Finanses

Vai inflācijas draudi mūs piemeklēs arī 2007.gadā?

AS Parex banka, Valērijs Kargins, 16.02.2007

Jaunākais izdevums

Ikviens Latvijas iedzīvotājs pat nakts laikā pamodināts varētu sniegt atbildi uz jautājumu, kurā Eiropas Savienības valstī pēdējo gadu laikā ir bijusi augstākā inflācija. Par to nemitīgi brīdina Latvijas Bankas speciālisti, procesus analizē ekonomisti, aktīvi diskutē arī žurnālisti. 2005.gadā inflācija Latvijā bija 6,7%, 2006.gadā - 6,5% un nav nekādas pazīmes, kas liecinātu, ka 2007.gads izrādīsies citādāks. Kas izraisa inflāciju, kādas ir tās sekas un kā to apturēt - par to vēlējos dalīties savās pārdomās ar lasītājiem.

Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums pēdējo gadu laikā ir bijis viens no augstākajiem pasaulē. Latvijas ekonomikas izaugsmes temps mūs strauji tuvina to valstu rādītājiem, kurām vēlamies līdzināties. Un šī pieauguma tempa neizbēgama sastāvdaļa ir inflācija.

Mēs, vietējie baņķieri, izprotam draudus un riskus, kurus tautsaimniecībai rada Latvijas banku sektora dalībnieku injicētie milzīgie naudas resursi, tomēr arī mēs esam spiesti piedalīties naudas līdzekļu piesaistīšanas un kredītu izsniegšanas sacīkstēs Latvijā. Vai naudas piedāvājums tuvāko gadu laikā samazināsies?

Acīmredzot, nē, un, ja mēs ņemam vērā kolēģu attīstības plānus un arī turpmāk lietas norisināsies šādos tempos, tad izsniegto kredītu apjoms uz vienu iedzīvotāju mainīsies aptuveni tā: 6 300 latu 2007.gadā, 7 400 latu 2008.gadā, 8 200 latu 2009.gadā. Un šīs vēl ir relatīvi piesardzīgas prognozes un tas, protams, vēl nav galējais slieksnis: Vācijā uz vienu iedzīvotāju 2006.gada beigās bija izsniegti kredīti 33 741 eiro apjomā, Lielbritānijā - 48 765 eiro un tepat kaimiņos Igaunijā - 8 219 eiro.

Pamēģināsim uzskaitīt inflācijas redzamākos iemeslus un tikt skaidrībā, kuram būtu jāpiedāvā noteiktas darbības un kuram no naudas varas turētājiem - jāuzņemas atbildība.

Pastāv noteikts objektīvu faktoru kopums, kas ietekmē inflācijas rādītāju. Kā viens no tiem bieži tiek saukti kredīti, kurus izsniedz bankas. Tie palielina apritē esošo naudas līdzekļu apjomu, kas, savukārt, kā konstatējusi Pasaules Banka, daļa aiziet iekšzemes patēriņa apmierināšanai. Tirgū ienākošās jaunas bankas sev līdzi atnes naudu no valstīm, kurās ekonomikas attīstības tempi ir lēnāki, bet banku kontos noguldītie depozīti - milzīgi. Tā, piemēram, Vācijā depozītu kontos uzkrāto līdzekļu daudzums, kas nav tieši iesaistīti ražošanas vai kādā citā ne-banku biznesā, patlaban sasniedzis rekordaugstu līmeni visā valsts pastāvēšanas vēsturē un ir 2,5 triljoni eiro. Vai, piemēram - Zviedrija, kurā vidējās kredītu likmes ir aptuveni 3,95% līmenī un kredītu tirgus ienesība ir tāla no Latvijas. Globalizācijas apstākļos ir neiespējama situācija, kad Baltijas valstu grupā cenas ir zemākas, nekā Eiropā.

Preču un pakalpojumu sadārdzināšanos Latvijā nedrīkst aplūkot ārpus pasaules ekonomikas notikumu konteksta. Naudas līdzekļu palielināšanās globālā mērogā, pēc visa spriežot, apsteidz kvalitatīvu aktīvu pieaugumu. Depozīti banku kontos attīstītajās valstīs ir pieauguši par 5 triljoniem ASV dolāru, atskaitot inflāciju tas ir +20%. Savukārt pasaules IKP 2006.gadā pieaudzis par 4,7%. Naudas apjoms, kas paredzēts investīcijām, aug ātrāk, nekā kvalitatīvi aktīvi, uz kuriem šo naudu tērēt. Šo secinājumu atbalsta daudzi mūsu kolēģi - investīciju baņķieri. Un arī mums ir aizvien grūtāk iegādāties pietiekami ienesīgas obligācijas un citus vērtspapīru tirgus instrumentus.

Ekonomikas zinātnei ir skaidrs, ka, augot labklājībai, neizbēgami palielinās pakalpojumu cenas, turklāt mēs visi jūtam, ka cenas bieži izmantotajiem pakalpojumiem kāpj ātrāk, tādējādi tiecoties izlīdzināties ar Eiropas līmeni. Tas, ka mēs vēlamies sasniegt ES līmeni 15 gadu laikā, un fakts, ka pakalpojumu cenas Eiropā vidēji ir 2,5 reizes augstākas, liecina, ka ikgadējais inflācijas pieauguma temps Latvijā arī turpmāk būs augsts. Tā ir maksa par mūsu labklājību un, kā zināms, par visu dzīvē ir jāmaksā.

Var sagaidīt, ka cenu līmenis pietuvosies ar Latviju saistīto valstu rādītājiem, un te es domāju ne tikai mūsu tuvākos kaimiņus un galvenos tirdzniecības partnerus - Lietuvu, Vāciju, Igauniju, Zviedriju, bet arī Krieviju un Baltkrieviju. Tāpēc mums, patiesībā, ir ļoti svarīgi, kas norisināsies arī tur.

Latvijas tautsaimniecība, cik atceros, ne reizi vien ir apliecinājusi savu atkarību no ekonomiskajiem un politiskajiem notikumiem Krievijā. Tā bija 1995.gadā, 1998.gadā un pat pagājušajā gadā. Tagad, līdzās ar darba spēka virzīšanos rietumu virzienā, mēs redzam Latvijas kapitāla un kapitālistu virzību austrumu virzienā. Tā, piemēram, pašmāju biznesmeņiem, kuri savu darbību veic Krievijas un NVS valstu tirgos, tikai mēs vien esam izsnieguši kredītus aptuveni 130 miljonu eiro apjomā.

2007.gada 1.janvārī visu Latvijas banku kopējais kredītportfelis bija lielāks par 10 miljardiem latu, kas ir uz pusi vairāk, nekā pirms gada. Turklāt naudas apjoma attiecība pret preču daudzumu tirgū ir saistāma nevis pa tiešo, bet gan caur tempu, kādā notiek naudas aprite. Līdz ar komercbanku sektora attīstību, naudai aizejot no pelēkās "skaidras naudas" zonas, aprites temps aizvien paātrinās, un var sagaidīt, ka tuvākajā nākotnē aprites ātrums kļūs arvien straujāks, tādējādi sekmējot patēriņa cenu pieaugumu.

Nākamais inflācijas faktors - brīvo naudas līdzekļu apjoma palielināšanās, kas saistīta ar darba samaksas pieaugumu, tai tiecoties izlīdzināties ar ES veco dalībvalstu līmeni. Acīmredzot, šī pieauguma liela daļa tiek novirzīta patēriņam un nevis uzkrājumu veidošanai, kaut arī rezidentu depozītu pieaugums banku sistēmā nemaz nav tik mazs - 36%. Patēriņa pieaugumu veicina ātri augošā mazumtirdzniecība - tiek atvērti daudzi lielveikali, paplašinās preču sortiments.

Ievērojami naudas līdzekļi nonāk Latvijā algu veidā no vecajām Eiropas valstīm, kuras daļēji ir kļuvušas par daudzu mūsu iedzīvotāju darba tirgu. Šādu līdzekļu apjoms pastāvīgi aug. Tikai mūsu bankā vien pēdējā mēneša laikā naudas pārskaitījumos no Īrijas ienākuši vairāk nekā 200 tūkstoši eiro, un statistikas veidotājiem tomēr būtu vērts noskaidrot un informēt sabiedrību ne tikai par kopējo algas lielumu, kas Latvijā nonāk no citām valstīm, bet arī precīzāku aizbraucēju skaitu. Tāda informācija piepildītu ar jaunu jēgu visiem zināmo aksiomu, ka nav līdzīgu ģimeņu, un inflācijas ietekmi uz katru no tām nosaka tas, kā (un kur) tiek tērēta nauda.

Kredītu naudas iesūcējs un viena no visstraujāk augošajām jomām Latvijā ir būvniecība. Jau 2005.gadā šīs nozares pieaugums bija 16%. Pagaidām vēl nav pieejami 2006.gada cipari, bet manas sajūtas saka, ka tie būs vēl augstāki. Un ne jau tamdēļ, ka cilvēku kļuvis vairāk (kā jūs zināt - tieši pretēji), bet gan tādē, ka visi vēlas dzīvot komfortablāk, plašāk un skaistāk.

Runājot par kredītportfeļa kvalitāti no banku viedokļa un par personīgo maksātspēju no klientu viedokļa, nedrīkst aizmirst par pieaugušo lata devalvācijas vai revalvācijas risku, kam pakļauti gandrīz visi kredītņēmēji, kas par aizņēmuma valūtu izvēlējušies eiro. Par šo lata stabilitātes risku jau brīvi runā ne tikai vietējie analītiķi, valūtas tirgus speciālisti un par Latvijas Bankas vadība, bet arī starptautiskie analītiķi, piemēram, The Economist šī gada janvārī.

Pārvaldot kredītu portfeļa nozaru risku, mēs cenšamies sabalansēt privātpersonu mājokļu kreditēšanu ar kredītiem nekustamo īpašumu atbalstītājiem. 90.-to gadu krīzēs tieši privātpersonas bija tās, kas daudz uzcītīgāk un ar visiem saviem spēkiem atmaksāja kredītus, atšķirībā no daudzām kompānijām, kas pameta biznesu un attiecīgi nespēja veikt arī kredītmaksājumus. Līdzīgi noticis arī pēc būvniecības bumiem un tiem sekojošajām recesijām Āzijā un Zviedrijā, kur augstceltnes netika nodotas iepriekš plānotajā laikā un kompānijas bankrotēja. Uzskatu, ka arī mūsu valstij lieti noderētu skaidrs redzējums, kādai jābūt pareizai attiecībai starp dzīvojamo un komercapbūvi, bez tam tās spēkos ir izlīdzināt radušos disbalansus.

Grūti ir noteikt skaitu tā saucamajiem "investīciju" dzīvokļiem un zemes gabaliem, kurus cilvēki iegādājas spekulatīvu motīvu vadīti, cerot uz viena kvadrātmetra cenas pieauguma kāpumu. Teikšu tā - to skaits ir ievērojams. Tieši tas veido apgrūtinošo slogu uz ģimenes budžeta pleciem, vienlaikus būdams gan balsts, gan cerība - kā paveiksies.

Valsts var un tai pat ir jādod cilvēkiem papildus stimuli uzkrājumu veidošanai, kas galu galā samazina patēriņu, un nevis jācenšas tas ierobežot, draudot ar jauna kredītu nodokļa ieviešanu. Latvijas Bankas strīdā ar politiķiem pēdējo pozīcija, raugoties sabiedrības acīm, izskatās pārliecinošāka - visi vēlas dzīvot labāk jau tagad, uzaudzējot patēriņa grozu, un nevis pēc vairākiem gadiem, kad inflācija samazināsies, bet zemes un dzīvokļu cenas pieaugs. Bet, grozies, kā gribi, bezgalīgi ilgi no ģimenes budžeta līdzekļiem apkalpot liekos "spekulatīvos" kvadrātmetrus nesanāks - tos nāksies pārdot.

Bet kam? Kas būs šie nākamie pircēji? Demogrāfiskā situācija neparedz viņu skaita pieaugumu. Atgriezīsies īri? Neaizbrauks nepilsoņi? Atbrauks jauni strādnieki un patērētāji? Bet valdība šajā situācijā ir noskaņota populistiski, un diskusija par jauno darbaspēku, diemžēl, norit no kvalificētu kadru piesaistes redzes punkta un nevis no tā, pēc kā ir pieprasījums. Darba roku trūkumus veicina tēriņu pieaugumu darba apmaksai un palielina inflāciju, kas var samazināt ekonomikas pieaugumu, uzskata Pasaules Banka. Reformu turpinājums darba tirgū ir nepieciešams. Darba apmaksai un tās produktivitātei ir jābūt līdzsvarā. Pastāv arī tāds risinājums, kā dubultais iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas ir maksājums gan valstī, kurā nauda tiek pelnīta, gan valstī, kurā ir pilsonis. Manuprāt, šāda veida risinājums vienkārši samazinās Latvijas pilsoņu skaitu un to būs grūti administratīvi nokontrolēt.

Palūkosimies uz Latviju kā valsti, kas sniedz pakalpojumus. Algu pieaugums ražošanas jomā vēl nebūt nenozīmē preču cenu pieaugumu, jo to tomēr nosaka pasaules tirgus. Savukārt pakalpojumu jomā, jo īpaši tur, kur darba produktivitāti nevar būtiski uzlabot, augstas algas automātiski nozīmē augstas cenas. Tā ir ātrā inflācija, kas tik ļoti raksturīga Latvijai. Un diez vai tā pārskatām nākotnē samazināsies, jo līmenis, līdz kuram mums vēl augt, ir tālu.

Ja iepriekš pieminētie faktori vairāk vai mazāk ir attiecināmi uz iekšējo patēriņu, tad tiem noteikti jāpieskaita ar patēriņu tieši nesaistīti izmaksu faktori. To ietekme varētu būt pat lielāka kā sākotnji šķiet. Ievērojami pieauguši un arī turpmāk pieaugs Latvijas ražotāju izdevumi, kas saistīti ar energoresursu cenas kāpumu. Šī tendence saistāma ar politiskajiem faktoriem (karš Tuvajos Austrumos un situācija Irānā) un arī ekonomiskajiem (milzīgais degvielas patēriņa pieaugums Ķīnā, Indija un Dienvidaustrumu Āzijā). Turklāt Krievija turpina "izlīdzināt" dabas gāzes piegādes Rietumu un Austrumu Eiropai, kā rezultātā arī Latvijā strauji aug gāzes, siltuma un elektrības tarifi. Tos maksā gan iedzīvotāji, gan uzņēmumi, tāpēc tie inflāciju ietekmē gan tiešā veidā, gan pastarpināti. Interesants fakts - tā sauktā pamatinflācija, ja to rēķina pēc ASV metodikas (neņemot vērā svārstīgas pārtikas un energoresursu cenas), Štatos 2006.gadā bija aptuveni 2.6%, bet Latvijā - 3%, kas nav īpaši vairāk.

Jāņem vēra arī mūsu ekonomikai ievērojamais Eiropas Savienības finansiālais atbalsts, kas, diemžēl, netiek pietiekoši sabalansēti sadalīts (piemēram, tajā pašā būvniecībā), lai neradītu aizvien jaunus inflācijas draudus.

Kā apturēt inflācijas skrējienu, jo cilvēce patiesībā jau sen to ir iemācījusies darīt?

Politiķiem ir jāatrod kompromiss starp populismu, vēlmi izpatikt un nepieciešamību aizsargāt pašu ekonomiku. Ir jānosaka, kurš no ministriem uzņemsies uz saviem pleciem ne visai vienkāršo valsts un tirgus dalībnieku attiecību koordinēšanu. Jo līdz šim runātāji valsts vārdā masu informācijas līdzekļos ir demonstrējuši abstraktu principu redzējumu cīņai ar inflāciju. Manuprāt, šajā situācijā pirmās vijoles loma ir jāuzņemas naudas varas turētajiem - Latvijas Bankai un Finanšu ministrijai, kuras līdz šim nav uzstājušās ar kopīgu pozīciju.

Valstij vajadzētu aktīvāk stimulēt iedzīvotāju uzkrājumu veidošanu ar mērķi samazināt tekošo patēriņu. Lai iedzīvotājos radītu motivāciju veidot uzkrājumus, ir nepieciešams pasākumu komplekss. Ir pienācis laiks Latvijas Bankai paaugstināt latu depozītu likmes. Patlaban visaugstākā depozītu likme, kuru uzstādījusi Latvijas Banka, ir 2,25%, un salīdzinājumā ar refinansēšanas 5% likmi, nekādā veidā nestimulē noguldījumu stabilitāti. Eiro likmes pacelšanas rezultātā līdz 3,5% ir izveidojies pietiekami plašs koridors latu likmju pieaugumam. Lai arī Latvijas Banka vairāku gadu garumā pakāpeniski paaugstina refinansēšanas likmi, tā pastāvīgi aizmirst pacelt arī depozītu likmi, tādejādi nodrošinot sev tirgus situācijai neadekvāti lētu resursu bāzi banku obligāto rezervju veidā. Patreiz šis obligāto rezervju apjoms jau pārsniedz 1 miljardu latu. Šķiet, ka pamatotai depozītu likmei Latvijas Bankā būtu jābūt robežās starp 3,75 - 4%, tādējādi fiksējot 1% maržu starp latu kredītu starpbanku tirgus likmi un refinansēšanās likmi.

Valsts varētu samazināt nodokli tai ienākumu daļai, kura tiek novirzīta ne tikai pensijām un apdrošināšanai, bet arī citiem ilgtermiņa uzkrājumiem. Kāpēc gan nodokļu atlaides neattiecināt arī uz investīcijām ieguldījumu fondos? Latvijas gadījumā pareizi būtu neaplikt ar ienākuma nodokli 10% no algas, ja tā tiek novirzīta ilgtermiņa uzkrājošajos aktīvu pārvaldīšanas produktos, fondos utt.

Summas, kuras potenciāli varētu tikt izņemtas no ikdienas patēriņa, ir iespaidīgas. Paskaitīsim! Patlaban kopējā ar nodokli apliekamā strādājošo alga ir 3,5 miljardi latu gadā, un šī summa ar katru gadu strauji pieaug. Ja ikviens strādājošais maksimāli izmantotu iespēju saņemt uzkrājošajiem produktiem piemērotās nodokļu atlaides, pērn uzkrājumos būtu aizgājuši 350 miljoni latu, bet jau nākamajā gadā šī summa varētu būt 450 miljoni latu. Ja vēl palielinātu algas daļu, uz kuru attiecas atlaides, no tagadējiem 10% līdz, teiksim, 20%, minētā summa dubultosies. Salīdzinājumam: 2006.gada laikā pensiju fondos un uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā - produktos, uz kuriem šobrīd attiecas nodokļu atlaides, kopumā tika investēti 30 miljoni latu jeb mazāk nekā 1% no visām algām. Tajā pat laikā kopējais mazumtirdzniecības apgrozījums 2006.gadā bija aptuveni 5 miljardu latu.

Tādējādi, ja izdotos stimulēt Latvijas iedzīvotājus maksimāli izmantot nodokļu atlaides, investējot līdzekļus investīciju produktos, mazumtirdzniecības apgrozījums mūsu valstī varētu samazināties par aptuveni 7%. Aptuveni aprēķini rāda, ka pie šāda scenārija gada inflācija varētu samazināties par aptuveni 1%. Jā, nodokļu atlaides samazinātu budžetā ienākošās summas, bet tajā pašā laikā šī risinājuma ietekme uz inflāciju varētu būt visai iespaidīga.

Tātad ir jāpalīdz sabiedrībai uzkrāt un nevis tikai tērēt. Jēlas universitātes profesors Roberts Šillers uzskata, ka uzkrājumu līmeņa rekomendācijas nevar noteikt ar zinātniskām metodēm, un nevar visu novienkāršot līdz attiecībai: daudz naftas - lieli uzkrājumi, daudz iekšējās krīzes un konflikti - mazi.

Šo sarakstu var turpināt vēl ar vairākiem citiem svarīgiem faktoriem, kuri pietiekami stipri ietekmē mūsu valsts ekonomikas pieaugumu un līdz ar to arī inflācijas rādītāja lielumu. Un es esmu vienisprātis ar Pasaules Bankas vērtējumu, ka mums ir ļoti izsvērti jāizvērtē jautājums par ekonomikas pieauguma sabalansētību, lai iekšējais pieprasījums nebūtu vienīgais tās dzinējspēks.

Nevar apstrīdēt Pasaules Bankas pozīciju, kura uzsver nepieciešamību noslēgt savstarpējās sapratnes memorandu starp Latviju un tām valstīm, kurās atrodas lielāko banku mītnes, kas aktīvi kreditē Latvijas iedzīvotājus un no kurienes plūst lētie naudas resursi. Jautājums ir jārisina starpvaldību līmenī, un mūsējiem ir jāskaidro kaimiņvalstīm situācija, kurā atrodas Latvija un kādus draudus rada tik strauji kreditēšanas attīstības tempi.

Mūsu valdībai ir jāizstrādā iespējamās krīzes pārvarēšanas plāns. Un tas nevar tikt izstrādāts bez mūsu, vietējo banku, iesaistīšanas. Sabiedrībai ir jāsaprot, kā tiks aizsargāti Latvijas kredītu maksātāji krīzes situācijā un strauju procentu likmju pieauguma apstākļos.

Tajā pašā laikā Pasaules Bankas rekomendācijās es neatradu pat mājienu uz nepieciešamību ieviest nodokli kredītiem. Administratīvie risinājumi ir galējība, pēdējais instruments, kas tiek izmantots, kad ir izsmeltas visas citas iespējas. Bet to krājums mums vēl ir pietiekami liels.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Šokējošais rekords

Rudīte Spakovska kopā ar Gerdu Monkeviču, 11.09.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Augusta inflācija sasniegusi 10.1 %, lielāko lomu pieaugumā spēlējušas pārtikas cenas, kas paliks inflācijas dzinējspēks arī tuvākā nākotnē.

Šā gada augustā vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar pērnā gada augustu, palielinājies par 10.1%, t.sk. precēm par 8,7%, bet pakalpojumiem - par 13,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ekonomikas ministrija to raksturo kā «strauju cenu pieaugumu šim mēnesim». Latvijas Banka uzskata, ka ne tikai nepieciešams pārskatīt un, iespējams, ieviest jaunus pretinflācijas pasākumus, bet arī mudina valdību strādāt pie budžeta ar pārpalikumu 1% no IKP apmēra jau šogad, un, būtiski lielāku, nekā patlaban plānots, pārpalikumu nākamā gada budžetā - 2% no IKP.

Nesagaidījām...

Tradicionāli augustā, tirgū ar pilnu sparu ienākot jaunajai ražai un pateicoties vasaras preču atlaidēm, vērojams inflācijas skrējiena pierimums vai pat deflācija, bet šogad šie apstākļi inflācijas skrējienu ievērojami mazināt nespēja. CSP dati liecina, ka vidējais patēriņa cenu līmenis 2007.gada augustā, salīdzinot ar 2007.gada jūliju, palielinājās par 0,4%, lai gan pērngad augustā cenas, salīdzinot ar jūliju, samazinājās par 0.2 %. Augstā gada inflācija lielā mērā vērtējama kā iepriekšējo periodu straujās ekonomikas izaugsmes inerce, taču vērojami arī jauni faktori, kas mudina apsvērt stingrāku pretinflācijas pasākumu nepieciešamību, uzskata Latvijas Banka. «Lai arī pārtikas cenās vērojams sezonāls kritums, kas pozitīvi, taču nozīmīgu augšupvērstu ietekmi atstājuši divi salīdzinoši jauni faktori. Pirmkārt, cenu lēcienu kopš jūlija turpina tabakas izstrādājumu cenas - apsteidzot līmeņus, ko varētu sagaidīt tabakas akcīzes nodokļa pieauguma iespaidā. Otrkārt, pēc neliela pārtraukuma atsācies cenu kāpums neregulējamo pakalpojumu sektorā, kas gada griezumā kāpis par 14%, t.sk. ēdināšanas un viesnīcu pakalpojumi, bet galvenokārt finanšu starpniecībā - apdrošināšanā,» norādīts Latvijas Bankas paziņojumā. «Inflācija būtu bijusi augstāka, ja nebūtu neliels sezonas cenu samazinājums atsevišķām pārtikas precēm. Taču turpmāk pārtika varētu būt viena no inflācijas pieauguma veicinātājām,» uzsver SEB Unibankas galvenais ekonomists Andris Vilks. Db jau ziņoja (22.08.), ka, pasaules pārtikas tirgus situācijas un augošo ražotāju izmaksu dēļ, līdz šā gada beigām pārtikas cenu kāpums varētu uzņemt sen neredzētus apgriezienus, dažādās pārtikas preču grupās paaugstinoties no 10 % līdz 50%.

Komentāri

Pievienot komentāru
Viedokļi

Inflācija un ekonomiskā aktivitāte Latvijā. Kas mainījies pēdējo 15 gadu laikā?

Latvijas Bankas ekonomists Andrejs Bessonovs, 04.01.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zema inflācija eirozonā un Latvijā

Nevienam nav noslēpums, ka eiro zonā nu jau ilgstoši ir vērojams zems inflācijas līmenis. Pēdējo 3-4 gadu laikā ekonomistu un politikas veidotāju lokā ir vērojamas plašas diskusijas par inflāciju ietekmējošiem faktoriem, tostarp ārējiem (globalizācija, izejvielu cenas) un iekšējiem faktoriem (vājš pieprasījums, strukturālās izmaiņas, inflācijas gaidas). Diskusiju gaitā aktualizējas jautājums par ekonomiskās aktivitātes lomu inflācijas noteikšanā, – cik lielā mērā tā izskaidro inflāciju un vai sakarība pēdējos gados nav vājinājusies?

Makroekonomiskās norises eiro zonā un pasaulē nepārprotami ietekmē arī Latvijas ekonomisko attīstību. Līdzīgi kā eiro zonā inflācija Latvijā kopš 2012. gada vidus atrodas zem 2% (eiro zonas inflācijas mērķis ir inflācija tuvu, bet zem 2%), un pēdējā gada laikā inflācija ir bijusi pat zem nulles.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Kas sagaida Latvijas 100 visbagātākos?

Lato Lapsa, Baltic Screen sadarbībā ar korporatīvo finanšu kompāniju LAIKA STARS, speciāli Db, 08.01.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2007. gads Latvijas visbagātākajiem cilvēkiem solās būt ļoti veiksmīgs, un izņēmums varētu būt vienīgi tranzīta nozare, kā arī atsevišķi megauzņēmumi, kuros iestājusies neliela stagnācija, - šāds ir rezultāts Baltic Screen un korporatīvo finanšu kompānijas LAIKA STARS veiktajam pētījumam par Latvijas 100 bagātāko cilvēku biznesa izredzēm tuvākā gada laikā.

Tika izvērtēta virkne faktoru, kas ietekmē Latvijas 100 bagātākajiem uzņēmējiem piederošo īpašumu vērtību, un uz veiktās analīzes bāzes tika sagatavots iespējamais attīstības scenārijs - īpašumu vērtības izmaiņas. Uzņēmēju īpašumu vērtību ietekmē vairāki faktori, kuru izpausmes, lai gan līdzīgas pēc būtības, katru biznesu var ietekmēt savādāk.

Jāņem vērā, ka, prognozējot, kā mainīsies Latvijas 100 bagātāko cilvēku ienākumi, lielākoties tika analizēta publiski pieejamā informācija, un līdz ar to biznesa vērtības izmaiņas tika novērtētas oficiāli pieejamajai jeb caurspīdīgajai biznesa daļai.

Komentāri

Pievienot komentāru
Transports un loģistika

Palielinājies ostās pārkrauto kravu apjoms

, 29.10.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2007. gada 9 mēnešos Latvijas ostās pārkrauto kravu apjoms, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo laika periodu, ir palielinājies. 2007. gada janvārī – septembrī kravu apgrozība ostās bija 47,2 milj. t kravu, kas ir par 4,1 % vairāk nekā 2006. gada 9 mēnešos, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

No ostām 2007. gada 9 mēnešos nosūtīja 41,4 milj. t kravu, kas ir par 1,7 % vairāk nekā 2006. gada janvārī – septembrī. Pieaudzis no ostām nosūtīto minerālmēslu apjoms. 2007. gada deviņos mēnešos no ostām nosūtīja 4 milj. t minerālmēslu – par 14,7 % vairāk nekā 2006. gada attiecīgā periodā. No ostām nosūtītās jēlnaftas apjoms 2007. gada janvārī – septembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada janvāri – septembri, ir palielinājies 1,5 reizes un tas bija 1 milj. t. Arī no ostām nosūtīto naftas produktu apjoms 2007. gada janvārī – septembrī ir palielinājies un tas bija 16,2 milj. t, kas ir par 4,6 % vairāk nekā 2006. gada janvārī - septembrī. Bez tam 2007. gada 9 mēnešos no ostām nosūtīja arī 3,6 milj. t kokmateriālu, kas ir par 2,8 % vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā. No ostām nosūtīto ogļu apjoms 2007. gada 9 mēnešos bija 10,4 milj. t, kas ir par 9,3 % mazāk nekā 2006. gada attiecīgajā periodā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Valdības un inflācijas kara plāns

, 06.03.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ministru kabinets otrdien, 6.martā, ir atbalstījis finanšu ministra Oskara Spurdziņa vadītās darba grupas izstrādāto pasākumu plānu inflācijas ierobežošanai, kas paredz veikt virkni pasākumu daudzās tautsaimniecības jomās. Lai nozīmīgākos pasākumus varētu veikt nekavējoties, vienlaikus ir akceptēti arī nepieciešamie grozījumi likumos un MK noteikumos.

Būtiskākie inflācijas ierobežošanas pasākumi ir saistīti ar budžeta un nodokļu politiku, kreditēšanu un citām jomām, kas var uzlabot situāciju nekustamo īpašumu tirgū, darba tirgu un produktivitāti, kā arī konkurences politiku, Db.lv informēja Finanšu ministrijas sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Baiba Melnace..

Pašlaik un tuvākajos gados nebūs iespējams izvairīties no vairāku administratīvi regulējamo cenu kāpuma, un tas pamatā ir saistīts ar enerģijas importa cenām, kā arī ar akcīzes nodokļa likmju (īpaši cigaretēm) harmonizāciju atbilstoši ES prasībām. Tāpat tirgus ekonomikas apstākļos ? valdības rīcībā nav pieejami administratīvi instrumenti, lai tiešā veidā mazinātu kādu preču vai pakalpojumu cenas. Tas norāda, ka vienīgais iespējamais un efektīvākais ceļš inflācijas samazināšanai ir atbildīga fiskālā politika un uz problēmsektoriem (piem., nekustamā īpauma tirgus) mērķēta rīcība. Tas tiešā veidā samazinātu valdības sektora daļu pieprasījuma inflācijā, kā arī mainītu tirgus dalībnieku motivāciju un rīcību, ievirzot to ilgtspējīgas attīstības gultnē.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jūnijā gada inflācija - 17.7 % uzrādījusi samazinājumu, bet eksperti nelolo ilūzijas par tendenču izmaiņām. Toni noteiks gāzes cenas.

Vidējo cenu pieaugumu joprojām uzturēja cenu kāpums degvielai (gan benzīnam, gan dīzeļdegvielai), kas mēneša laikā kļuva par 4.7 % dārgāka, visticamāk, Jāņu svinēšana veicināja svaigas gaļas cenas kāpumu jūnijā par 5.9 %. Tāpat cenas pieauga vairākiem dārzeņiem, tirdzniecībā nonākot jaunajai ražai. Rīgas miesnieka valdes priekšsēdētājs Aldis Škutāns gan atzina, ka jūnijā gaļas patēriņš bijis aptuveni tāds pats kā citos mēnešos. Gada griezumā jūnijā patēriņa cenas precēm un pakalpojumiem pieauga līdzīgi - attiecīgi par 17.7 % un 17.6 %. Jūnijā gada vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir pieaudzis par 14.6 %.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Ostu darbībā pieaugums

, 04.02.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2007. gadā Latvijas ostās pārkrauto kravu apjoms, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo laika periodu, ir palielinājies. 2007. gadā kravu apgrozība ostās bija 62.4 milj. t kravu, kas ir par 4.9 % vairāk nekā 2006. gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

No ostām 2007. gada 12 mēnešos nosūtīja 55.2 milj. t kravu, kas ir par 4 % vairāk nekā 2006. gada janvārī – decembrī.

Pieaudzis no ostām nosūtīto naftas produktu apjoms. 2007. gada janvārī – decembrī no ostām nosūtīja 21.1 milj. t naftas produktu, kas ir par 7.1 % vairāk nekā 2006. gada janvārī – decembrī. No ostām nosūtītās jēlnaftas apjoms 2007. gadā, salīdzinot ar iepriekšējā gada janvāri – decembri, ir palielinājies par 3.4 % un tas bija 1.2 milj. t. Arī no ostām nosūtīto minerālmēslu apjoms ir pieaudzis. No ostām nosūtīja 5.2 milj. t minerālmēslu – par 1.1 % vairāk nekā 2006. gada attiecīgā periodā, kā arī 4.6 milj. t kokmateriālu un 14.6 milj. t ogļu, kuru apjoms palicis 2006. gada līmenī.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Jūrmalas pašvaldībā plānotās aktivitātes no 10. līdz 20. septembrim

, 07.09.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jūrmalas pašvaldībā plānotās aktivitātes

no 10. līdz 20. septembrim

10.09.2007 Viesojas žurnālistu delegācija no Zviedrijas

Jūrmalā

10.09.2007, 10:00 Struktūrvienību vadītāju sanāksmes

Domē, Jomas ielā 1/5

11.09.2007, 09:00 Bāriņtiesas sēde

Bāriņtiesā, Dubultu pr.1

11.09.2007, 11:00 Preses konference "2007.gada kultūras un sporta pasākumu kalendārs septembrim - decembrim un tūrisma piedāvājums Jūrmalā"

Uz kuģīša "Vecrīga"

11.09.2007, 13:00 Rakšanas atļauju izsniegšanas komisijas sēde

Būvvaldē, Edinburgas pr.75.

11.09.2007, 14:30 Sociālās palīdzības komisijas sēde

Labklājības pārvaldē, Mellužu pr.83

12.09.2007 Sākas detālplānojuma zemesgabalam Pils ielā 1 sabiedriskās apspriedes otrais posms

Būvvaldē Edinburgas prosp. 75, domē Jomas ielā 1/5

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Pašreizējā ekonomiskā situācija slikti ietekmē mūsu eksportspēju

Mārtiņš Krūtainis, SEB Enskild, 12.04.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēdējā laikā zināmu zināmu satraukumu ir radījis kredītreitingu aģentūras Fitch paziņojums, ka Latvijai šis reitings varētu tikt samazināts līdz negatīvam. Vispirms jau būtisks ir jautājums par to, kur un cik lielā mērā šāda veida reitingi vispār tiek izmantoti.

Jāatgādina, ka vēl pirms 10 gadiem neviens pat nesatraucās par to, ka mums vispār nekādi reitingi netiek piešķirti, ka vēlāk mūsu reitings bija BB-. Tagad ir mainījies mūsu skatījums uz šīm reitingu maiņām, un nu neliels to kritums valstī kļūst par lielu notikumu.

Kredītreitingu aģentūras pagaidām tikai brīdina

Jāuzsver, ka realitātē neviena lielā aģentūra jau vēl nav Latvijai samazinājusi kredītreitingu. Divas no tām ir paudušas, ka nākamajā reizē, kad šie reitingi atkal tiks pārskatīti, tās varētu mums to samazināt. Šie paziņojumi paši par sevi vēl nenozīmē, ka reitings tiešām tiks samazināts. Turklāt šāds solis nenozīmē neko sliktu - tas ir jāsaprot kā kredītreitingu aģentūras nostājas paušana par to, ka tai notiekošais attiecīgās valsts ekonomikā diez ko nepatīk. Šāds reitings ir domāts tam, lai parādītu, cik lielā mērā konkrētā valsts kā kredīta ņēmēja varētu nespēt izpildīt savas saistības. Īpaši šajā sakarā visiem interesē īstermiņa un ilgtermiņa aizņmumi ārvalstu valūts. Jāpiebilst, ka Latvijas valstsi aizņēmumi ārvalstu valūtā vismaz pašreizējā brīdī nemaz nav tik lieli. Turklāt šāds reitings ir vienkārši labākais minējums, jo patiesībā neviens jau tā īsti nevar prognozēt, piemēram, būs vai nebūs krīze, bremzēsies vai nebremzēsies ekonomikas attīstība. Tādējādi notiek mēģinājumi minēt, cik liela tad ir procentuālā varbūtība, ka valsts varētu neizpildīt savas saistības.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nodokļi

Informācija par izmaiņām tiesību aktos, kas stāsies spēkā no 1.janvāra

, 27.12.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

No 2008.gada 1.janvāra Latvijā stāsies spēkā virkne izmaiņu nodokļu likumos, kā arī citos normatīvajos aktos, kas ir Finanšu ministrijas atbildības sfērā, liecina ministrijas sniegtā informācija medijiem.

