Valsts atgūs kontroli pār gāzi

2017. gada 20. decembris plkst. 8:40
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

20 gadus pēc privatizācijas Latvijas valsts atgūst teikšanu pār dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmu, taču nav skaidrs, ko ar iegādāto mantu darīs tālāk – paturēs vai tomēr pārdos

Vairums aptaujāto Latvijas valsts lēmumu – faktiski atgūt savā īpašumā dabasgāzes pārvadi un uzglabāšanu – vērtē kritiski, to uzskatot par «nevajadzīgu».

Latvijas valstij 100% piederošā a/s Augstsprieguma tīkls (AST) iegādājusies 18,31% akciju uzņēmumā a/s Conexus Baltic Grid. Sarunas notiek arī ar pārējiem akcionāriem. Pašlaik darījums par dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora Conexus Baltic Grid (Conexus) akciju iegādi noslēgts ar Vācijas enerģētikas uzņēmumu Uniper Ruhrgas International GmbH (Uniper), bet paredzēts, ka līdz šā gada beigām akcijas tiks atpirktas arī no Gazprom (34,099%) un Itera Latvija (16,045%). Faktiski, ja neskaita svarīgas infrastruktūras objektu būvniecībai nepieciešamo nekustamā īpašuma iegādi (atsavināšanu) no privātīpašniekiem, kā arī krīzē nonākušu kompāniju glābšanu – Parex banka, savulaik arī Banka Baltija – tad šis ir pirmais gadījums, kad Latvijas valsts iegādājas būtisku privātās kompānijas akciju daļu un to apmēru gatavojas palielināt.

Enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš uzskata, ka Ekonomikas ministrijas uzstādītos mērķus varēja sasniegt, arī neiegādājoties uzņēmuma akcijas. «Valstij labāk būtu neiesaistīties biznesā, bet piesaistīt stratēģisko investoru. Tādā gadījumā gan aktuāls kļūtu jautājums par to, kā panākt tādus apstākļus, lai stratēģiskais investors atpirktu daļas tieši no tiem akcionāriem, kurus valdība nevēlas redzēt sastāvā. Tas ir diezgan komplicēti,» atzīmē J. Ozoliņš. Tajā pašā laikā eksperts pauž neizpratni, kāpēc valdībai jāatpērk visas pārpalikušās akcijas. «Lai pārvaldītu uzņēmumu, pilnīgi pietiek ar daudz mazāku akciju skaitu,» secina J. Ozoliņš.


LASI ARĪ:

Kalvītis varētu pamest Conexus valdes priekšsēdētāja amatu

Papildināta - Augstsprieguma tīkls kļūst par Conexus Baltic Grid akcionāru

Papildināta - Par Conexus Baltic Grid akcionāru varētu kļūt Augstsprieguma tīkls


Visu rakstu Valsts atgriežas dabasgāzes pārvaldē lasiet trešdienas, 20. decembra, laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu