Finanses

Uzņēmumu prioritāte nākamgad – labu darbinieku noturēšana

Žanete Hāka, 30.10.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Uzņēmumu vadītāji deviņās Centrālās un Austrumeiropas Eiropas (CAE) valstīs atzīst, ka labu darbinieku paturēšana ir viena no galvenajām prioritātēm, uz ko nākamgad būs jākoncentrējas reģiona uzņēmumiem, liecina jaunākais starptautiskās biznesa konsultāciju kompānijas KPMG uzņēmējdarbības vides pētījums Ekonomikas pulss 2015.

Starp Baltijas valstīm visakūtāk labāko darbinieku noturēšanas problēmu izjūt Igaunijā (80%) un Lietuvā (78%), savukārt Latvijā tās aktualitāte ir tikai nedaudz mazāka (72%).

«Pētījuma rezultāti parāda, ka pieprasījums pēc labiem darbiniekiem un speciālistiem reģiona uzņēmumos šogad ir kļuvis vēl aktuālāks nekā gadu iepriekš. Ja šogad vidēji 73% CAE respondentu atzīst, ka labu darbinieku jautājums ir viens no galvenajiem aspektiem, uz kuriem būtu jākoncentrējas uzņēmumiem, tad pērnā gada pētījumā šis radītājs bija 69%. Jāuzsver, ka šajā jautājumā kopumā ir novērojama liela vienprātība visās reģiona valstīs, jo katrā valstī vismaz 2/3 respondentu atzīmēja, ka darbinieki ir viens no uzņēmuma panākumu galvenajiem aspektiem,» uzsver Armine Movsisjana, KPMG Baltics SIA vadošā partnere.

Līdzīgi kā 2014. gadā, otrajā vietā ir produktivitātes uzlabošana, taču tagad tā uzskata vairs tikai 45% respondentu salīdzinājumā ar 61% pērn. Visaugstāk produktivitātes kāpināšanas nepieciešamību novērtē Igaunijā, kur to uzsvēra 59% respondentu, tai seko Horvātija (51%) un Čehija (50%). Latvijā šis rādītājs bija 38%, bet Lietuvā – 39%.

Kā trešo svarīgāko izaicinājumu reģiona uzņēmumi uzsver izdevumu bāzes samazināšanu (38%). Interesanti, ka Latvijā (47%) atšķirībā no reģionā vidējā noskaņojuma izdevumu samazināšana ieņem stabilu otro vietu aiz darbinieku noturēšanas, kas nozīmē, ka uzņēmumiem nākamgad joprojām būtiski būs taupības un optimizācijas risinājumi.

Izdevumu samazināšanai seko koncentrēšanās uz organisku izaugsmi, paplašināšanās un jaunu produktu izstrāde (36%). Vislielāko interesi par eksporta tirgus paplašināšanu uzrāda Polijas uzņēmēji – 42%, kamēr vidējais CAE rādītājs jaunu eksporta tirgu meklēšanā ir tikai 27%. Savukārt no Baltijas valstīm vislielākais fokuss uz eksportu ir Igaunijai (35%), tai seko Lietuva (30%) un tikai tad Latvija (22%).

Investīcijām izpētē un attīstībā (15%), izaugsmei caur citu uzņēmumu iegādi (14%) un ilgtermiņa finansēšanas avotu meklēšanai (12%) salīdzinoši ir mazāka loma, uzskata pētījumā piedalījušies reģiona uzņēmumu vadītāji.

KPMG ikgadējais uzņēmējdarbības vides pētījums Ekonomikas pulss 2015 tika veikts 2015. gada septembrī. Tajā piedalījās uzņēmumu īpašnieki un vadītāji no deviņām CAE valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Čehijas, Polijas, Rumānijas, Bosnijas un Hercegovinas, Horvātijas un Slovākijas. Pētījuma mērķis ir uzzināt reģiona uzņēmēju viedokli par savu valstu ekonomiku, eiro, ārvalstu investīcijām, nodokļu vidi un uzņēmumu atalgojuma un personāla politiku. Pavisam pētījumā piedalījās 731 respondents. Pilnībā ar visiem pētījuma rezultātiem būs iespējams iepazīties, sākot ar 2015. gada 5. novembri.