VAAD: Šogad par pārkāpumiem augu aizsardzības līdzekļu lietošanā piemērots 1070 eiro sods

2017. gada 15. augusts plkst. 15:27
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Šogad par glifosāta saturošu un citu augu aizsardzības līdzekļu (AAL) lietošanas pārkāpumiem ierosinātas 16 administratīvā pārkāpuma lietas.

Par to biznesa portālu db.lv informē Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Ūdre. Patlaban dienests izskatījis sešas lietas un piemērojis administratīvo sodu kopumā 1070 eiro apmērā.

Dace Ūdre informē, ka ierosinātās lietas neattiecas tikai uz glifosātu saturošu AAL lietošanu, skaits ir kopumā par AAL lietošanas pārkāpumiem. Pērn par AAL lietošanas prasības pārkāpumiem administratīvi sodītas 30 personas. Šobrīd vēl nevar salīdzināt kopumā ierosināto lietu skaitu, jo aktīvā lauksaimniecības sezona turpinās līdz pat oktobrim.

VAAD kontrolē kultūraugu audzētājus, kā tiek ievērotas augu aizsardzības jomas normatīvo aktu prasības attiecībā uz augu aizsardzības līdzekļu lietošanu. VAAD pārbauda lauksaimniekus, kuri pārbaudēm tiek atlasīti pēc noteiktiem kritērijiem, kā arī veic operatīvās pārbaudes, reaģējot uz iedzīvotāju sūdzībām. Pārbaužu laikā saimniecībās tiek pievērsta īpaša uzmanība glifosātu saturošu augu AAL lietošanai. VAAD inspektori pārbauda, vai tiek lietoti reģistrēti AAL un vai tie tiek lietoti saskaņā ar reģistrācijas noteikumiem. Izvērtējot riskus, lai pārbaudītu vai darbīgā viela glifosāts nepārsniedz maksimāli pieļaujamās normas, inspektors ņem augu paraugus.

2017.gada sezonā - līdz 14. augustam - visā Latvijas teritorijā veiktas 1054 AAL lietošanas pārbaudes. Pārbaužu laikā uz aizdomu pamata par AAL lietošanu un uz sūdzību pamata noņemti kopumā paraugi 30 augu un augu produktu paraugi, informē D. Ūdre. Sākot no 2008.gada, atvēlēto budžeta līdzekļu ietvaros VAAD veic graudaugu un rapša paraugu ņemšanu tieši ražas novākšanas laikā, lai pārbaudītu, vai zemnieki ievēro ražas novākšanas nogaidīšanas laiku un vai darbīgā viela glifosāts nepārsniedz maksimāli pieļaujamās normas. VAAD inspektori šī monitoringa ietvaros 2016.gadā noņēmuši 151 graudaugu un rapša paraugu ražas novākšanas laikā. Paraugi analizēti sertificētā laboratorijā. Pērn netika konstatēti gadījumi, kad noņemtajā paraugā AAL darbīgās vielas glifosāts atliekvielu līmenis pārsniegtu maksimāli pieļaujamās normas. Arī šogad VAAD veic pārbaudes un plāno noņemt 150 paraugus augiem ražas novākšanas laikā AAL darbīgās vielas glifosāts atliekvielu klātbūtnes noteikšanai.

Šobrīd uzlikto administratīvo sodu apmēri vienai personai ir no 20 līdz 300 eiro, liecina VAAD informācija. Tiesa, datus no zemnieku saimniecībām VAAD neapkopo. Saskaņā ar Augu aizsardzības likuma 8.panta piekto daļu komersantiem, kas izplata augu aizsardzības līdzekļus, katru gadu līdz 1.aprīlim VAAD jāiesniedz informācija par iepriekšējā kalendārā gadā gala lietotājam izplatīto augu aizsardzības līdzekļu apjomiem.

Dalies ar šo rakstu