Vēlas palielināt pabalstus ģimenēm ar bērniem un cilvēkiem ar invaliditāti 

Labklājības ministrijas (LM) 2014.gada budžeta prioritāte ir nevienlīdzības mazināšana, sniedzot atbalstu nabadzības riskam visvairāk pakļautajām sabiedrības grupām - cilvēkiem ar invaliditāti, kā arī ģimenēm ar bērniem un pensionāriem, paredz LM sagatavotie priekšlikumi 2014.gada budžetam.

Žanete Hāka, 2013. gada 13. jūnijs plkst. 17:11

Kopumā visu aktivitāšu īstenošanai LM 2014.gadā papildu nepieciešami 37,8 miljoni latu.

Viena no būtiskākajām LM nākamā gada prioritātēm ir sekmēt cilvēku ar invaliditāti materiālās situācijas uzlabošanos, palielinot materiālo atbalstu noteiktām cilvēku ar invaliditāti grupām, norāda ministrijas pārstāvji.

Proti, no 2014.gada 1.janvāra plānots palielināt materiālo atbalstu cilvēkiem ar I un II grupas invaliditāti, kuri saņem valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu. Tas nozīmē, ka cilvēki ar I grupas invaliditāti līdzšinējo 45 latu vietā varētu saņemt 58,5 latus mēnesī, bet cilvēki ar II grupas invaliditāti - 54 latus mēnesī. I grupas invalīdi ar invaliditāti kopš bērnības līdzšinējo 75 latu vietā saņemtu 97,5 latus mēnesī, bet cilvēki ar II grupas invaliditāti, kuri ir invalīdi kopš bērnības, saņemtu 90 latus mēnesī. Cilvēkiem ar III grupas invaliditāti palielinājums nav paredzēts.

Tāpat paredzēts no nākamā gada janvāra no 100 līdz 150 latiem mēnesī palielināt pabalsta apmēru cilvēkiem ar invaliditāti, kuriem nepieciešama kopšana. Kopumā materiālā atbalsta palielināšanai cilvēkiem ar invaliditāti nākamgad papildu nepieciešami 9,42 miljoni latu, lēš LM.

Ņemot vērā, ka šogad uzsāktais asistenta pakalpojums pašvaldībās ir ļoti pieprasīts, lai to nodrošinātu pilnā apmērā arī turpmāk, 2014.gadā papildu nepieciešami 9,28 miljoni latu, uzsver ministrijas pārstāvji, piebilstot, ka pakalpojuma mērķis ir palīdzēt cilvēkam ar invaliditāti pārvietoties ārpus mājokļa - nokļūt vietā, kur cilvēks strādā, mācās, nokļūt pie ārsta, uz rehabilitācijas iestādi, biedrību u.c.

Tāpat LM uzskata, ka nekavējoties jānodrošina virkne neatliekamu pasākumu valsts sociālās aprūpes centros (VSAC) cilvēkiem ar smagiem garīga rakstura traucējumiem. Piemēram, jāveic VSAC ārstniecības struktūrvienību reģistrācija Ārstniecības iestāžu reģistrā, kas ļautu pilnvērtīgi nodrošināt ārstniecības pakalpojumus cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kuriem ir smagas diagnozes, jāveic papildu laboratoriskie izmeklējumi, jāiegādājas pielāgots autotransports.

Minēto pasākumu īstenošanai papildu nepieciešami 1,09 miljoni latu.

Vienlaikus LM ir svarīgi arī  sekmēt ģimeņu ar bērniem finansiālo atbalstu, kā arī veicināt demogrāfiskās situācijas uzlabošanos. Lai to īstenotu, no 2014.gada 1.janvāra plānots pilnveidot vecāku un bērna kopšanas pabalstu sistēmu. Proti, LM rosina paaugstināt bērna kopšanas pabalsta apmēru no 100  latiem līdz 140  latiem mēnesī un pagarināt tā izmaksas laiku līdz bērna 1,5 gada vecumam. Arī vecāku pabalsta minimālais apmērs atbilstu bērna kopšanas pabalsta (bāzes) apmēram, t.i., 140 lati mēnesī un tiktu pagarināts līdz bērna 1,5 gada vecumam.

Lai īstenotu minētās iniciatīvas, ir nepieciešams mainīt vecāku pabalsta finansēšanas kārtību, nosakot, ka vecāku pabalsta summu, kas mēnesī atbilst bērna kopšanas pabalsta apmēram - 140 Ls (bāzes jeb minimālajam pabalsta apmēram), finansē no valsts pamatbudžeta. Tādējādi visiem vecākiem, neskatoties uz to ir vai nav veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, būtu nodrošināts bērna kopšanas pabalsts 140 latu apmērā līdz bērna 1,5 gada vecumam, skaidro LM. Savukārt sociāli apdrošinātiem cilvēkiem papildus aprēķinātu vecāku pabalstu un izmaksātu tā daļu, kas ir kā starpība starp aprēķināto pabalstu un 140 latiem. Vecāku pabalsta daļu finansētu kā līdz šim - no invaliditātes, maternitātes un slimības speciālā budžeta.

Pārējos vecāku pabalsta nosacījumus nav plānots mainīt - pabalsta apmēru aprēķinās 70% apmērā no cilvēka vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. To izmaksās, kamēr viens no vecākiem atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, atvaļinājumā bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu, vai kā pašnodarbinātais bērna kopšanas dēļ negūst ienākumus. Jāņem vērā, ja viens no bērna vecākiem bērna kopšanas laikā (vecumā līdz pusotram gadam) strādās, viņam paredzēts piešķirt bāzes pabalstu jeb bērna kopšanas pabalstu 140 latu apmērā. Vecāku pabalsta un bērna kopšanas pabalsta sistēmas pilnveidošanai 2014.gadā papildu nepieciešami 17,98 miljoni latu.

 

Papildu iepriekšminētajam LM atgādina, ka ar 2013.gada 1.septembri plānots atsākt pensiju indeksāciju, kas šogad izmaksās 10,4 miljonus latu, savukārt 2014.gadā - 30,5 miljonus latu. Paralēli Senioru lietu padomē turpinās darbs pie mehānisma izstrādes nākamā gada pensiju indeksācijai, kas plānota visām pensijām. 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2012. gada 20. septembris plkst. 17:40

Desmit bērnu māte no Latvijas pārtiek no pabalstiem un ir pieprasījusi varasiestādēm...

2012. gada 08. augusts plkst. 14:38

Mobilitātes programma ilgstošajiem bezdarbniekiem laukos ir plānota kā pabalstu sistēma nokļūšanai...

2012. gada 18. jūlijs plkst. 15:46

Latgalē bezdarbnieki gatavi gaidīt, kad darbs pats pie viņiem atnāks. Problēmas sakne...

2012. gada 10. jūlijs plkst. 15:17

Ar  mērķi uzlabot demogrāfisko situāciju un veicināt nodokļu nomaksu, kā arī atjaunot ...

2011. gada 12. septembris plkst. 8:29

Eksprezidentam Valdim Zatleram un bijušajiem Valsts prezidenta kancelejas (VPK) darbiniekiem...

Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2013. gada 13. jūnijs plkst. 13:22

Viļakas novadu apsēduši vilki no Krievijas, pēdējā laikā novadā nokosti vismaz 14...

2013. gada 13. jūnijs plkst. 11:17

Viļakas novadu apsēduši vilki no Krievijas, pēdējā laikā novadā nokosti vismaz 14...

2013. gada 13. jūnijs plkst. 10:54

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien atzina Kultūras ministrijas (KM) mantiskās...

2013. gada 13. jūnijs plkst. 10:30

Izvēloties no diviem piedāvātajiem kandidātiem, šodien par Jelgavas novada Domes priekšsēdētāju...

2013. gada 13. jūnijs plkst. 9:55

Saeima ceturtdien, 13.jūnijā, atjaunoja 11.Saeimas deputāta pilnvaras Danai Reizniecei-Ozolai, kura...

2013. gada 13. jūnijs plkst. 9:46

Šogad brīvdiena pēc Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku noslēguma būs tikai...

2013. gada 13. jūnijs plkst. 9:24

Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) kapitālsabiedrība Transit Services saņems nodokļu...

2013. gada 13. jūnijs plkst. 8:24

Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) valde piešķīrusi speciālu ostas maksas atlaidi...

2013. gada 13. jūnijs plkst. 7:24

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) ir lūdzis Valsts kontroli izvērtēt iespēju veikt...

2013. gada 12. jūnijs plkst. 18:24

Šā gada martā Olaines policijas darbinieki, sadarbojoties ar Valsts policijas Ekonomisko noziegumu...