Uzņēmumu apgrozījums un nodarbināto skaits krīt 

Mazo un vidējo uzņēmumu neto apgrozījums un arī nodarbināto skaits turpina sarukt, savukārt peļņa un samaksāto nodokļu apjoms – ir pieaudzis, otrdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Māris Ķirsons, 23.5.2017

DB 23.maija numura vāks

To liecina SIA Lursoft pētījums par 30 186 uzņēmumu, kuri strādā vismaz 11 gadus, iesniegtajiem gada pārskatiem. «Pētījumā centāmies noskaidrot mazo un vidējo uzņēmumu tendences uzņēmējdarbībā, kuras raksturo «tipisko Latvijas ilgdzīvotāju», kurš darbojas vismaz 11 gadus, neiekļaujot grupā mikrouzņēmumus, kā arī lielos uzņēmumus, arī ne kredītiestādes un apdrošinātājus. Iegūtie dati rada daudz jautājumu, uz kuriem nav skaidru atbilžu, vēl jo vairāk, dažas atklātās tendences ir pretrunā ar valsts kopējām uzņēmumu attīstības tendencēm,» rezultātu vērtē SIA Lursoft pētnieks Ainars Brūvelis. Viņš norāda, ka vairāk nekā 30 tūkst. uzņēmumu ir vērā ņemama (tas ir apmēram 30% no strādājošo Latvijas uzņēmumu kopskaita) un pietiekami respektabla grupa, jo tās kopējais neto apgrozījums pērn pārsniedz 17 miljardus eiro, kas arī veido ap 30% no Latvijas visu uzņēmumu kopējiem ieņēmumiem gadā. Šo uzņēmumu grupa kopumā nodarbināja nepilnus 270 tūkst. strādājošo, kas veido aptuveni pusi no privātajā sektorā strādājošiem.

Pēc vairāku aptaujāto domām iegūtie dati jāuzskata par savdabīgu trauksmes zvanu, vēl jo vairāk gatavotās jaunās nodokļu politikas kontekstā, jo kāda tad būšot situācija pēc pāris gadiem, kad ES struktūrfondu naudas – investīciju – straume uz Latviju apsīks.

Lai arī kopumā Latvijā jau vairākus gadus statistiski tiek uzrādīts IKP pieaugums, un to apliecina arī kopējie visu uzņēmumu rādītāji, tomēr vairāk nekā 30 tūkst. mazo un vidējo ilgdzīvotāju uzņēmumu neto apgrozījums tieši pretēji – pēc zināmas atgūšanās no krīzes 2011. gadā, jau veselu piecgadi rāda kritumu. «2016. gadā šo uzņēmumu neto apgrozījums (17,09 miljardi eiro) bija mazāks nekā 2011. gadā (17,57 miljardi eiro), kas likumsakarīgi rada jautājumus par šo uzņēmumu attīstību,– jo dati rāda, ka pieredzējušie uzņēmumi kopumā strādā ar arvien mazākiem ieņēmumiem, taču to nomaksāto nodokļu slogs pieaudzis» norāda A. Brūvelis. Pētnieks arī atgādina, ka iepriekšējos gados, pieskaitot visu, tai skaitā lielo uzņēmumu un jaunpienācēju neto apgrozījumu, kopējais visu uzņēmumu apgrozījums ir uzrādījis pieaugumu.

«Neto apgrozījuma un arī nodarbināto skaita kritums ir ikdienišķa parādība krīzes situācijā, taču valstij kopumā ekonomiski attīstoties, par ko liecina IKP pieaugums, tam tā nevajadzētu būt,» secina Lursoft pētnieks.

Visu rakstu Pārsteidz finansiālais brīnums lasiet otrdienas, 23.maija laikrakstā Dienas Bizness!