Veikta kratīšana Baltic International Bank; aizturēta viena darbiniece

2016. gada 17. maijs plkst. 22:45
Autors: LETA
Sadaļa: Bankas
Dalies ar šo rakstu

Iesaistot specvienību Omega, Ekonomikas policija pirmdienas, 16.maija, pēcpusdienā veikusi kratīšanu Valērijam Belokoņam piederošajā Baltic International Bank (BIB), ziņo Latvijas Televīzija.

Izmeklētāji apstiprina, ka kratīšana veikta saistībā ar kriminālprocesu par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju grupā. Banku uzraugi par notiekošo esot informēti, bet par konkrētiem tirgus dalībniekiem komentārus nesniedz.

Ekonomikas policija pēc kratīšanas bankā un vēl vairākos saistītos objektos aizturējusi vienu no BIB darbiniecēm, kura bija atbildīga par sadarbību ar pārstāvniecību Ukrainā. «Ir aizturēta viena persona, kura ievietota īslaicīgas aizturēšanas izolatorā, par viņas procesuālo statusu tiesa vēl lems. Tika izņemti gan dokumenti, gan arī citi priekšmeti, kam varētu būt nozīme kriminālprocesā kā lietiskajiem pierādījumiem,» norādīja Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietniece Ilze Sokolovska.

Kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma 195.panta 3.daļas - par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju personu grupā. Tā gaitā veiktas piecas kratīšanas - bankā un vēl citos objektos. Tikusi aizturēta viena persona, kura pagaidām ir ievietota īslaicīgas aizturēšanas izolatorā. Tiek uzsvērts, ka lieta sākta pret konkrētām personām, nevis pret banku kopumā.

BIB lielākais akcionārs un padomes priekšsēdētājs Valērijs Belokoņs akcentējis, - lai arī notikusī kratīšana esot nepatīkama, tā neskar bankas darbību. Belokoņa rīcībā neesot informācijas, kas liktu šaubīties par aizturētās darbinieces godīgumu.

Saskaņā ar bankas versiju kriminālprocess varētu būt saistīts ar provokāciju. BIB savulaik izsniegusi kredītu kompānijai, kam Ukrainā pieder divas naftas bāzes un 19 degvielas uzpildes stacijas. Par kompānijas aktīviem turpinās cīņa, un bankai esot izteikti draudi.

Nākamajā dienā pēc kratīšanām BIB izplatīja paziņojumu, ka ir vērsusies Latvijas tiesībsargājošās institūcijās ar iesniegumu par iespējamiem draudiem izkrāpt no bankas naudu un graut bankas reputāciju.

«Pēdējā mēneša laikā pie mūsu bankas atbildīgajiem darbiniekiem vairākkārt ir vērsušās svešas personas, kuras, piedāvājot atlīdzību, ir centušās iegūt ar Kredītiestāžu likuma 61.panta aizsargātu informāciju par bankas klientiem. Personas, kas saistītas ar ārvalstu kriminālām aprindām, pēc mūsu informācijas, ir mēģinājušas radīt riskus bankas reputācijai un mēģinājušas provocēt banku uz nelikumīgām finansiālām operācijām,» bija teikts BIB paziņojumā medijiem.

Pēc informācijas saņemšanas par draudiem radīt bankai reputācijas riskus banka esot lūgusi veikt objektīvu un neatkarīgu izmeklēšanu.

Kā ziņots, BIB lielākie akcionāri ir Valērijs Belokoņs (69,89%) un Vilorijs Belokoņs (30%).

BIB dibināta 1993.gadā. Banka pērn strādāja ar 1,797 miljonu eiro zaudējumiem. Bankas auditētajā 2015.gada finanšu pārskatā skaidrots, ka, neskatoties uz ievērojamo ienākumu no pamatdarbības pieaugumu, pagājušais gads noslēgts ar zaudējumiem, jo izveidoti uzkrājumi kredītiem un samaksāts Finanšu un kapitāla tirgus komisijas piemērotais sods, kas bankai tika piemērots par iekšējas kontroles sistēmas trūkumiem.

Pērn gada beigās BIB bija 12. pēc aktīviem lielākā banka Latvijā, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas dati.


 

Dalies ar šo rakstu