Vai Latvijā ir izsludināta vakance Ekonomikas ministra amatam? 

Raugoties uz notiekošo Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā, saistībā ar grozījumu priekšlikumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL), rodas sajūta, ka Ekonomikas ministrija ir zaudējusi jebkādu kontroli un interesi par savas nozares uzraudzību.

AS 4finance izpilddirektors Gvido Endlers, 2018. gada 17. septembris plkst. 12:08

Publicitātes foto

Šobrīd par nebanku kreditēšanas ierobežošanu runā visi - mediji, pie varas esošie, no varas gāztie, nākamie varas turētāji, institūciju vadītāji un ierindas darbinieki, baņķieri, profesori, mūziķi un cilvēki, kuriem nebanku kredīti nekad nav bijuši vajadzīgi un kuri tos nekad nav ņēmuši. Turklāt visi vēlas nebanku kredītus aizliegt. Tomēr ir kāds dalībnieks, kurš nerunā vispār, un tas ir Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, kura pārraudzībā ir nebanku kreditēšanas nozare.

Skaidrs, ka šī ažiotāža ap nebanku kreditēšanu ir radīta nevis domājot par patērētājiem, bet gan par priekšvēlēšanu laiku un Saeimas vēlēšanām. Ņemot vērā, ka Latvijas politiskajā telpā šobrīd ir saradies vēl nebijis skaits sīkpartiju, turklāt iepriekšējās varas partijas zaudē savus reitingus, daudzām partijām un to vadošajiem politiķiem nebanku nozares celšana dienas gaismā ir pēdējais cerību salmiņš 7. oktobra rītā pamosties ar pārvarētu 5% barjeru. Līdz ar to - jo skaļāk un neprātīgāk tiek bļauts, jo lielāku vēlētāju uzmanību var iegūt. Un tieši šī paradigma ir novērojama, piemēram, LRA iesniegtajā priekšlikumā grozījumiem PTAL.

Vienlaikus Finanšu ministrija (FM) ir atzinusi, ka viņi ar savu darbu par diviem jau pieņemtajiem priekšlikumiem ir apmierināti un pārējos populāros lēmumus var pieņemt citi. Zemtekstā, ļaujot politiķiem darīt visu, kas vien ienāk prātā priekšvēlēšanu gaisotnē.

Divu finanšu nozares lielāko un ietekmīgāko spēlētāju vienaldzība ir radījusi pateicīgu augsni, lai uz skatuves pirmās lomas iegūtu trešo lomu atveidotāji un tas ir pamats satraukumam, jo šī politiķu izrāde sāk kļūt par politisko cirku. Jau neskaitāmas reizes nebanku kredītdevēji un eksperti ir norādījuši, ka šobrīd apspriesto priekšlikumu pieņemšana faktiski iznīcinās patēriņa kreditēšanu Latvijā. Šie priekšlikumi radīs pilnīgi pretēju efektu - kredīti kļūs lielāki, tos varēs saņemt tikai uz garākiem termiņiem, tie būs dārgāki, nebanku sektors praktiski beigs pastāvēt un ievērojami palielināsies nelegālo kredītdevēju īpatsvars. Jo nepieciešamība pēc naudas nekur nepazudīs. Vai Latvija jau atkal vēlas sasteigti pieņemt lēmumus, lai pēc kāda laika atjēgtos, ka tos nekavējoties vajag atsaukt? Vai Ekonomikas ministrijai jau nav bijusi pieredze šādos gadījumos?

Vai EM šodien, dienu pirms Tautsaimniecības komisijas sēdes, ir spējīga atbildēt, kas EM un PTAC ieskatā ir galvenās risināmās problēmas un ar kādiem instrumentiem tās var risināt? Un vai šīs problēmas saskan ar to, kas tiek lemts Tautsaimniecības komisijas sēdēs?

Rīt, 18. septembrī, notiks Tautsaimniecības komisijas sēde, kurā tiks skatīti 11 deputātu iesūtītie priekšlikumi, trīs saņemtās vēstules un viens Saeimas juridiskā biroja atzinums. Būtībā jau rīt lielā mērā var izšķirties vai Latvijas iedzīvotāji nākotnē spēs saņemt īstermiņa aizdevumus un paši brīvi, kā demokrātijā ir pieņemts, izvēlēties tos finanšu produktus, kurus viņi vēlas, nevis tos, kurus uzspiež valsts. Vai šis nav pēdējais brīdis, kad savu stingru, racionālu un skaidru nostāju paust Ekonomikas ministram?

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

Egļu un priežu skujas var kļūt par vienu no Latvijas bioekonomikas stūrakmeņiem,...

Ēdināšanas biznesa veiksme tikai desmit procentu apmērā atkarīga no garšīgas kotletes, uzskata...

Jau tuvāko gadu laikā Andrejsala var kļūt par dinamiskāko attīstības vietu, jo...

No šīs sadaļas
2018. gada 17. septembris plkst. 8:25

Godātā redakcija, atļaujiet man paust savu atbalstu visiem tiem gaišajiem spēkiem, kas...

2018. gada 17. septembris plkst. 8:10

Aizvien biežāk līdztekus jēdzienam konkurētspējīgs atalgojums tiek lietots arī jēdziens taisnīgs...

2018. gada 17. septembris plkst. 8:09

Politiķu dzīvē, īpaši pirms vēlēšanām, gadās brīži, kad neko nevar izdomāt, bet...

2018. gada 14. septembris plkst. 17:30

Tradicionāli ekonomikas teorija māca, ka bezdarbs, algas un inflācija ir cieši saistīti...

2018. gada 14. septembris plkst. 15:30

Digitālā pasaule ap mums strauji attīstās. Vēl pavisam nesen tālruņus izmantojām tikai...

2018. gada 14. septembris plkst. 11:42

Facebook vēlas sadarboties ar bankām, lai Facebook Messenger varētu kļūt par tādu...

2018. gada 14. septembris plkst. 7:27

Nesen Rīgā notika eiroparlamentārieša un Francijas bijušā Eiropas lietu ministra Alēna Lamasūra...

2018. gada 14. septembris plkst. 7:20

Eiropas Savienība vēl uz sešiem mēnešiem pagarinājusi privātpersonām un uzņēmumiem noteiktās...

2018. gada 14. septembris plkst. 6:01

Iekšēji protestēju, lasot šobrīd populārāko romānu Vara, kurā prezidentam Vējonim, šķiet,...

2018. gada 13. septembris plkst. 15:22

Ja var ticēt reklāmas klipiem, tad gandrīz katru vakaru televīzijas vakaros var ieraudzīt Matīsu...