Vatikāns aicina ieviest pasaules ekonomikas pārvaldību 

Pasaulē jāizveido «globāla publiska pārvalde» un «centrāla pasaules banka», kas kontrolētu finanšu institūcijas, kuras ir novecojušas un neefektīvas, lai tādējādi atrisinātu ekonomikas krīzes, aicinājis Vatikāns, vēsta Reuters.

Jānis Rancāns, 24.10.2011

Foto: AFP/LETA

Vatikāna ziņojumā pausts, ka Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) rīcībā vairs nav iespēju stabilizēt pasaules finanses, regulējot globālo finanšu plūsmu. Tāpat SVF vairs nespēj kontrolēt «sistēmas kredītu apjomus».

Tāpēc Vatikāns norāda, ka nepieciešams izveidot pasauli aptverošu finanšu kontrolēšanas institūciju. Jāizveido globālās ekonomikas «pārnacionāla pārvalde», kura aptvertu visu pasauli un tai būtu tiesības vadīt ekonomisko politiku un lēmumu pieņemšanu.

No sākuma šāda pārvalde darbotos ANO pakļautībā, bet ar laiku varētu kļūt neatkarīga un spētu nodrošināt to, ka attīstītās valstis nedrīkstētu uzspiest savu gribu vājākām valstīm.

Vatikāns arī aicinājis uz bagāto un nabago «ētikas solidaritāti», kā arī norādījis, ka krīze izraisījusi egoismu un kolekīvu alkatību un radījusi tirgu, kas «aicina uz elku pielūgšanu».

Šādām izmaiņām būs nepieciešams ilgs laiks un tās, visticamāk, saskarsies ar plašu pretestību. «Protams, ka šādu institūciju izveidošana nozīmēs to, ka valstīm nāksies atteikties no atsevišķām to tiesībām,» savā ziņojumā Toward Reforming the International Financial and Monetary Systems in the Context of a Global Public Authority atzīst Vatikāns.