VARAM prasa atteikties Rīgas domei no ieceres diferencēt cenas 

«Nav valstiski pareizi vienas pašvaldības transporta uzņēmuma budžeta problēmas risināt uz citu pašvaldību un visas valsts iedzīvotāju rēķina,» norādījis vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūžds, ministrijai prasot galvaspilsētas pašvaldībai atcelt normu par biļešu cenu diferencēšanu.

Gunta Kursiša, 08.11.2013

Rīgas domes iecerei būs negatīvas sekas arī uz pašvaldību finansēšanas sistēmu kopumā, uzskata ministrs.

«Ministrijas juristi, iesaistot arī citu institūciju speciālistus, secinājuši, ka Rīgas domes noteiktā diferencētā maksa par sabiedrisko transportu neatbilst vienlīdzības principam un rada neattaisnojamu diskrimināciju,» teikts VARAM paziņojumā.

Atzinumā norādīti vairāki likumi un Satversmes panti, kā arī starptautisko tiesību normas, ar kurām Rīgas domes sagatavotie noteikumi ir pretrunā. Arī Eiropas Savienības tiesas spriedums līdzīgā jautājumā secina, ka ekonomiski apsvērumi nevar būt par pamatu, lai nostādītu labvēlīgākā situācijā kādas teritorijas iedzīvotājus, norāda ministrijas pārstāvji.

Tāpat juristi norāda, ka Rīga veic galvaspilsētas funkcijas, un tajā ir vairākas valsts iestādes, ārstniecības un sociālo pakalpojumu centri un uzņēmumi. «Šo iemeslu dēļ iedzīvotājiem no citām pašvaldībām Rīgu jāapmeklē ne tikai darba, bet arī daudzu citu iemeslu dēļ,» norādīts VARAM paziņojumā.

Juridiski neprecīzas un tiešā pretrunā ar Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumu ir arī normas, kas paredz iespēju citām pašvaldībām slēgt līgumus ar Rīgas domi par atlaidēm saviem iedzīvotājiem, norāda ministrijas pārstāvji.

Jau rakstīts, ka ceturtdien, 7. novembrī, Saeima otrajā lasījumā lēma, ka pašvaldības nevarēs noteikt lētākas sabiedriskā transporta biļetes, kā vienīgo kritēriju minot tikai iedzīvotāju dzīvesvietu. Tikmēr Rīgas mērs Nils Ušakovs apņēmies atrast juridiskus ceļus, lai savu plānu īstenotu.

Jaunākais izdevums