Karjera

Valsts vietā ārstus skolo kompānijas

Raivis Bahšteins, 29.11.2016

Kārlis Trušinskis

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā ārstu tālākizglītību valsts nefinansē, faktiski atstājot profesionālo pilnveidi farmācijas kompāniju un medicīnas iekārtu industrijas labvēlības ziņā, kas šo iespēju aktīvi izmanto, radot telpu diskusijām par ētiku

«Esmu ļoti tālu no taisnošanās par to, ka es lietoju industrijas atbalstu mācībām,» DB saka Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs Kārlis Trušinskis, kurš strādā arī par pasniedzēju topošajiem mediķiem Rīgas Stradiņa universitātē. Viņš ir viens no tiem daudzajiem ārstiem, kas izmantojuši atbalstu.

K. Trušinskis ar farmācijas kompāniju sniegto aptuveni 10 tūkst. eiro lielo atbalstu pērn izmantojis iespēju apmeklēt seminārus ārpus Latvijas – trīs Eiropā un divus ASV. Tā iepriekš ziņoja Latvijas Radio, izgaismojot zāļu ražotāju un ārstu sadarbību. Kopējā summa, ko K. Trušinskis atbalsta veidā ir saņēmis kongresu dalības maksas un braucienu izmaksu segšanai, gan ir lielāka, jo viņš ir devies arī medicīnas ierīču ražotāju finansētos braucienos uz kongresiem. «Amerikas mediķu piemērs rāda, ka, samaksājot ārstiem tik, cik viņi ir pelnījuši, ārsti spēj konferences apmaksāt paši,» bilst K. Trušinskis. Ar pašreizējo ārstu atalgojumu Latvijā realitāte ir citāda – lai atrastu atbalstītājus, ārsti kompānijas nereti uzrunā arī paši. To dara arī K. Trušinskis. Piemēram, ASV Kardiologu koledžas nākamā gada sesijām reģistrācija vien bez ceļa un dzīvošanas izdevumiem maksā 2 tūkst. dolāru. «Ja pieņemam sazvērestības teoriju, ka pateicībā par apmaksātu braucienu es tagad pacientiem izrakstīšu kādu konkrētu medikamentu, baidos, ka man būtu gadus piecus jāizraksta tikai šis viens medikaments, lai izpildītu šādas saistības. Jāatceras, ka kongresi, uz kuriem dodos, ir par kardioloģiju, nevis kādas kompānijas radītām zālēm. Vienlaikus gribu uzsvērt, ka ārstu sponsorēšana nav saistīta ar medikamentu cenu aptiekā, jo kompānijas atvēl naudu ārstu atbalstam. Man gan ir bažas, ka pēc negāciju viļņa kompānijām var samazināties vēlme sniegt šādu atbalstu,» uzsver mediķis.

Visu rakstu Valsts vietā ārstus skolo kompānijas lasiet 29. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru