Venecuēlas nafta tiek leišiem nevis Latvijai

Autori: Leta, db.lv
2010. gada 08. oktobris plkst. 20:26

Lietuva noslēgusi vienošanos, lai uz Baltkrieviju tranzītā katru gadu transportētu 17,5 miljonus barelu Venecuēlas jēlnaftas, piektdien paziņoja amatpersonas.

«Mēs esam piekrituši parakstīt vienošanos līdz oktobra beigām, lai tranzītā caur Lietuvu transportētu Venecuēlas naftu uz Baltkrieviju,» norādīja Lietuvas valdības kanclers Deivids Matuļonis.

Vienošanās paredz, ka Lietuva transportēs 2,5 miljonus tonnu jeb 17,5 miljonus barelu jēlnaftas gadā.

Sagaidāms, ka Klaipēdas ostā piestās divi līdz trīs tankkuģi mēnesī.

«Naftas tranzītam Lietuvā vajadzētu sākties līdz nākamā gada sākumam, taču pastāv iespējamība, ka tas varētu sākties pat agrāk,» sacīja Lietuvas valsts naftas kompānijas "Klaipedos nafta" vadītājs Roks Masjulis.

Viņš pavēstīja, ka naftas tranzīta darījums noslēgts uz diviem gadiem, taču "Klaipedos nafta" plāno iegūt ilgtermiņa līgumu.

Jau ziņots, ka augustā Klaipēdas ostā piestāja tankkuģis ar Baltkrievijai paredzētu eksperimentālu jēlnaftas kravu no Venecuēlas.

Tajā pat laikā Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko paplašinājis attiecības ar Venecuēlu, lai nodrošinātu alternatīvus naftas piegādes avotus laikā, kad arvien pieaug nesaskaņas ar enerģijas lielvalsti Krieviju.

Db jau vēstīja, ka uz Vencuēlas naftu cerēja kā Ventspils tā Rīgas osta.

Lai pārkrautu Venecuēlas naftu, jau maijā VNT vajadzējis izņemt B kategorijas piesārņojošās darbības atļauju, taču ar Vitol Group saistītais termināls to izdarījis tikai jūlijā.

Ventspils naftas meitas sabiedrības SIA LatRosTrans līdzīpašnieks ir Krievijas a/sTransņeftjeprodukt, kas nav ieinteresēta atbalstīt naftas tranzītu no Venecuēlas uz Baltkrieviju, atzina A. Lembergs. Savukārt Vitol Group, viņš sacīja, ir tirgotāji, kam galvenie klienti atrodas Krievijā. Ja viņiem būs jāizvēlas starp attiecībām ar Krieviju un baltkrievu naftas kravām, viņi varētu izvēli izdarīt par labu Krievijai.

Tikmēr nule kā ieceltais Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks LNT ziņām izteica cerību, ka Rīga vēl varētu pretendēt uz daļu Baltkrievu naftas, jo viņaprāt Baltkrievi nevēloties «visas olas likt vienā groziņā».