Vēstule redakcijai: Tautas gudrību - reputācijas sardzē! 

Godātā redakcija,atļaujiet man paust savu atbalstu visiem tiem pašaizliedzīgajiem cilvēkiem, kas nerimtīgajā cīniņā par mūsu valsts reputācijas atjaunošanu nebaidās ne no kā. Pat ne no riska izskatīties pēc tādiem, kas paši šo reputāciju tā drusciņ piešķiebj.

Jūsu labvēlis – Mārcis Bendiks Bermudiskā trijstūrī starp Ķekavu – Iecavu – Baldoni, 2018. gada augustā, 2018. gada 06. septembris plkst. 8:14

Foto: LETA

Tai dramatiskajā laikā, kad mūs no posta glāba Mīļais Lāčuks, formāli pazīstams kā Valdis Dombrovskis, valsts reputācija bija iebraukusi tikpat kā pilnīgā tā kā drusku riska zonā. Atgādināšu, paša premjera kundzes un premjera padomnieces kunga biznesa kredītiņu neveiksmīgais liktenis varēja pabojāt cienījamo ģimeņu naktsmieru un – ak šausmas! – pat valsts reputāciju. Kredīti iefasējās portfelītī un pārceļoja uz citu banciņu. Cik un kurš tieši uz to nopelnīja, bet kurš – ietaupīja, palika smalki iekūņots. Mūsu mīļā Brūnā Lācīša cīņu biedris Pelēkais Vilciņš toreiz Finanšu ministrijas vārdiem pauda: «Atbildot uz Jūsu jautājumu par VAS Latvijas Hipotēku un zemes banka komercdaļas paketi, kurā ir nekustamo īpašumu attīstītāju aizdevumi, informējam, ka, atbilstoši starp VAS Latvijas Hipotēku un zemes banka un AS Rietumu banka noslēgtajam uzņēmuma pārejas līgumam, līgumā ietvertie nosacījumi ir komercnoslēpums un nav atklājami bez Rietumu bankas piekrišanas,» – un draudi novērsti.

Mūsu daudzcietušās reputācijas atjaunošanā ir bijis jāmetas atkal un atkal. Vēl pirms dažiem mēnešiem, kad uz ASV iestādes atsūtītās vēstules pamata AB LV bija spiesta glābties pašlikvidācijā, mūsu Finanšu ministrija histēriski ķērās pie procentu minēšanas, cik tad īsti tās ofšoriskās naudas no valsts ir jāizmēž. It kā tā kā izdevās uzminēt beigu beigās, lai arī procentu saucēji, kas mainīja stingro viedokli trīs reizes piecās dienās, riskēja izskatīties pēc jampampiņiem. Bet valsts reputācija svarīgāka, kā jau iesākumā minēts.

Tagad atkal tā pati ķeza vēlreiz, nu pilnīgi tāds kā lāsts vai ļaunas acs noskaudums. Šoreiz uzkrita Eiropas Padomes MONEYVAL ziņojums: neesot ar tām netīrās naudas štellēm tomēr kārtībā pie mums. Labi vēl, ka nesākām kladzināt par milzu panākumiem ar galveno ļaundaru piebeigšanu. Jo šamie savu Luksemburgas kantori pat drīkstēs notirgot, kamēr citiem vēl neslēgtiem Francijā krimināllieta, 80 miljonu sods un sazin kas vēl. Tur gan iecerēts bija līdzīgi kā ar tiem kredītiņiem: franču kantoris bija tikai Rietumu bankas pārstāvniecība, tādēļ informāciju šamie izmeklētājiem dot drīkstēja tikai ar mūsu fuktuka atļauju, ko neesot bijis viegli dabūt. Metode it kā pārbaudīta, bet šoreiz līdz galam nenostrādāja. Lāsts un tikai.

Te nu nāk mans priekšlikums, kā novērst šos draudus ar tautiskām metodēm. Manuprāt, nepelnīti aizmirstām.

Neliela atkāpe. Es neesmu māņticīgs un visām tām burvestībām, lāstiem un ļaunajām acīm neticu. Šai ziņā esmu līdzīgs leģendārajam zinātnes gigantam Nīlsam Boram. Pie viņa laboratorijas durvīm bijis pienaglots zirga pakavs, un tas raisījis kolēģu pārmetumus: nu kā tāds izcils zinātnieks var ticēt māņiem. Bors atbildējis, ka māņiem neticot, bet pakavs palīdz arī tad, ja netic. Kvantu fizikā ar taisnvirziena primitīvismu tālu netiksi. Cīņā par valsts reputācijas atjaunošanu arīdzan.

