Veļas ražotāji attīstības krustcelēs

2012. gada 13. aprīlis plkst. 7:45
Autors: Vēsma Lēvalde
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Veļas šūšanas nozarē nākotne pieder maziem, elastīgiem un inovatīviem reģionālajiem uzņēmumiem.

Šādu uzņēmumu atbalstam jāpiemēro valsts stratēģija un izglītības sistēma, lēš nozares speciālisti, saasinoties darbaspēka problēmai. Tekstilrūpniecības uzņēmumos pastāvīgi ir šuvēju vakances, jo pieprasījuma pēc Latvijā ražotās produkcijas pasaulē netrūkst. Šuvēji un šūšanas iekārtu operatori, saskaņā ar Nodarbinātības Valsts aģentūras datiem šā gada februārī, ir attiecīgi astotā un devītā pieprasītākā profesija Latvijā. Vienlaikus bezdarbniekos ir daudz šuvēju, kas nevēlas izmantot vakances. Kamēr daļa uzņēmumu optimistiski cer risināt situāciju, citi meklē inovāciju iespējas vai ražošanu izvieto ārpus Latvijas, uzsverot, ka nav valsts stratēģijas nopietnai nozares attīstībai.

New Rosme no maija pārtrauks ražošanu Talsu cehā. «Lēmums par ražošanas jaudu samazināšanu Latvijā nekonkurētspējīgu darbaspēka nodokļu un neprognozējamu energoresursu cenu dēļ tika pieņemts jau pirms diviem gadiem uzņēmuma valdes sēdē. Pagājušajā gadā mēs dubultojām ražošanas jaudu Baltkrievijā, tā kā šobrīd esam gatavi samazināt ražošanas jaudu Latvijā,» norāda E. Štelmahers. New Rosme Talsu struktūrvienību pārdod. Vietā stājas Ventspils Augsto tehnoloģiju parka Biznesa inkubatora Talsu filiāles uzņēmums SIA Baltic Textile Production. «Domāju, ka vidējā termiņā nelielas ražotnes Latvijas reģionos ir labs risinājums, īpaši konkurējot ar Ķīnas lielražotājiem, kas nav tik elastīgi,» uzskata uzņēmuma vadītājs Edijs Brauners.

Uzņēmēji atzīst, ka ilgtermiņā vajadzīga valsts stratēģija, kas palīdzētu ieviest jauninājumus ražošanā un profesionālajā izglītībā. Nākotne pieder tehniskajam tekstilam, funkcionālajiem apģērbiem un funkcionālajai veļai, pārliecināts LVRUA vadītājs Guntis Strazds.

 

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām