VARAM vēlas ātrāk ieviest Rīgā šķirotu atkritumu dalītas vākšanas sistēmu 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), izvērtējot Rīgas domes apstiprinātos sadzīves atkritumu apsaimniekošanas noteikumus, iebilst pret plānoto atkritumu apsaimniekošanas kārtību Rīgas pilsētā.

Žanete Hāka, 27.8.2013

Kā informē ministrija, VARAM būtiskākie iebildumi saistīti ar pašvaldības plāniem šķirotu atkritumu dalītas vākšanas sistēmu Rīgā ieviest pakāpeniski. Šāda sistēma visā Latvijā teritorijā ir jāievieš līdz 2015.gada 1.janvārim. Rīgas dome paredzējusi, ka pārmaiņas sāksies jau 2014. gada janvārī, taču plānots, ka jaunā kārtība pilnībā tiks ieviesta līdz 2018. gada 1. janvārim.

Vienlaikus VARAM vērš pašvaldības uzmanību uz rīcības trūkumu saistošajos noteikumos neatrunātās situācijās, piemēram, kā tiks risināta situācija ar atkritumu tvertņu izvietošanu, kad blakus esošo īpašumu īpašnieki, tiesiskie valdītāji vai pārvaldnieki par to nespēj vienoties. Tāpat nepieciešams noteikt minimālo sadzīves atkritumu savākšanas biežumu, definējot sadzīves atkritumu izvešanas biežumu gan privātmājām, gan daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām, kā arī noteikt kārtību sadzīves bīstamo atkritumu apsaimniekošanai Rīgas pilsētā.

VARAM iebilst pret pašvaldības lēmumu bioloģiski noārdāmo atkritumus pielīdzināt sadzīves nešķirotajiem atkritumiem, jo to apglabāšana ir pretrunā ar normatīvajā regulējumā par atkritumu poligoniem uzstādītajiem mērķiem – samazināt apglabājamo bioloģiski noārdāmo atkritumu daudzumu.

Izvērtējot saistošos noteikumus, VARAM secinājusi, ka sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas noteikšanas kārtībā minētā pieeja pašvaldībā, piemērojot koeficientu 0,2 sabiedrisko pakalpojumu regulatora apstiprinātajam tarifam par sadzīves atkritumu apglabāšanu Rīgas pilsētas atkritumu poligonā, attiecinot uz vienu kubikmetru sadzīves atkritumu, nav pamatota ne ar Latvijas normatīvajos aktos ietverto tiesisko regulējumu, ne ar faktisko situāciju.

Db.lv jau rakstīja, ka Rīgas dome jūlija beigās apstiprināja gadiem gaidītos un pretrunīgi vērtētos sadzīves atkritumu apsaimniekošanas noteikumus galvaspilsētā.

Noteikumi nosaka prasības sadzīves atkritumu savākšanai, pārvadāšanai, pārkraušanai un uzglabāšanai Rīgā. Jau 2011. gada oktobrī pašvaldība paziņoja, ka noteikumi ir izstrādāti, bet tie izraisīja protestus atkritumu apsaimniekotāju vidū. Savukārt pēc tam izstrādātais noteikumu projekts nogula plauktā. Rīgā jau vairākus gadus ir atcelti Atkritumu apsaimniekošanas saistošie noteikumi, jo, iepriekšējos noteikumus sniedzot saskaņošanai ministrijām, sākās ķīviņi par to, ka tie ierobežošot atkritumu operatorus. Plānots, ka jaunie noteikumi stāsies spēkā no nākamā gada 1.janvāra.

Noteikumi paredz, ka Rīgā būs trīs sadzīves atkritumu apsaimniekošanas zonas: Centra rajona un Latgales priekšpilsētas administratīvā teritorija, Vidzemes priekšpilsētas un Ziemeļu rajona administratīvā teritorija un Pārdaugava – Kurzemes rajona un Zemgales priekšpilsētas administratīvā teritorija. Katrai zonai pašvaldība izsludinās atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma iepirkumu un ar iepirkumu konkursa uzvarētāju noslēgs līgumu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.

Līgums ar uzvarētāju tiktu slēgts uz pieciem līdz septiņiem gadiem.

Savukārt par īpašumtiesībām uz atkritumu konteineriem - plānots, ka piederēs pašvaldībai. Atkritumu apsaimniekotāji, kas būs uzvarējuši iepirkumā, konteinerus nomās. Jāmin, ka šobrīd īpašumtiesības uz konteineriem ir katram apsaimniekotājam, savukārt, ja tie piederēs pilsētai, pēc departamenta domām, iedzīvotāji būs pasargāti apsaimniekotāju strīdu gadījumos. Tomēr pastāv bažas, ka apsaimniekotāji nebūs apmierināti ar šādu kārtību.

Noteikumos norādīts, ka atkritumu apsaimniekotājam ir jāizmanto transportlīdzekļi, kas ir aprīkoti ar globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) ierīcēm, kā arī ar ierīcēm datu nolasīšanai no atkritumu tvertnēm. Operatori uzsver, ka nepieciešamais aprīkojums prasīs no uzņēmējiem lielus ieguldījumus. Jānorāda arī, ka saistošie noteikumi paredz – visā pilsētas teritorijā būs vienāda maksa par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, taču ne biežāk kā vienu reizi gadā atkritumu apsaimniekotājam būs tiesības iesniegt pašvaldībai maksas aprēķinu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu un lūgt pašvaldību to grozīt par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.

Visi Rīgā savāktie atkritumi jānogādā Rīgas pilsētas atkritumu poligonā jeb Getliņos. Plānots, ka turpmāk tiks izmantota atkritumu radītāju informatīvā sistēma PARIS, kas saturēs informāciju par personām, kuras noslēgušas atkritumu apsaimniekošanas līgumus, veic nekustamo īpašumu teritoriju kopšanu, par atkritumu tvertņu laukumiem un novietošanas vietām, tostarp arī GPS datus un citu informāciju. 

No šīs sadaļas

Palielinot akcīzes nodokli naftas gāzēm (autogāzēm), maksimālais tās gala cenas pieaugums būs...

SEB banka impulsīvo preču mazumtirdzniecības ķēdes SIA Plus Punkts jaunajam īpašniekam SIA...

Tirdzniecības nozarē darbojas 3 515 nodokļu maksātāji, kam ir piešķirta fiktīva uzņēmuma...

Pagaidām ASV franšīzes ķēde Subway veic pārrunas ar vairākiem potenciālajiem sadarbības...

Šā gada jūlijā kopumā Rīgas sabiedriskajā transportā (autobusos, trolejbusos un tramvajos)...

Jauno, Baltijas valstīs pirmo Ikea veikalu, kas 14.augustā atklāts Viļņā, pirmajās piecās...

Labi iecerētā sadzīves atkritumu šķirošana, kas ļautu apglabājamo gružu apjomu...

Lai arī no biznesa perspektīvas ir saprotams, tomēr cilvēciski ir žēl, ka...

Porcelāna un stikla izstrādājumu vairumtirgotāja SIA Baltijas kristāls aizvadītajā gadā apgrozīja...

Nākamgad tiks slēgti visi Latvijā esošie apģērbu zīmolu Cubus, Bik Bok un...