Enerģētika

Valdībai pārmet vienaldzību pret biodegvielas ražotājiem

Vēsma Lēvalde, 30.01.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā ir neproporcionāli liels atbalsts biogāzei, bet praktiski nav atbalsta biodegvielas ražošanai, uzskata biodegvielas nozares uzņēmēji.

«Šāda attieksme rada nopietnas problēmas vietējiem biodegvielas ražotājiem. Šobrīd, kad notiek Enerģētikas stratēģijas 2030 apspriešana, svarīgi ir ne tik daudz koncentrēties uz jaunu virzienu attīstīšanu, kuru ekonomiskais izdevīgums nav pierādīts, bet radīt priekšnoteikumus un attīstīt enerģētikas sektorā jau strādājošās nozares un uzņēmumus,» uzskata SIA Bio-Venta valdes priekšsēdētājs Arnis Janvars.

Savukārt LPKS Latraps izpilddirektors Edgars Ruža norāda ka nepamatoti lielais atbalsts biogāzei draud iznīcināt lauksaimniecību Latvijā, jo biogāzes nozares uzņēmēji izpērk zemes, viņu dēļ kāpj zemes nomas maksas. Savukārt tie, kas ieguldījuši biodegvielas rūpnīcās, šobrīd cieš zaudējumus.

«Pasaulē ir ļoti augstu uzkāpušas rapša un graudu cenas, augstāk nekā naftai,» skaidro E. Ruža. Tas nozīmē, ka izejvielas ir dārgākas par gatavo produktu - biodīzeli. Pašreiz šā iemesla dēļ apturēta arī LPKS Latraps rūpnīcas darbība, kooperatīvs visu rapsi pārdod, sacīja E. Ruža. Iepriekš valstī bija subsīdiju mehānisms, kurš «ieslēdzās» tieši tādos brīžos, kad ražošana kļuva nerentabla cenu līmeņu atšķirību dēļ.

«No sagatavotajiem stratēģijas variantiem izriet piedāvājums fosilo autodegvielu aizstāt ar alternatīvo degvielu, taču, ja tiks iznīcinātas rūpnīcas, kas un kā to saražos Latvijā vai arī tā tiks pirkta no ārvalstu partneriem?» jautā A. Janvars.

Biodegvielu ražojošo uzņēmumu sekmīgai darbībai un attīstībai salīdzinājumā ar citiem ES ražotājiem traucē nevienlīdzīgie konkurences nosacījumi. Lielākā daļa Eiropas Savienības valstu atbalsta savus ražotājus, jo ES normatīvie akti to rosina darīt līdz 2014.gadam. Tā kā Latvijas biodegvielas ražotāji strādā vienotā ES tirgū, šī situācija ir radījusi nopietnas problēmas visai nozarei, norāda uzņēmēji.

Šobrīd Latvijai ir saistoša ES direktīva, kas nosaka, ka līdz 2020.gadam atjaunojamās enerģijas īpatsvaram degvielas tirgū jāsasniedz 10%. Pagaidām Latvija sasniegusi tikai 3,57%, un bez tālākas valsts politikas attīstības šos mērķus sasniegt nebūs iespējams, ja steidzami netiks meklēti risinājumi, uzsver biodegvielas ražotāji.

Pieaug risks, ka jau tuvākajā laikā tiks apturēta vairāku rūpnīcu darbība Latvijā, tādējādi radot zaudējumus ne tikai biodegvielas ražotājiem, bet arī neskaitāmām zemnieku saimniecībām un visbeidzot – patērētājiem, brīdina A. Janvars. SIA Bio-Venta ražotnē ir nodarbināti 84 darbinieki, Latvijā loģistikā – 600, bet 1360 – ar nozari saistītās zemnieku saimniecībās. No 2004. līdz 2011.gadam valstij nodokļos tikai SIA Bio-Venta ir samaksājusi 1,71 milj. latu, informē uzņēmuma vadītājs.

Komentāri

Pievienot komentāru