Vācijas balsojums liek Eiropas akciju tirgiem dzīvoties pa plusiem 

Liela daļa Eiropas akciju tirgu indeksi šodien piedzīvoja nelielu vērtības kāpumu, ko stimulējusi Vācijas pozitīvais lēmums par Eiropas Finansiālās stabilitātes fonda (EFSF) pilnvaru un reālā aizņemšanās apjoma palielināšanu.

Jānis Šķupelis, 29.9.2011

Tāpat Akciju tirgus indeksu kāpumu atbalstīja labāki par gaidītājiem ASV ekonomikas dati. ASV IKP otrajā ceturksnī tika pārskatīts uz augšu, proti, pasaules lielākā ekonomika šajā laika periodā augusi nedaudz straujāk – par 1,3%.

Valdot šādam fonam, Euro Stoxx 50 vērtība pieauga par 2,1%, Vācijas DAX indeksa – par 1,6 un Francijas CAC 40 – par 1,8%.

Tāpat šodien palielinājās eiro cena, kura pieauga līdz 1,365 ASV dolāru atzīmei (vakar tirdzniecības sesijas slēgšanas brīdi eiro cena atradās pie 1,353 USD atzīmes).

Eirozonas parādu krīzes frontē pozitīvais lēmums EFSF sakarā, visticamāk, rezultēsies tikai ar īsu atelpu. Pie apvāršņa turpina rēgoties Grieķijas defolts un uz šo valsti ir izsūtīti starptautiskie auditori, kas pārbaudīs, vai Grieķija ir darījusi pietiekami, lai būtu tiesīga saņemt kārtējo starptautiskā aizdevuma piešprici. Tāpat pastāv bažas, ka EFSF apjoms joprojām nav pietiekams, ja parādu krīze izplatās uz lielākām eirozonas ekonomikām.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.