Nodokļu politikas jomā:

·grozījumi likumā ''Par iedzīvotāju ienākuma nodokli'' (pieņemts Saeimā 2007.gada 8.novembrī);

·grozījumi likumā ''Par nekustamā īpašuma nodokli'' (pieņemts Saeimā 2007.gada 8.novembrī);

·grozījums likumā ''Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās'' (pieņemts Saeimā 2007.gada 6.decembrī);

·grozījumi likumā ''Par akcīzes nodokli'' (pieņemts Saeimā 2007.gada 8.novembrī);

·grozījumi likumā ''Par nodokļiem un nodevām'' (stājās spēkā 2007.gada 12.decembrī);

·grozījumi likumā ''Par pievienotās vērtības nodokli'' (varētu stāties spēkā 2008.gada janvārī vai februāra sākumā);

·Elektroenerģijas nodokļa likuma pārejas noteikumi;

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Jānis Platais: Pārdomas par Latvijas Ekonomiku

Gada lekcijas ekonomikā lektors Jānis Platais, 21.11.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šis ir sarežģīts brīdis gan Latvijas, gan pasaules ekonomikā un Jūs sastapsieties ar tik pat dažādiem viedokļiem, cik vien speciālistus satiksiet un uzrunāsiet. Daudzas iepriekš izstrādātās stratēģijas vairs nedarbojas un ir jāturpina analizēt situācija, lai tai varētu pielāgoties un pārvarēt negatīvās tendences. Daudzi jautās par to – kas ir noticis un kādēļ? Kāda ir valdības loma un atbildība par ekonomikas stāvokli?

Pasaulē

Pēdējie 20 gadi pasaules ekonomikā iezīmējās ar aukstā kara beigām, militāro izdevumu strauju samazināšanos, ievērojamu valsts iejaukšanās samazināšanos ekonomisko procesu regulēšanā attīstītajās pasaules valstīs un lielākajai daļai pasaules valstu pieņemot brīvā tirgus saimniekošanas principus. Tas nodrošināja nepieredzētu labklājības pieaugumu attīstītajās valstīs, strauju nabadzības samazināšanos jaunattīstības zemēs un ekonomikas pārkārtošanos uz tirgus principiem valstīs ar centralizētās plānošanas ekonomikas vadības modeli.

Ļoti svarīga loma pasaules ekonomikā saglabājās viena vienīgai valstij – ASV, kas ar savu ārkārtīgi plašo tirgu noteica ekonomikas attīstības tendences visā pasaulē. 90-jos gados ASV ekonomikai bija raksturīga strauja procentu likmju samazināšanās krītoties valsts budžeta deficītam un intensīvi iedzīvotāju ieguldījumi akciju tirgos, kas radīja strauju aktīvu vērtības pieaugumu. Šī desmitgade ASV ekonomikā bija raksturīga ar aktīvu vērtības stabilizēšanos vai pat krišanos akciju tirgos un mājokļu tirgus vērtību straujš pieaugums līdz pat 2006. gadam. Patēriņu augstākā līmenī uzturēja nodokļu samazināšanas programmas un straujš militāro izdevumu pieaugums, sakarā ar operācijām Irākā un Afganistānā. Spekulatīvi ieguldījumi mājokļu tirgū un finanšu instrumentu atvasinājumu izplatīšanās radīja jaunus riskus, kuru izvērtējums līdz pat nesenam laikam nebija pietiekams. Pasaules finanšu tirgu globalizācija un investīciju brīva kustība samazināja nacionālo finanšu tirgus uzraudzības institūciju spēju laicīgi novērtēt aktīvu patieso vērtību un finanšu tirgus institūciju likviditāti un kapitāla pietiekamību.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Nestandarta monetārās politikas beigu sākums

Latvijas Bankas ekonomists Gunārs Bērziņš, 21.06.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pagājušajā nedēļā Rīgā norisinājās Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padomes izbraukuma sēde. Tas bija vēsturisks notikums, turklāt ne tikai Latvijai un Latvijas Bankai.

Pirmo reizi eiro zonas monetārās politikas nākotne tika lemta mūsmājās, un nākamā ECB Padomes izbraukuma sēde Rīgā diez vai varētu notikt ātrāk kā pēc gadiem 20. Vienlaikus šis bija arī nozīmīgs notikums visai eiro zonas ekonomikai, jo līdzšinējā atbalstošā monetārā politika lēniem soļiem ir nonākusi krustcelēs un ECB Padomei bija jālemj par politikas maiņu.

Tikai atšķirībā no krustcelēm pasakā par tēva dēliem monetārās politikas krustcelēs nav skaidru ceļa zīmju norāžu par to, kas turpmākajos gados plašajā pasaulē sagaida eiro zonas ekonomiku. Ekonomikā par ceļa zīmēm kalpo tautsaimniecības rādītāju prognozes, tirgus dalībnieku gaidas un risku novērtējums, kas ECB preses konferencē pēc Padomes sanāksmes Rīgā izpelnījās lielāko uzmanību.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Jūrmalas pašvaldībā plānotās aktivitātes no 3. līdz 13. septembrim

, 31.08.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

03.09.2007 Zinību diena

Jūrmalas pilsētas izglītības iestādes

03.09.2007, 10:00 Struktūrvienību vadītāju sanāksmes

Domē, Jomas ielā 1/5

04.09.2007, 09:00 Uzņēmējdarbības licencēšanas un individuālā darba komisijas sēde

Domē, Jomas ielā 1/5

04.09.2007, 09:00 Bāriņtiesas sēde

Bāriņtiesā, Dubultu pr.1

04.09.2007, 12:00 Ēku un būvju tehniskā stāvokļa novērtēšanas komisijas sēde

Būvvaldē, Edinburgas pr.75.

04.09.2007, 13:00 Rakšanas atļauju izsniegšanas komisijas sēde

Būvvaldē, Edinburgas pr.75.

05.09.2007 Sākas detālplānojuma zemesgabalam Salacas iela 1/3 sabiedriskās apspriedes pirmais posms

Būvvaldē, Edinburgas prosp. 75

05.09.2007 Sākas detālplānojuma zemesgabalam Tallinas ielā 26 sabiedriskās apspriedes pirmais posms

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Eksperti: augstā inflācija ir pārsteigums

, 10.09.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Db.lv piedāvā iepazīties ar Latvijas kredītiestāžu ekspertu komentāriem saistībā ar inflācijas rādītājiem.

AS SEB Latvijas Unibanka galvenā ekonomista Andra Vilka komentārs:

"Inflācijas spiediens turpinājās arī augustā, un šajā mēnesī diemžēl neizdevās ieraudzīt tos zemos inflācijas tempus, kas raksturīgi sezonāli augusta mēnesim. Inflāciju veicināja gan valdošais patēriņa bums un izmaksu kāpums, ko var redzēt kārtējam cenu pieaugumam ēdināšanas pakalpojumiem, kā arī vairāku regulēto cenu ietekme (akcīze tabakai, siltumenerģija).

Visam tam caurvijas noturīgas inflācijas gaidas, kas arī veicināja tāda līmeņa inflāciju augustā. Inflācija būtu bijusi augstāka, ja nebūtu neliels sezonas cenu samazinājums atsevišķām pārtikas precēm. Taču turpmāk pārtika varētu būt viena no inflācijas pieauguma veicinātām. Lai gan 12 mēnešu inflācija sasniegusi divciparu skaitli, tomēr gada vidējā inflācija līdz gada beigām visdrīzāk nesasniegs divciparu skaitli."

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Jūrmalas pašvaldībā plānotās aktivitātes

, 14.09.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

no 17. līdz 27. septembrim

17.09.2007, 10:00 Struktūrvienību vadītāju sanāksme

Domē, Jomas ielā 1/5

17.09.2007, 15:00 Nekustamā īpašuma iznomāšanas un izīrēšanas komisija sēde

Domē, Jomas ielā 1/5

18.09.2007, 09:00 Uzņēmējdarbības licencēšanas un individuālā darba komisijas sēde

Domē, Jomas ielā 1/5

18.09.2007, 09:00 Bāriņtiesas sēde

Bāriņtiesā, Dubultu pr.1 lit.1

18.09.2007, 10:00 Privatizācijas komisijas sēde

Domē, Jomas ielā 1/5

18.09.2007, 13:00 Rakšanas atļauju izsniegšanas komisijas sēde

Būvvaldē, Edinburgas pr.75

18.09.2007, 14:00 Veselības aprūpes plānošanas konsultatīvā padome

Domē, Jomas ielā 1/5

18.09.2007, 15:00 Sociālo, izglītības un kultūras jautājumu komitejas sēde

Domē, Jomas ielā 1/5

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas ekonomiskās izaugsmes tempi strauji palēnināsies, inflācijas samazināšanās veicinās bezdarba līmeņa celšanos, savukārt Latvijas ekonomika normālu izaugsmi varētu piedzīvot tikai pēc 2 – 3 gadiem.

