Valdības «degviela» investīcijām

2012. gada 27. jūnijs plkst. 7:46
Autors: Zanda Zablovska - Māris Ķirsons
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

ES struktūrfondu līdzfinansējuma palielināšana par teju 21 milj. Ls, līdz 47 milj. Ls ir labs katalizators uzņēmēju iecerēto investīciju projektu īstenošanai.

Tā vakardienas valdības lēmumu vērtē aptaujātie uzņēmēji. «ES struktūrfondu atbalsts ir dopings ražotājam jaunas ražotnes izveidei vai arī esošās modernizācijai,» tā ES struktūrfondu līdzfinansējuma nozīmi vērtē asociācijas Latvijas koks izpilddirektors Andris Plezers. Viņš secina, ka tieši minēto iemeslu dēļ arī daudzi projekti tiek pieteikti atbalsta saņemšanai.

«Jā, daļa projektu pie kārotā atbalsta netiek un arī iecerēto projektu realizē mazākā apmērā vai sliktākajā gadījumā to iesaldē uz kādu laiku,» secina A. Plezers. Viņš gan norāda, ka ir uzņēmumi, kuri iecerēto investīciju projektu tomēr cenšas īstenot arī bez ES struktūrfondu atbalsta.

«Ja bankas ražošanas projektu kreditēt īpaši neraujas, tad ES struktūrfondu nauda ir faktiski vienīgā daudzu uzņēmēju cerība īstenot iecerēto projektu,» secina biznesa konsultāciju SIA Leilands un Putnis direktors Dzintars Putnis. Viņš atgādina, ka daudzās vecās kapitālisma valstis - ASV, Vācija utml., - ir būtībā «lējušas degvielu ekonomikā», lai tikai saglabātos darba vietas un lai biznesa aktivitātes nepasīktu.

«Diemžēl pašlaik ES struktūrfondu programmas līdz 2014. gadam investīcijām ražošanā ir teju vai izsmeltas, un tāpēc būtisks jautājums, vai šāda veida atbalsts būs arī nākamajā plānošanas periodā - sākot ar 2014. gadu,» tā Dz. Putnis.

Līdz šim aktivitātē «Augstas pievienotās vērtības investīcijas» bija pieejami 13,087 milj. Ls, un tikpat liels bija papildu aktivitātei paredzētais attiecināmais virssaistību finansējums, kas ļāva atbalstīt ierobežotu skaitu projektu. Tagad valdība lēmusi palielināt finansējumu līdz kopumā 47,153 milj. Ls. Tostarp Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējums palielināts līdz 27,082 milj. Ls, bet attiecināmo virssaistību finansējums palielināts līdz 20,071 milj. Ls. Tadējādi finansējuma pieaugums ļaušot atbalstīt 29 projektus.

Ekonomikas ministrijas (EM) informācija liecina, ka augstas pievienotās vērtības investīciju atbalsta programmā kopumā saņemts 51 projekta iesniegums, kas pretendē uz līdzfinansējumu 82,04 milj. latu apmērā. Tādējādi arī pēc papildu finansējuma piešķiršanas visus projektus tomēr nebūs iespējams atbalstīt.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām