Valsts un pašvaldības iestādes nerro zemes atguvējus

2011. gada 12. janvāris plkst. 9:06
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Kā kompensāciju par tēvu tēvu īpašumu cilvēkiem piedāvā atkritumu izgāztuves un kapsētas, raksta Latvijas Avīze.

Tāpēc bijušie zemes īpašnieki un viņu mantinieki pauž satraukumu par to, kā valsts un pašvaldību iestādēs dala to zemi, kuru zemes reformas sākumā dažādu iemeslu dēļ nebija iespējams atgūt vēsturiskajās robežās vai par kuru viņi nav saņēmuši īpašuma kompensācijas sertifikātus

Bieži galvu sajaucot arī jaunizveidotie novadi, kuru administratīvajā teritorijā kāds no iekļautajiem pagastiem savulaik atradies pavisam cita rajona teritorijā.

Jurists, zemes pieprasītāju pilnvarnieks Didzis Aizupietis atzīst, ka likumos noteiktā īpašuma tiesību atjaunošanas kārtība bieži ir vien uz papīra. Viņaprāt, cilvēkam, kurš agrāk nav bijis saistīts ar zemes atgūšanu vai darījumiem ar nekustamiem īpašumiem, gandrīz neiespējami tik īsā laikā noskaidrot, kas īsti tiek piedāvāts un kur to meklēt dabā.

Jānis Kapars piedāvātās zemes sarakstus salīdzina ar «humpalu kasti», kurā pašvaldības sametušas neizmantojamās zemes strēmeles, slīkšņas, izcirtumus – visu, kas citiem nav licies pievilcīgs. Pats bēdīgākais – VZD uzkrātā informācija par daudziem īpašumiem neatbilst stāvoklim dabā, tāpēc zemes prasītājiem jāpieliek lielas pūles, lai noskaidrotu patiesību.
Dzelzavas pagastā, kur J.Kapars pieprasījis apmēram 12 hektārus meža, tikai pēc vairākām pārbaudēm atklājies, ka nekāda meža patiesībā nav – tas sen jau izcirsts. Līdzīgā veidā viņš piedzīvojis vilšanos Burtnieku novadā.

VZD Kadastra un reģistru departamenta zemes reformas procesu daļas vadītāja Judīte Mierkalne uzskata, ka pašvaldības ir pieļāvušas lielu kļūdu, nododot brīvo zemju fondā visu, kas tik ienāk prātā. Arī VZD zemes reformas pabeigšanas komisijas priekšsēdētāja Daiga Dambīte atzīst, ka ar zemes dalīšanu patiešām sanācis drusku nelāgi. Diemžēl komisija nevarot grozīt pašvaldību lēmumus par zemes gabalu svītrošanu no piedāvājumu sarakstiem.

No pašvaldību vadītāju paskaidrojumiem noprotams, ka par tiem nelielajiem, dažkārt grūti izmantojamiem zemes gabaliem, kas pagastos vēl palikuši brīvi, pašvaldībās nevienam vairs savtīgu interešu neesot. Atlikušie zemes gabali lielākoties ir ar kādām redzamām vai neredzamām vainām. Kādas pašvaldības vadītājs laikrakstam saka skaidri un gaiši: «Ar tiem sūdiem, kas palikuši pāri, neviens vairs rokas neies smērēt.»


 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām