Enerģētika

Vēja enerģija jāatbalsta valstiskā līmenī

Armanda Vilcāne, 01.03.2018

Foto: Evija Trifanova/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Vēja enerģijas izmantošanā Latvija būtiski atpaliek no Lietuvas un Igaunijas, Dienas Bizness organizētajā forumā Enerģētikas nozare pārmaiņu un izaicinājumu priekšā uzsvēra Latvenergo ražošanas direktors Māris Kuņickis, tāpēc šī resursa izmantošana būtu jāatbalsta valstiskā līmenī.

Lietuvā šobrīd uzstādīts 521 MW vēja enerģijas jaudas, bet Igaunijā - 384 MW, kas ir attiecīgi 7,4 un 5,5 reizes vairāk nekā Latvijā, kur uzstādītā jauda ir 70 MW, informēja M.Kuņickis, uzsverot, ka nākotnē vēja enerģijas izmantošana pasaulē un Baltijā varētu attīstīties.

«Paredzams, ka Baltijā uzstādītās vēja enerģijas jaudas palielināsies - Igaunijā šis cipars varētu sasniegt 1825 MW, Lietuvā - 849 MW, bet Latvijā - 594 MW,» pauda M.Kuņickis. Tajā pašā laikā Latvenergo ražošanas direktors norādīja arī uz vairākām nepilnībām Latvijas likumdošanā, kas šo procesu varētu bremzēt. «Lielu vēja parku Latvijā uzbūvēt nevar, jo ir ļoti daudz dažādu ierobežojumu,» atzina M.Kuņickis, aicinot atbildīgās personas valstiskā līmenī domāt par vēja enerģijas resursa izmantošanas veicināšanu Latvijā.

«2025. gadā Latvenergo ir gatavs būvēt vēja parku bez valsts subsīdijām, bet, lai šo projektu sagatavotu, ir nepieciešamas izmaiņas valsts likumdošanā, kas atvieglotu saskaņošanas procesus un dotu iespēju būvēt vēja parkus uz Latvijas valsts mežu zemēm,» norādīja M.Kuņickis.

Par vēja enerģijas potenciālu iepriekš DB izteicies arī Vēja enerģijas asociācijas valdes loceklis Kristaps Stepanovs. Viņš uzsvēra, ka Latvijai ir potenciāls kļūt par vēja enerģijas lielvalsti, nodrošinot šo atjaunojamās enerģijas resursu gan pašmāju patēriņam, gan eksportam. Pērnā gada decembrī K.Stepanovs informēja, ka no visas Latvijā saražotās enerģijas, vēja enerģija veido ne vairāk kā 2,5%, taču tuvāko gadu laikā šo īpatsvaru varētu palielināt līdz pat 15%.