Dažādos laika periodos (2007. – 2008. gadā) Latvija uzstādījusi Eiropas Savienības (ES) rekordu inflācijas, tekošā konta deficīta, kredītu pieauguma, algu pieauguma un IKP pieauguma rādītājos, taču šobrīd situācija liecina, ka varētu tikt sasniegts vēl viens rekords: lielākais IKP pieauguma kritums vienā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu iepriekšējā gadā, savā trešajā inflācijas pētījumā secina neatkarīgie eksperti BICEPS izpilddirektors Alfs Vanags un REA ekonomikas nodaļas vadītājs Mortens Hansens. Viņi meklējuši atbildes gan uz jautājumiem par inflācijas samazināšanās tempiem, gan analizējuši ekonomikas lejupslīdes iemeslus un sekas, ko tā radīs Latvijas ekonomikai.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Db.lv publicē Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes Galvenās analītiķes Olgas Ertuganovas prognozes par to, kāds Latvijai būs 2008.gads.

"Iekšzemes kopprodukts

Šai sakarā vēl lielākas bažas izraisa stagnācija apstrādes rūpniecībā. Šogad apstrādes rūpniecības īpatsvars Latvijas ekonomikā turpināja samazinājies un 2007. gada 3. ceturksnī bija tikai 10.7%, ko sekmēja gan joprojām strauji pakalpojamu sektoru pieauguma tempi, gan arī lejupslīde pašā apstrādes rūpniecības nozarē. Ņemot vērā, ka rūpniecība ir galvenā eksportējošā nozare Latvijā, nākotnes eksporta perspektīvas ir vēl pesimistiskākas. Jau tagad eksporta rādītāji nav īpaši iepriecinoši, jo vairākas nozarēs eksporta pieaugums ir novērots tikai eksportētās preces sadārdzināšanas dēļ, nevis pateicoties apjomu pieaugumam.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Ekspertu viedokļi par gada inflāciju Latvijā

, 12.01.2009

No kreisās: Ieva Vēja, DnB NORD Bankas ekonomisko pētījumu grupas speciāliste, Dainis Stikuts, Swedbank vecākais ekonomists, Olga Ertuganova, Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe, un Dainis Gašpuitis, SEB bankas makroekonomikas eksperts.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

http://www.db.lv/images/article/2009/01/12/11382f8a-4e45-46d3-ae53-6d7b803b50df.jpg

Inflācija Latvijā decembrī turpināja pazemināties

Inflācija Latvijā decembrī turpināja pazemināties, gada inflācijai samazinoties līdz 10.5%, un tas bija jau otrais mēnesis pēc kārtas, kad, salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi, piedzīvojām deflāciju. Kā jau prognozēts, galvenie inflācijas pazemināšanās avoti decembrī bija degvielas cenu kritums vidēji par 8.8%, kā arī apģērbu un apavu cenu samazināšanās sezonas atlaižu ietekmē. Vēl tālāku inflācijas pazemināšanos ierobežoja siltumenerģijas cenu pieaugums un atsevišķu pārtikas preču sadārdzināšanās.

Janvārī inflācijas kritums, kas vērojams jau kopš pagājušā gada vidus, uz brīdi var apstāties, kad pievienotās vērtības nodokļa standartlikmes paaugstināšana vien dod pamatu vispārējam cenu pieaugumam par 2.5%. Šāda inflācija gan ir mazāka par 2.8% cenu kāpumu, kāds tika piedzīvots pagājušā gada janvārī, tomēr jāņem vērā arī pazeminātās pievienotā nodokļa likmes pacelšanas ietekme.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Spurdziņš: nodokļa likmi nesamazināsim

Andrejs Vaivars, [email protected], 67084442, 11.09.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai ierobežotu inflācijas kāpumu, iedzīvotāja ienākumu nodokļa likme netiks samazināta. To intervijā Db atzīst finanšu ministrs Oskars Spurdziņš.

Kādas jūs redzat nākamā gada valsts budžeta galvenās prioritātes?

Faktiski prioritāte ir viena - sabalansēts budžets un pēc iespējas lielāks tā pārpalikums. Sevišķi izteiktu citu prioritāšu nav - ir pietiekami liela iepriekšējā bāze, ir iepriekš pieņemtie likumi, kas ir jāizpilda. Saglabājās visas vecās prioritātes. Respektīvi, ir jāsabalansē visu ministriju vēlmes, bet katrai no tām ir vēlme attīstīties. Ir jau uzrādīti pietiekami lieli apjomi, kam ir vajadzīgi finanšu resursi, sākot ar ugunsdzēsēju automašīnām un beidzot ar iespējamo pensiju indeksāciju. Katrai ministrijai ir savas iekšējās prioritātes, kas ir to stratēģiskajos plānos. Katrā ziņā nekāda liela un jauna prioritāšu bloka nav.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Rīko semināru ciklu Atbalsta iespējas komercsabiedrībām

, 01.10.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) rīko semināru ciklu Atbalsta iespējas komercsabiedrībām, kas līdz gada beigām notiks visās 26 Latvijas rajonu pašvaldībās un noslēgsies decembrī ar konferenci Rīgā, Db.lv informēja LIAA.

Semināros apmeklētājiem ir iespēja iepazīties ar plānotajām Valsts atbalsta programmām no 2007.-2013.gadam - Atbalsts ieguldījumiem attīstībā īpaši atbalstāmajās teritorijās, Atbalsts nodarbināto apmācībām, Augstas kvalifikācijas darbinieku piesaiste un citām, kā arī uzzināt par valsts atbalsta programmas Dalība starptautiskās izstādēs un tirdzniecības misijās pamatnosacījumiem.

Semināru mērķis ir sniegt uzņēmējiem precīzu un aktuālu informāciju par LIAA administrētajām programmām, kā arī atbildēt uz neskaidrajiem jautājumiem, lai uzņēmēji būtu gatavi savlaicīgi sagatavot un iesniegt kvalitatīvus projektus VAP līdzekļu apgūšanai.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Rīgas pašvaldības budžets 2007. gadā pieaugs par vairāk nekā 70 miljoniem latu

, 01.12.2006

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šodien Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja izskatīja Budžeta komisijas sagatavoto pašvaldības budžeta projektu 2007. gadam. Rīgas pilsētas pašvaldības konsolidētā budžeta izdevumu kopējais apjoms 2007.gadā paredzēts 458.2 miljonu latu apmērā, kas ir par 71.7 miljoniem latu jeb 18.6% vairāk nekā šogad.

Ieņēmumu kopējais apjoms 2007.gadam prognozēts 432 miljonu latu apmērā, tādējādi plānotais budžeta deficīts ir 26.2 miljoni latu jeb 6.1% no ieņēmumu kopējā apjoma.

Pamatbudžeta ieņēmumi 2007.gadā paredzēti 370.3 miljonu latu apmērā, bet speciālais budžets - 62 miljonu latu apmērā.

Izdevumi 2007.gadam pamatbudžetā plānoti 397.24 miljonu latu apmērā, bet speciālajā budžetā - 61 miljona latu apmērā.

