Vai zini, kur tiek ražoti zīmola 4F sporta apģērbi?

2016. gada 20. aprīlis plkst. 12:06
Autors: Didzis Meļķis
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

«Kur jūsu apģērbi tiek ražoti?» šādu jautājumu laikraksts Dienas Bizness uzdeva Polijā otra lielākā sporta preču tirgotāja 4F direktoram un lielākajam akcionāram Igoram Klajam. 

Viņa atbilde:

«Dizains tiek izstrādāts Polijā. Viens ofiss mums ir Varšavā, otrs – Krakovā. Kādi 550 cilvēki strādā pie jaunajām kolekcijām, bet kopumā mums kompānijā ir kādi 1500 darbinieki. Īpaša grupa strādā ar nacionālajām olimpiskajām komandām. Mēs esam Latvijas, Polijas un Serbijas komandu sponsori. Komandu profesionālais aprīkojums 80% līdz 85% ir ražots Eiropā, bet vispārīgi mēs ražojam gan Eiropā, gan, protams, Āzijā.

Bet Āzijā tas notiek ne tāpēc, ka tur ir lētāk. Godīgi sakot, pašlaik mēs Polijā, Latvijā un Ukrainā varam dabūt vēl lētāku darbaspēku. Bet trakums ir tajā, ka, ja tu meklē tiešām augstas tehnoloģijas apģērbu ražošanā, tad iepriekšējo investīciju dēļ tās ir atrodamas tikai Ķīnā, Vjetnamā un Taizemē. Tur ir noturīga tehnoloģiskā ķēde un kvalitāte. Ja jūs meklējat augstas kvalitātes audumus un aksesuārus, piemēram, rāvējslēdzējus, tad 99% no YKK produkcijas, ko mēs lietojam, top Ķīnā.

Tāpēc ir izveidojies šis paradokss. Mēs pirms trim mēnešiem veicām aprēķinus, un šuvējas Ķīnā izmaksā dārgāk nekā Polijā, tomēr mūsu kvalitātes prasības un tehnoloģijas liek ražošanu turēt tur. Mūsu sporta jakās ir, teiksim, simts dažādas detaļas – audumi, oderes, rāvējslēdzēji, polsterējums siltumam u.c. Mūsu polsterējums ir no ASV – PrimaLoft, bet tā rūpnīca ir Ķīnā, un pat ja mēs tās jakas gribētu ražot Polijā, tas ļoti sarežģītu piegāžu ķēdes.»

Visu interviju Ienāk olimpiskie ģērbēji lasiet 19. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu