Vairākus gadus cenšas pierādīt nelikumības Parex 

Db.lv rīcībā nonākusi sarakste un audio ieraksti, kas rāda bijušā Parex bankas darbinieka Džona Kristmasa (John Christmas) nesekmīgos mēģinājumus vairāku gadu laikā pierādīt Parex bankā it kā notikušas nelikumības. Jāpiezīmē, ka viņa sūdzības FKTK un VID ir pārbaudījis un nav konstatējis pārkāpumus. Savukārt Kristmasa kungs jūtas apdraudēts, pametis Latviju un turpina mēģināt pierādīt savu taisnību ārvalstu institūcijās.

Lelde Petrāne, Voldemārs Oliņš, biznesa portāls Db.lv, 2007. gada 31. oktobris plkst. 10:22

Kā norāda Džons Kristmass, viņš ir sācis strādāt Parex bankā 2002. gada maijā. 2004. gada vasarā viņa rīcībā esot nonākusi informācija par krāpnieciskiem darījumiem, par ko viņš slepeni esot informējis vairākas finanšu iestādes uzraugošas institūcijas. Savukārt 2004. gada oktobrī viņš esot atlaists no darba, kā iemeslu minot sliktas latviešu valodas zināšanas.

Džons Kristmass Db.lv arī piegādāja audio ierakstus, kuros, iespējams, norisinās viņa saruna ar bijušo Parex Asset Management vadītāju Guntaru Vītolu, kuru laikā tiek mēģināts panākt izlīgumu. Db.lv mēģināja sazināties ar Guntaru Vītolu, lai iegūtu papildus informāciju, tomēr visi mēģinājumi bija neveiksmīgi.

Kā liecina Džona Kristmasa sniegtā informācija, viņu sazināties ar Db.lv iedvesmojis 22.oktobra raksts portālā par to, ka Rīgā būs jauni trolejbusi, kas izmaksās 63 miljonus latu. Dž. Kristmass norāda, „manā rīcībā ir informācija par krāpniecībām, kas tika veiktas, uzņēmumam Rīgas Satiksme pirms pāris gadiem iegādājoties autobusus, kuru finansēšanu veica Parex banka. Es zinu šo informāciju, jo savulaik biju Parex bankas darbinieks,” viņš norāda, piebilstot: „Es zinu arī to, ka šī informācija ir ļoti bīstama, jo es to sniedzu Latvijas Prokuratūrai un atbildes reakcija no Parex bankas bija, ka Latvijas Prokuratūra strādā Viktora Krasovicka (Parex līdzīpašnieks un valdes priekšsēdētājs Viktors Krasovickis – red.) pakļautībā un es saskaršos ar kriminālām apsūdzībām, ja vien neparakstīšu vēstuli, kurā ir nepatiesa informācija, par to, ka es meloju, ka Parex banka ir iesaistība krāpnieciskos darījumos. Es šos draudus ierakstīju.”

Apkopojot Dž. Kristmasa sniegto informāciju var secināt, ka viņš Parex banku un ar to saistītas personas vaino krāpšanā, finansējot Rīgas Satiksmes autobusu iegādi, draudos viņam un citiem cilvēkiem, aplokšņu algu maksāšanā un vēl dažādos noziegumos. Tā kā viņš šo informāciju izplatījis tālāk, viņš esot saņēmis draudus no Parex bankas vadības un bijis spiests pamest Latviju.

Cik saprotams no Dž. Kristmasa sniegtās informācijas, viņš uzskata, ka pārkāpti noteikumi, kas nosaka, ka kopējais riska darījumu apjoms ar vienu personu vai savstarpēji saistītu personu grupu, kas nav saistīti ar kredītiestādi, nedrīkst pārsniegt 25% no kredītiestādes pašu kapitāla. Tā rezultātā arī Parex novērtējums no reitingu aģentūru puses neesot pareizs, uzskata Dž. Kristmass.

Tā kā visas Latvijas iestādes, kurās viņš ir cīnījies par savu taisnību, nav atklājušas pārkāpumus, šobrīd viņš mēģina šī jautājuma izskatīšanā iesaistīt starptautiskas instutūcijas.

Lai noskaidrotu, kā šo informāciju komentē Parex banka, Db.lv nosūtīja elektronisku vēstuli Parex bankas Korporatīvo komunikāciju speciālistam Viktoram Zaķim, uzdodot sekojošus jautājumus: „Vai šāda persona ir pie jums strādājusi, ja, jā – kad un kādēļ šī persona pārtrauca darbu Parex bankā un kāds ir bankas skaidrojums šim konfliktam (ja tāds pastāv), kurā viena daļa ir bijušā darbinieka pārliecība par krāpnieciskiem darījumiem autobusu iegādē (Rīgas Satiksme, Parex), otra daļa – draudi šim cilvēkam? Vai un kā šis konflikts ir atrisinājies, vai arī - kā to ir plānots risināt?”

Parex bankas atbilde:

„Dž. Kristmass Parex bankā sāka strādāt 2002.gada 27.maijā un pārtrauca darba attiecības ar banku 2004.gada 8.novembrī pēc abu pušu savstarpējās vienošanās. Vēršam Jūsu uzmanību uz to, ka Dž. Kristmass kopš 2004. gada ar līdzīga rakstura ziņojumiem ir vērsies ne tikai Jūsu pieminētajās organizācijās, bet arī vairākos desmitos citu cienījamu Latvijas un ārvalstu organizāciju. Gan Latvijas regulators, gan auditori, gan mūsu vietējie un starptautiskie partneri ir pilnībā izpratuši situāciju un akceptējuši Parex bankas viedokli. Līdz ar to mēs uzskatām, ka šis jautājums ir izsmelts.

Viktors Zaķis
Parex bankas Korporatīvo komunikāciju speciālists”

Savukārt Parex bankas vecākais viceprezidents Gene Zolotarevs, kura tiešā pakļautībā strādāja Dž. Kristmass, norādīja, ka Kristmass atlaists, jo neesot spējis tikt galā ar saviem darba pienākumiem. Zolotarevs norādīja, ka nesaprot viņa bijušā darbinieka motivāciju. Viņš norādīja, iespējams, Dž. Kristmasa uzņēmīgā darbība, informējot dažādas institūcijas slēpjas faktā, ka viņa darba pienākumi esot bijuši, tādi, kas neprasījuši dziļu izpratni par finanšu jautājumiem.

Šā raksta pielikumā atrodama daļa no Dž. Kristmasa sniegtās informācijas biznesa portālam Db.lv –  FKTK un VID atbildes šai personai, kā arī, kā informē Dž. Kristmass, vienošanās, kādu viņam prasīja parakstīt Parex banka. 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

Aktīvā atpūta dabā ir jaunzēlandiešu filozofija un reliģija, ja gribat to izbaudīt...

Vivid Tech rada interaktīvas cenu zīmes, kas rāda ne tikai produkta cenu,...

No šīs sadaļas
2010. gada 09. februāris plkst. 19:40

Liepājas tiesa šodien ierosinājusi reģionālās televīzijas SIA TV Dzintare maksātnespējas lietu....

2010. gada 09. februāris plkst. 18:08

Iespējams, tiesiskās aizsardzības procesā valstij nebūs prioritārā kreditora statuss nenomaksāto...

2010. gada 09. februāris plkst. 17:58

Prokurors par krāpšanu, aptuveni 155 tūkstošu latu apmērā, apsūdzētajam uzņēmējam Genādijam...

2010. gada 09. februāris plkst. 17:43

Valsts noguldīs Parex bankā 100 milj. Ls, kas tai pietrūkst sindicēto kredītu...

2010. gada 09. februāris plkst. 17:02

Iekšlietu ministrija kopā ar atbildīgajiem dienestiem jau laikus gatavojas iespējamajiem plūdiem...

2010. gada 09. februāris plkst. 17:01

Kauņas lidosta aizsteigusies priekšā Rīgas lidostai, jo Īrijas zemo cenu aviokompānija Ryanair...

2010. gada 09. februāris plkst. 16:50

Ministru kabinets atbalstījis lidostas zemes iznomāšanu nacionālajai aviosabiedrībai airBaltic...

2010. gada 09. februāris plkst. 16:26

Investori zaudē ticību, ka eiro zona spēs iegrožot parādu krīzi, kas vēršas...

2010. gada 09. februāris plkst. 16:15

Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātie grozījumi un papildinājumi jaunajam Maksātnespējas likumam...

2010. gada 09. februāris plkst. 16:04

Divi vadošie Jaunā laika ministri – finanšu ministrs Einars Repše un ekonomikas...