Rīgas pilsētas pašvaldības 2007.gada pamatbudžeta ieņēmumos lielākais īpatsvars - 65.6% - ir iedzīvotāju ienākuma nodoklim un nekustamā īpašuma nodoklim - 9.2%.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu apjoms prognozēts 243 miljonu latu apmērā. Ieņēmumu pieaugums salīdzinājumā ar 2006.gadam budžeta grozījumos apstiprināto iedzīvotāju ienākuma nodokļa apjomu ir 35.2 miljoni latu jeb 16.9%.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Inflācijas augstākais punkts vēl priekšā - Latvijā tā varētu sasniegt pat 25 %

Db.lv, 10.10.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Septembrī inflācijas līmenis pieauga par 1.6%, kas pacēla gada inflāciju līdz jauniem augstumiem – 22.2%. Joprojām būtiskākie inflācijas virzītājspēki ir rodami trijās galvenajās grupās – mājoklis, pārtika un transports, kas veido 18.4 procentpunktus no kopējās inflācijas.

SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis norāda, ka pamazām vērojama arī inflācijas pastiprināšanās pārējās grupās. "Kaut tas ir mazāk izteikts, šāda inflācijas paplašināšanās nozīmē, ka tās uzņemto tempu kļūs arvien sarežģītāk ierobežot. Tomēr pamat tendenci turpinās diktēt enerģijas cenu, īpaši gāzes, tālākā dinamika. Attiecībās uz gāzi pavīd pozitīvi signāli, kuru spēku mēs spēsim novērtēt uz gada beigām, nākamā gada sākumā. Pagaidām gāzes cenu lejupslīde vieš piesardzīgu optimismu. Laikapstākļi šobrīd tam ir labvēlīgi, gāzes krātuves Eiropā pildās un gāzes piedāvājums ir pietiekams, lai cena turpinātu piezemēties. Ja īstenosies prognozes, kas dzirdamas no ASV, ka šī ziema varētu būt izteikti silta, cenas pavasarī varētu rukt straujāk, strauji dzesējot inflāciju. Tomēr tuvākajos mēnešos inflācija vēl turpinās tiekties jaunos līmeņos, jo daudzās grupās, tai skaitā, tarifos pēc inerces turpinās uzrādīties līdzšinējais kāpums. Tas attiecas gan uz pārtiku, gan pakalpojumiem. Turklāt jaunu nenoteiktību nesīs nākamā gada sākums attiecībā uz Krievijas naftas un naftas produktu embargo stāšanās spēkā," prognozē D.Gašpuitis.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Inflācija valstī turpina trakot

Māris Ķirsons, Ieva Mārtiņa, Madara Fridrihsone, 10.01.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Dažādu iemeslu dēļ pērn inflācija (6.5 %) Latvijā faktiski saglabājās 2005. gada līmenī un arī neesot nekādu cerību, ka 2007. gadā tā būtiski saruks. Latvijā jau kopš 2003. gada ir straujākais cenu pieauguma temps, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Pērn vidējais cenu līmenis salīdzinājumā ar 2005. gadu audzis par 6.5 %.

"Augstā inflācija saglabājas jau vairākus gadus un tā nav patīkama ziņa ekonomikai," tā CSP priekšniece Aija Žīgure. Ar 2007. gadu ir jau paaugstinātas vairākas administratīvi regulējamās cenas, un tiek prognozēts, ka daļa vēl pieaugs, kas izraisīs arī kumulatīvu efektu uz citām jomām, tādēļ arī, sastādot šī gada valsts budžetu, valdība rēķinājās ar inflāciju 5.9 %, speciālisti lēš, ka tā būs ap 6.5 %.

Dažas cenas krīt

Statistika rāda, ka 2006. gadā lētāki kļuvuši telekomunikāciju pakalpojumi, kaut arī pērnā gada sākumā būtiski paaugstināti pasta pakalpojumu tarifi. Cenas kritušās datortehnikai (-16,9%), fototehnikai (-16,0%), sporta un atpūtas piederumiem (-7,9%), kā arī TV, audio un video tehnikai. Pērn par 2,6% lētāka kļuvusi degviela.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Inflācijas samazināšanas plāns atbalstīts Ministru kabinetā

, 06.03.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ministru kabinets otrdien, 6.martā, ir atbalstījis finanšu ministra Oskara Spurdziņa vadītās darba grupas izstrādāto pasākumu plānu inflācijas ierobežošanai, kas paredz veikt virkni pasākumu daudzās tautsaimniecības jomās. Lai nozīmīgākos pasākumus varētu veikt nekavējoties, vienlaikus ir akceptēti arī nepieciešamie grozījumi likumos un MK noteikumos.

Būtiskākie inflācijas ierobežošanas pasākumi ir saistīti ar budžeta un nodokļu politiku, kreditēšanu un citām jomām, kas var uzlabot situāciju nekustamo īpašumu tirgū, darba tirgu un produktivitāti, kā arī konkurences politiku.

Pašlaik un tuvākajos gados nebūs iespējams izvairīties no vairāku administratīvi regulējamo cenu kāpuma, un tas pamatā ir saistīts ar enerģijas importa cenām, kā arī ar akcīzes nodokļa likmju (īpaši cigaretēm) harmonizāciju atbilstoši ES prasībām. Tāpat tirgus ekonomikas apstākļos ? valdības rīcībā nav pieejami administratīvi instrumenti, lai tiešā veidā mazinātu kādu preču vai pakalpojumu cenas. Tas norāda, ka vienīgais iespējamais un efektīvākais ceļš inflācijas samazināšanai ir atbildīga fiskālā politika un uz problēmsektoriem (piem., nekustamā īpašuma tirgus) mērķēta rīcība. Tas tiešā veidā samazinātu valdības sektora daļu pieprasījuma inflācijā, kā arī mainītu tirgus dalībnieku motivāciju un rīcību, ievirzot to ilgtspējīgas attīstības gultnē.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Eksperti: Inflācijas apkarošans plāns vēl nav sācis darboties

, 08.08.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eksperti uzskata, rekordaugstā inflācija neturpināsies, un ir pāragri gaidīt inflācijas apkarošanas plāna ietekmi.

Inflācijas rādītājs atkal ir pārsniedzis visas prognozes, sasniedzot 1,2% pret iepriekšējo mēnesi. Šis līmenis ir negaidīti augsts priekš vasaras perioda, un notiekošais nesola neko labu arī nākošajos mēnešos, saka SEB Unibankas galvenais ekonomists Andris Vilks.

"Ļoti būtiski inflāciju ietekmējis tabakas izstrādājumu cenu pieaugums un mājokļa apsaimniekošanas izmaksu straujais kāpums. Kā tradicionāli, inflācijas lielākie dzinuļi ir arī pārtikas cenu kāpums un sabiedriskās ēdināšanas sektora cenu kāpums. Līdz ar to gada inflācija jūlijā sasniedza 9,5%, kas ir desmitgades rekords.

Šobrīd nevaram nekādi atsaukties uz anti-inflācijas plāna pozitīvo ietekmi, jo tie faktori, kas cēla cenas jūlijā, nav ar šo programmu saistīti. Jebkurā gadījumā pakāpeniska banku realizētā piesardzīgā kredītpolitika un nekustamā īpašuma tirgus stabilizācija uz gada beigām mazinās inflācijas spiedienu. Tomēr ar minētajiem faktoriem ir par maz, lai būtiski mazinātu inflāciju šobrīd. Šajā procesā ir jāiesaistās visiem tirgus dalībniekiem, lai situācija uzlabotos. SEB Unibankas gada vidējā inflācijas prognoze paliek esošajā līmenī – 7,8-8%," tā A. Vilks.

Komentāri

Pievienot komentāru