Ļaunu aci mūsu finanšu biznesam pilnīgi noteikti pievelk reklāmas plakāts Jūrmalas šosejas malā. Vienā un tai pašā vietā reklamējās Banka Land, tad citas mazāk skandalozas institūcijas, tad ilgstoši TKB, kas ir tā pati Trasta Komercbanka, un šobrīd... [mazu bundziņu rīboņa!!!] jā, uzminējāt! Uz tā paša stenda tagad ir Rietumu banka!

Laiki, protams, mainās. Pagājušā gadsimta beigās Banka Land savu pilnīgi tukšo kasi un cauro bilanci uzlaboja ar lētu un labu metodi: «uzzīmēja» korespondentkontu un tajā savukārt palielus atlikumus. Kad šmuce izsprāga, naudas vairs nebija nemaz. TKB savukārt jau gluži mūsdienīgs liktenis, – nāves spriedums par apmēram to pašu, kā šogad AB LV. Tikai naudiņas tur bija gana pat divām iztīrītāju administratoru komandām, kas varēja pilnīgi oficiāli savā peļņā zīmēt miljoniņus. Pavisam īstus, ne uzzīmētus.

AB LV no šī likteņa varētu būt izmukusi. Banka gan pagalam, bet bez liekiem ekscesiem. Kā kādreiz teica meičas pēc zaļumballēm: «Laid, es pati, tev aukstas rokas.» Pašiem tak jau padosies bez zosādas un drēbju plēšanas. Atšķirīgā scenārija cēlonis skaidrs: viņi tajā nolādētajā vietā nereklamējās.

Godātā redakcija, tas ļaunuma centrs, tā reklāmas stenda vieta šosejas malā būtu jāiznīdē zilām ugunīm. Bez tā cīņa par reputācijas atjaunošanu būs katrreiz jāatsāk no gala. Neesmu māņticīgs, fakti runā paši par sevi.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 22. jūnijs plkst. 6:30

Godātā redakcija, šai laikā, kad visiem prātā vai nu futbols, vai mazdārziņš,...

2018. gada 08. jūnijs plkst. 6:46

Godātā redakcija, šai laikā, kad amerikāņi draudzējas ar ziemeļkorejiešiem, bet kašķējas...

2018. gada 25. maijs plkst. 7:48

Godātā redakcija, šai laikā, kad dienas versmes nogurdināti prāti izverd dažādas sazvērestību...

2018. gada 11. maijs plkst. 8:17

Godātā redakcija, šai laikā, kad joprojām gaidām turpmāko attīstību spriegajā banku un...

2018. gada 25. aprīlis plkst. 15:00

Godātā redakcija, vēlos pievienot savu balsi demokrātijas, mūsu Satversmes un Valsts prezidenta...

Nepalaid garām

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Izdevniecība Dienas bizness ar 12.novembri izdod iknedēļas biznesa žurnālu, kas aizstās laikrakstu...

«Man šķiet, ka šobrīd Baltija ir pats caurspīdīgākais finanšu tirgus dalībnieks visā...

Savu eko māju no salmu paneļiem Raiskuma pagastā būvē arī latviešu modele...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

Viena kleita Andele Mandele kustības piekritēju rokās mēdz nomainīt pat piecas saimnieces...

No šīs sadaļas
2018. gada 05. septembris plkst. 6:57

Valsts prezidentam Raimondam Vējonim ir nekavējoties jāpieprasa LTV ģenerāldirektoram Ivaram Beltem...

2018. gada 04. septembris plkst. 16:59

Otrdien, 4.septembrī, AS «Olainfarm» akcionāri nolēma pilnībā nomainīt uzņēmuma padomi,...

2018. gada 04. septembris plkst. 16:52

Pēc profesijas esmu pārtikas tehnologs un arī pēc aicinājuma. Ieklīstot pārtikas veikalā,...

2018. gada 03. septembris plkst. 8:15

Mūsdienās uzņēmumi sastopas ar neskaitāmiem izaicinājumiem – mainās tirgus un tehnoloģijas,...

2018. gada 31. augusts plkst. 8:31

Jaunuzņēmumi, kas darbojas, lai radītu inovatīvu produktu vai biznesa modeli, bieži vien...

2018. gada 30. augusts plkst. 9:14

2018. gada 25. maiju kā zīmīgu datumu noteikti atceras teju ikviens, jo...

2018. gada 29. augusts plkst. 9:29

Pēdējos gados daudz runāts par Latvijas reģionu iznīkšanu un darba spēka trūkumu,...

2018. gada 29. augusts plkst. 8:58

Kopš pagājušā gada varam sacīt, ka biznesa pirkšanas un pārdošanas tirgus atkal...

2018. gada 28. augusts plkst. 10:38

Pēdējo 30 gadu laikā globālie importa tarifi ir pastāvīgi mazinājušies. Tomēr populisma...

2018. gada 27. augusts plkst. 6:41

Savu pretinieku psiholoģiska ietekmēšana un pazemošana ir iecienīta metode Sorosa organizāciju...