VID atklāj naudas atmazgāšanas un kases čeku viltošanas grupējumu

2011. gada 24. marts plkst. 11:00
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde apturējusi vērienīga noziedzīga grupējuma darbību, kas bija saistīta ne vien ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, bet arī izvairīšanos no nodokļu nomaksas, izmantojot viltotus elektronisko kases aparātu čekus.

Čeki bijuši par nenotikušiem pirkumiem lielākajos būvniecības un sadzīves priekšmetu lielveikalos, informē VID. Veicot virkni izmeklēšanas darbību VID aizturēja ne vien noziedzīgās shēmas organizatorus, bet arī divu uzņēmumu, kuri izmantoja noziedzīgos pakalpojumus, pārstāvjus.

Jau 28.janvārī VID Finanšu policijas pārvaldē tika uzsākts kriminālprocess par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Izmeklēšanas gaitā noskaidrots, ka noziedzīgā grupējuma pakalpojumus izmantoja vismaz 50 reāli strādājošu uzņēmumu, kas darbojās galvenokārt gaļas un zivju vairumtirdzniecības jomā. Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo PVN apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas klienti savās PVN atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar «starpniekuzņēmumiem» un fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma nodokļu maksājumu apmēru valsts budžetā. Darījumu pamatošanai uzņēmumu grāmatvedībā tika iesniegti viltoti elektronisko kases aparātu čeki, kas apliecināja faktiski nenotikušu darījumu ar lielākajiem būvniecības un sadzīves materiālu tirdzniecības lielveikaliem.

Noziedzīgajās darbībās iesaistītā personu grupa pēc sākotnējās informācijas laika posmā no 2009.gada līdz 2010.gada novembrim apgrozījusi aptuveni astoņus miljonus latu. Legalizējot noziedzīgi iegūtos līdzekļus un nenomaksājot PVN, valsts budžetam nodarīts kaitējumu gandrīz pusotra miljona latu apmērā. Šonedēļ VID veica 21 kratīšanu Rīgā un tās apkārtnē, kuru laikā izņēma lietiskos pierādījumus. Izmeklētāju rīcībā esošā informācija liecina, ka grupējumā bijušas iesaistītas vismaz 15 personas, no kurām trīs uzskatāmas par noziedzīgu nodarījumu organizatoriem un faktiskajiem vadītājiem. 21.martā tika aizturēta un īslaicīgās aizturēšanas birojā ievietota arī persona, kas nodarbojās ar čeku viltošanu, kā arī divu uzņēmumu – «shēmas klientu», pārstāvji. Šodien tiesa visiem shēmas organizatoriem piemēroja apcietinājumu, bet pārējām iesaistītajām personām ar brīvības atņemšanu nesaistītu drošības līdzekli.

Kratīšanu laikā tika aizturēta arī kāda vairāku fiktīvu uzņēmumu amatpersona, kas pēc trešo personu lūguma piekrita uz sava vārda reģistrēt fiktīvos uzņēmumus, kas pēcāk tika izmantoti «naudas atmazgāšanas» pakalpojumu nodrošināšanai. Kopumā pirmstiesas izmeklēšanas laikā Latvijas kredītiestādēs ir apturēta deviņu noziedzīgajā shēmā iesaistīto uzņēmumu norēķinu kontu darbība. Precīzs apturēto naudas līdzekļu apjoms pagaidām nav zināms, jo vēl nav saņemta visa nepieciešamā informācija no kredītiestādēm. Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām