Uzpircēji: sēņu eksports šogad nesanāk

Autors: Elīna Pankovska
2010. gada 12. augusts plkst. 8:55

Šogad Latvijā sēņu raža ir trūcīga, un uzpircēji sūdzas, ka nespēj nodrošināt kaut minimālu eksporta apjomu. Daudzi sēņotāji cenšas gailenes un bekas pārdot tirgū, jo tā var nopelnīt, raksta laikraksts Diena.

SIA Kurzemes ligzda valdes priekšsēdētājs Ģirts Egle atzīst, ka citus gadus arī viņa uzņēmums daļu iepirkto sēņu pārdevis Lietuvā, daļu Somijā un Zviedrijā, taču šogad neesot ko eksportēt – iepirkšanas apjomi ir niecīgi. «Lietuvā jau kopš 90.gadu sākuma ir izveidotas bāzes, kurās saplūst sēnes gandrīz no visas Austrumeiropas, arī Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas. Tur šīs sēnes fasē un sūta uz Rietumeiropu,» stāsta Ģ.Egle. Eiropā šobrīd sēņu cena krīt, jo Baltkrievijā un Polijā to netrūkstot.

Latvijas sēņu uzpircēji vēl nav zaudējuši cerības, ka rudens būs dāsnāks. Patlaban Kurzemes ligzda gailenes iepērk par 1,2 līdz 1,7 Ls kilogramā.

«Lietuvā sēņu nekad nav maz, bet nevar teikt, ka šogad būtu vairāk nekā citus gadus. Brīnumi nav notikuši, bet Krievijas vidienē sēņu nav. Aktīvi sēnes iepērkam Baltkrievijā un Polijas ziemeļos,» stāsta Lietuvas SIA Ekoratas direktors Almants Juškevičs.

Iepirkuma cena ir cēlusies par 20 – 30%, kilogramu gaileņu iepērk par trim četriem eiro, bet pārdod par 5,5 līdz 6 eiro. Pagaidām no Latvijas piegādātājiem piedāvājumu neesot, norāda A.Juškevičs.