīts plāns – mācības sākuši 730 audzēkņi. Uzņemšana notikusi atbilstoši plānotajai RVT kapacitātei saskaņā ar izmaiņām teritoriālo struktūrvienību optimizācijā, uzsver tehnikuma vadība. Visvairāk jaunieši pieteikušies Datortehnikas, Auto, Komercdarbības, Enerģētikas nodaļu izglītības programmās, kurās grupas nokomplektētas, balstoties uz konkursa rezultātiem. Palielinājusies jauniešu interese arī par mašīnbūves un kokapstrādes profesijām, ko tehnikums skaidro ar veiktajām investīcijām materiāli tehniskā nodrošinājuma modernizācijā. Lielāku audzēkņu interesi tehnikums sagaida par Dzelzceļa nodaļas izglītības programmām, īpaši, paredzot lielos izaicinājumus, kas būs saistīti ar Rail Baltica infrastruktūras projektu, kura mērķis ir integrēt Baltijas valstis Eiropas dzelzceļu tīklā. Turpmāk, ņemot vērā Ekonomikas ministrijas ieteikumus, RVT plāno attīstīt izglītības programmas, kas saistītas ar informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozari. Tā kā uzņemšana ir pagarināta līdz septembra beigām, RVT sagaida audzēkņu skaita pieaugumu.

Ogres tehnikums (OT) IZM noteikto plānu, kas paredz 370 audzēkņu uzņemšanu, ir izpildījis ar uzviju – šajā mācību gadā arodu tajā apgūt sāks 393 jaunieši, ir gandarīta OT direktore Ilze Brante. Viņa gan atzīst, ka ne visās izsludinātajās profesionālās izglītības programmās ir veicies vienādi labi. Piemēram, palielinājies ir uzņemto audzēkņu skaits meža mašīnu operatoru, video operatoru, mežsaimniecības tehniķu un datorsistēmu tehniķu profesionālajās kvalifikācijās. Visas papildu uzņemšanas ir saskaņotas ar nozaru ekspertu padomēm, piemēram, mežsaimniecības nozares eksperti šī gada vasarā organizēja sanāksmi un rosināja risināt jautājumu par papildu izglītojamo piesaisti. Negaidīti liela interese šogad bijusi par grāmatveža profesionālās kvalifikācijas iegūšanu, savukārt par klientu apkalpošanas speciālista profesionālo kvalifikāciju jaunieši interesi nav izrādījuši. «Tāpat kā citus gadus, arī šogad uzņemšana vainagojusies ar labiem rezultātiem multimediju dizaina profesionālajās kvalifikācijās, liela interese ir arī par interjera dizaina un vides labiekārtojuma un objektu dizaina speciālistu profesionālajām kvalifikācijām. Lai arī darba tirgū ļoti pieprasīti ir elektronikas tehniķi, jauniešu interese par šo arodu varētu būt lielāka, uzņemti vien vienpadsmit audzēkņi,» informē I. Brante. OT izglītības programmas īsteno arī Rankā, kur apmācīs meža mašīnu operatorus un virtuves darbiniekus. Tehnikumā šoruden mācības ir sākuši arī pieaugušie, kas izmanto Eiropas Sociālā fonda finansētā projekta Pilnveidot nodarbināto personu profesionālo kompetenci atbalstu. Ir uzņemti klausītāji mēbeļu galdnieka, namdara, pavāra, konditora, mežsaimniecības tehniķa, kokkopja arborista, datorsistēmu tehniķa un biškopja profesionālajās kvalifikācijās. Vislielākā interese pieaugušo izglītības programmās ir par biškopja profesionālo kvalifikāciju, profesionālās pilnveides izglītības programmu Darbs ar programmu InDesign CC drukas un mediju tehnoloģiju nozarē, kā arī neformālās izglītības programmu Telpu dizains un floristika.

Visu rakstu lasiet 9. septembra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!