Lauksaimniecība

Uzplaukst stādu tūrisms

Sandra Dieziņa, 26.04.2018

IK Stādu audzētava Baižas

Foto: Evija Trifanova/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Stādu audzētavas mērķtiecīgi attīsta eksportu, uzplaukst stādu tūrisms, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Igaunijā netālu no Latvijas robežas vairākas pašmāju stādaudzētavas atvērušas tirdzniecības vietu, kur realizē izaudzēto. Latvijas Stādu audzētāju biedrības vadītājs, stādu audzētavas Dimzas saimnieks Andrejs Vītoliņš zina teikt, ka cenu atšķirība ar Igauniju ir liela – pat divkārša, tāpēc Latvijas stādu audzētāji meklē iespējas tirdzniecībai kaimiņvalstīs. Tiesa, ir nedaudz produktu grupu, kur cenu atšķirības gandrīz nav. Pēdējos gados daudz tiek strādāts pie nozares popularizēšanas, piemēram, Siguldā regulāri notiek Stādu parāde. A. Vītoliņš stāsta, ka īpaši tiek strādāts, lai piesaistītu igauņu tūristus, un tad, kad viņi atbrauc, tālāk reklāma ir «no mutes mutē, pat presei nav jāstrādā». Pietiekot ar to, ka radīta laba reputācija Latvijas augiem.

Veseliem autobusiem

IK Stādu audzētava Baižas saimniece Zane Zeltiņa novērojusi, ka no Igaunijas interesenti ierodas autobusiem un pēdējā laikā sākuši braukt arī somu tūristi. Baižu saimniece zina teikt, ka Igaunijā lielu stādaudzētāju ir maz, tāpēc viņi labprāt brauc uz Latviju. «Jau trešo gadu uz Baižām brauc pārstāvji no viena Igaunijas stādu centra, iegādājas augus un paši tālāk tirgo. Pagājušo gadu parādījās vēl viens, un šogad vēl. Ļoti daudz privāto brauc, to manām,» stāsta saimniece. Viņa neslēpj, ka konkurence stādu tirgū ir liela un tā aizvien pieaug. Izaudzēt jau nav sarežģīti, bet jāmāk produkciju realizēt, un tas ir nākamais process.

IK Stādu audzētava Baižas ir viens no tiem, kas pēdējos gados strauji attīstās un pievērsies stādu eksportam. Baižas senāk audzējuši rozes, tulpes, dārzeņus, bet tagad specializējušies ziemciešu audzēšanā. Saimniecība ir viena no trim lielākajām Latvijā, kas labprāt sadarbojas un kooperējas, kopā pildot lielākus pasūtījumus un mēģinot nodrošināt apzaļumotājus ar lielākiem apjomiem, jo tieši apzaļumotāji piedalās iepirkumos.

Visu rakstu Uzplaukst stādu tūrisms lasiet 26. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru