Vēja parku attīstību uzskata par loģisku 

Sauszemes vēja enerģija šobrīd tiek uzskatīta par pieejamāko un izmaksu ziņā konkurētspējīgāko atjaunojamo energoresursu (AER) veidu, tāpēc paredzams, ka tuvāko gadu laikā Eiropas vēja elektrostacijās (VES) uzstādītā jauda varētu būtiski pieaugt, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Armanda Vilcāne, 2018. gada 12. novembris plkst. 10:08

Foto: Edijs Pālens/LETA

Pašlaik uzstādīto jaudu ziņā vēja enerģija Eiropā apsteidz gan hidroelektrostacijas un atomelektrostacijas, gan ogļu elektrostacijas. Augstsprieguma tīkls (AST) prognozē, ka šajā ziņā VES nākotnē varētu konkurēt arī ar gāzes elektrostacijām. Eiropas vēja enerģijas asociācijas dati liecina, ka 2017. gada beigās vēju visaktīvāk izmantoja Vācijā, kur uzstādītā jauda pārsniedza 56 tūkstošus megavatu (MW). DB jau vēstīja, ka vēja enerģijas izmantošanu Latvijā plāno attīstīt arī Zviedrijas kompānijas Eolus Vind AB meitas uzņēmums Eolus, kurš Dobeles un Tukuma novadā iecerējis būvēt līdz šim Latvijā lielāko VES parku.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Vēja enerģijas izmantošanas pieaugumu nākotnē var skaidrot gan ar izmaksām, kas, attīstoties tehnoloģijām, kļūst arvien konkurētspējīgākas, gan ar faktu, ka šis elektroenerģijas ieguves veids ir viens no ekoloģiski tīrākajiem enerģijas avotiem, atklāj AST valdes priekšsēdētājs Varis Boks. «Baltijā uzbūvēto vēja ģeneratoru kopējā jauda ir ievērojama, taču jāatzīmē, ka Latvijā VES uzstādīti vien nepilni 70 MW - Lietuva un Igaunija mums ir krietnu soli priekšā. Raugoties reģiona kontekstā, vēja parku attīstība būtu loģiska un vērtējama pozitīvi, īpaši, ja investori ir gatavi ieguldīt savus līdzekļus, neprasot no valsts papildu subsīdijas. Paredzams, ka VES parks Dobeles un Tukuma novadā varētu saražot aptuveni desmito daļu no Latvijas elektroenerģijas gada patēriņa, tāpēc šis projekts mēroga ziņā Latvijai būtu ļoti nozīmīgs,» pauž AST valdes priekšsēdētājs.

Enerģētikas eksperts Edgars Vīgants norāda, ka ceturtdaļmiljarda investīcijas valsts attīstībai svarīgā nozarē jāvērtē ļoti atbildīgi. «Šajā gadījumā mūsu pašu enerģētikas līderi zaudētu privilēģiju izmantot daļu no vēja enerģijai piemērotākajām teritorijām, ko šie privātie investori uzskata par perspektīvu biznesu. Mums jāsaprot, ka valsts no sava budžeta nespēs finansēt visus nepieciešamos pasākumus Eiropas Savienības (ES) mērķu sasniegšanai, tāpēc šāda un citu investīciju projektu piesaistīšana ir vienīgais veids, kā to izdarīt, nemaksājot soda naudas par mērķu savlaicīgu neizpildi. Valstiski svarīgs nav tieši konkrētais projekts, bet svarīgi, lai, mācoties no kļūdām, iespējami ātri tiktu radīta stabila un uzticama investīciju vide, kas motivētu investorus ieguldīt šādos un līdzīgos projektos tieši Latvijā,» uzsver E. Vīgants. Arī enerģētikas nozares eksperts Reinis Āboltiņš atzīst, ka šis projekts varētu dot pienesumu ES mērķu izpildē. «Valsts līmenī VES parka būvniecība vēl nepagūtu sniegt savu ieguldījumu 2020. gada AER mērķu sasniegšanā, taču veikums un statistiskie rādītāji uzlabotos, dodot pienesumu nākotnē. Vienlaikus jāsaprot, ka statistika nav pats svarīgākais, galvenais ir plašāka AER izmantošana enerģijas ražošanā. Ja Latvijā summāri uzstādītu kaut vai tikpat vēja turbīnu jaudas, cik šobrīd jau ir uzstādīts Igaunijā, tas varētu dot ap 9% no kopējā saražotās elektroenerģijas apjoma,» skaidro R. Āboltiņš, prognozējot, ka tuvāko gadu laikā elektrības patēriņš pamazām augs.

Lai gan energoefektivitāte uzlabojas, elektrības pieprasījums nākotnē tomēr apsteigs ar efektivitātes uzlabošanu saistītos ietaupījumus, uzskata R. Āboltiņš. «Elektrība plašāk tiks izmantota transporta sektorā, tāpat palielināsies arī ikdienā izmantoto elektroierīču sortiments un skaits. Teorētiski Latvijā var saražot visu nepieciešamo elektrību, taču galvenais jautājums ir - par kādu cenu? Izmantojot vēja enerģiju, saražotās kilovatstundas pašizmaksa ir konkurētspējīga, it īpaši, ja elektrības cenas biržā ir mērenas vai augstas. Ir vēl arī citi apstākļi, kas padara elektrības ražošanu no AER īpaši izdevīgu, piemēram, augstas dabasgāzes cenas,» pauž eksperts.

Visu rakstu Vēja parku attīstību uzskata par loģisku lasiet 12. novembra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2018. gada 07. novembris plkst. 17:49

2018. gada pirmajos deviņos mēnešos Latvijas Gāzes koncerns pārdeva 960 miljonus m3 (10 111...

2018. gada 07. novembris plkst. 14:43

Igaunijas konkurences padome ir devusi piekrišanu Igaunijas energokompānijas Eesti Energia atjaunojamās...

2018. gada 06. novembris plkst. 7:31

Lai gan vairāki enerģētikas nozares pārstāvji atzīst, ka izmaiņas Elektroenerģijas tirgus likumā...

2018. gada 05. novembris plkst. 14:27

Ekonomikas ministrija atcēlusi atļaujas pārdot saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros...

2018. gada 02. novembris plkst. 9:01

Šā gada oktobrī uzņēmums Latvenergo sācis dabasgāzes tirdzniecību Lietuvā, pašlaik šo resursu...

2018. gada 01. novembris plkst. 14:50

Saeimas deputāti ceturtdien, 1.novembrī, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas...

2018. gada 01. novembris plkst. 6:35

Vēja parka būvniecība Dobeles un Tukuma novadā ļaus samazināt elektroenerģijas deficītu un...

2018. gada 29. oktobris plkst. 15:52

Aizvadītajā nedēļā Nord Pool sistēmas vidējā cena pieauga par 1 % līdz...

2018. gada 29. oktobris plkst. 6:41

No 2019. gada spēkā būs jauni dabasgāzes sadales tarifi, kas šī produkta...

2018. gada 24. oktobris plkst. 6:15

Nākamā gada laikā Eesti Energia iecerējusi slēgt vecākos Narvas spēkstacijas energoblokus ar...