Valsts prezidents sola lobēt tērauda eksportu uz ASV

2011. gada 26. augusts plkst. 17:32
Autors: Vēsma Lēvalde
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

A/s Liepājas metalurgs vadība ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu viņa vizītes laikā Liepājā apsprieduši iespēju panākt tērauda eksporta aizlieguma atcelšanu uz ASV. «Man šis jautājums jau bija zināms iepriekš,» preses konferencē norādīja A. Bērziņš. Viņš jau esot pārrunājis ar ASV vēstnieci Latvijā savulaik pret a/s Liepājas metalurgs vērsto antidempinga procedūru, kuras rezultātā uzņēmums zaudēja iespēju eksportēt tērauda stiegras uz ASV. Tā kā šī problēma attiecas ne tikai uz Latviju, bet uz vairākām pasaules valstīm, tad valstu vadībai kopīgi arī esot iespējas to risināt. «It sevišķi ar kaimiņiem - Poliju,» sacīja Valsts prezidents, atzīstot, ka a/s Liepājas metalurgs tas ir ļoti svarīgi. Modernizācijā ieguldītais investīciju apjoms prasa iespējami ātrāk panākt, lai jaunā rūpnīca strādātu ar pilnu jaudu, ekskursijas laikā a/s Liepājas metalurgs klāstīja uzņēmuma lielākais akcionārs Sergejs Zaharjins. Tā kā a/s Liepājas metalurgs gandrīz visu produkciju eksportē, lielie noieta tirgi ir ļoti svarīgi.

Otrs jautājums, ko Valsts prezidents pārrunājis ar a/s Liepājas metalurgs vadību, bija elektroenerģijas tarifu prognozējamība ilgtermiņā. Tā kā modernizētais ražošanas process kā galveno energoresursu izmanto elektroenerģiju, tarifi ir tieši saistīti ar produkcijas pašizmaksu un ražotāja konkurētspēju. Tikpat svarīgs no konkurētspējas viedokļa, atzina A. Bērziņš, ir arī jautājums par speciālo ekonomisko zonu termiņa pagarināšanu, kas skar daudzus uzņēmumus ne tikai Liepājā. Valsts prezidents sola lobēt šī likuma pagarināšanu vismaz līdz 30 gadu termiņam.

DB jau rakstīja, ka 2000.gadā a/s Liepājas metalurgs zaudēja stratēģiski nozīmīgu tērauda stiegru noieta tirgu ASV un Kanādā antidempinga procedūras dēļ, kuras rezultātā Latvijas metalurģijas uzņēmumam ASV noteica ievedmuitu 17,33% apmērā, bet Kanāda - 25%, kas nozīmēja nespēju konkurēt šajā tirgū.