VID «krata» autoplačus un auto tirgotājus internetā 

Valsts ieņēmumu dienests (VID) šogad ļoti aktīvi pārbauda automašīnu tirdzniecības uzņēmumus un tā dēvētos auto plačus, kā arī īpašu uzmanību pievērš privātpersonām, kuras lietotas automašīnas tirgo internetā, ceturtdien medijiem pastāstīja VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa Ādmine.

Rūta Lapiņa, 2017. gada 07. decembris plkst. 14:57

Foto: Mārtiņš Plūme/ LETA

Šā gada 11 mēnešos VID veicis 132 pārbaudes, totarp 128 lietoto transportlīdzekļu tirdzniecības vietās, un 95% gadījumu konstatēti pārkāpumi, kā arī piemēroti naudas sodi par kopējo summu 95 tūkstoši eiro. Tostarp šā gada novembrī pārbaudīti 24 auto plači, un visos konstatēti pārkāpumi attiecībā uz tirdzniecības noteikumiem. Tostarp tajos atradušies transportlīdzekļi, kuri nav Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) reģistrā, tirdzniecības vieta nav atbildusi noteikumiem un tā nav ierobežota, nav pilnīgi nekādu identifikācijas zīmju. Kādā šādā tirdzniecības vietā atradušies 22 transportlīdzekļi, kas pēc dokumentācijas nemaz neatrodas tirdzniecībā. Tāpat arī kases čekos nav norādīta paredzētā informācija, piemēram, darījuma cena.

Kārkliņa Ādmine stāstīja, ka 50% jeb katra otrā no Latvijā ievestajām automašīnām ir iegādāta legālā tirdzniecības vietā, savukārt otros 50% gadījumu pircējs apliecina, ka pats devies uz ārvalstīm iegādāties attiecīgo transportlīdzekli, kas vairumā gadījumu gan tā neesot. VID pilotprojektā veicis novērošanu divās CSDD filiālēs ārpus Rīgas. Pāris stundu laikā aptaujātas 19 personas, no kurām 10 veica automašīnas pirmreizējo reģistrāciju, piecas no tām nevarēja atbildēt ne uz to, kā automašīna atvesta uz Latviju, ne arī nosaukt darījuma cenu. Gadījumā, ja pircējs turpceļā izmantojis aviopakalpojumus, nevarēja uzrādīt lidojuma biļeti utt. «Šāda veida informācija liecina par to, ka liela daļa no šīm fiziskajām personām, kuras iegādājas lietotas automašīnas, kuras Latvijā nav reģistrētas, tās pērk no nezināmām personām kaut kur iekšzemē – Latvijā. Pārdevējs pierunā pircēju falsificēt dokumentus, norādot sevi kā reālo pircēju, kurš pats bijis Vācijā vai Nīderlandē un iegādājies šo auto no neeksistējoša uzņēmuma,» stāstīja Kārkliņa Ādmine.

VID arī veicis eksperimentu, uzdodoties par reālu pircēju. Darījuma rezultātā 10 minūšu laikā «pircējam» tika piedāvāta dokumentu pakete, kurā tas norādīts kā auto pircējs no kāda, visticamāk, neeksistējoša uzņēmuma Vācijā. Personai, kas organizēja tirdzniecību, piemērots administratīvais sods 350 eiro apmērā un konfiscēts auto, jo tas tirgots ar viltotiem dokumentiem. Kārkliņa Ādmine brīdina tirgotājus, ka šāda veida pārbaudes turpināsies, un bez finansiālajiem zaudējumiem jāņem vērā, ka dokumenti tiek nosūtīti Valsts policijai, kura izvērtē dokumentu viltošanas faktu, par ko var tikt piemērota kriminālatbildība. Par šāda veida pārkāpumu var tikt arī piemērota brīvības atņemšana līdz trīs gadiem.

Fiziskas personas, lai apietu šo praksi tirgot nereģistrētas automašīnas, iesaista darījumos savus draugus, radus un paziņas, uz kuriem reģistrē šīs automašīnas un tālāk tirgo. Ja fiziska persona gada laikā pārdod trīs, vai trīs gadu laikā piecas automašīnas, tā uzskatāma par nereģistrētu tirdzniecību.

«Pārkāpumi ir, tie ir būtiski, VID sadarbībā ar partneriem arī turpmāk veiks šādas pārbaudes, visdrīzāk – visa nākamā gada garumā,» atzīmēja Kārkliņa Ādmine.

Auto Asociācijas prezidents Andris Kulbergs papildināja, ka auto nozare veido 7% no IKP, savukārt ēnu ekonomikā auto nozares «pienesums» lēšams 28% apmērā. Ik gadu Latvijā tiek ievesti vairāk nekā 50 tūkštoši automašīnu, tostarp 80% ieved privātpersonas, no kurām puse paši it kā devušies pēc spēkrata. «Vairāk nekā 20 tūkstoši cilvēku ik gadu paši dodas uz Šveici vai Vāciju, lai iegādātos sev automašīnu. Tas ir 70 cilvēki ik dienu, kas ir diezgan nereāls skaitlis. Realitātē pircējs automašīnu izvēlas kādā no autoplačiem Latvijā, un darījuma slēgšanas brīdī pārdevājs viņu pierunā slēgt līgumu ar nereģistrētu firmu Vācijā.».

Viņš atzīmē, ka patērētāji ir jāizglīto. «Mēs esam gatavi iegādāties kurpes veikalā par 50 eiro un cīnīties par savām tiesībām līdz mielēm, bet, iegādājoties otro lielāko pirkumu savā dzīvē, kas aiz nekustamā īpašuma ir automašīna, pilnībā zaudējam savas tiesības, piekrītot šādam darījumam».

Kulbergs atzīmēja, ka šādi tirgotāji «izkropļo normālu auto tirdzniecību Latvijā, un tas jau ir kļuvis teju par mēru». Tāpat viņš atzīmēja: «Pašlaik Latvijā nodarboties ar lietoto auto tirdzniecību, neiesaistoties shēmās, ir praktiski nereāli,».

Sadarbojoties VID, CSDD, Patērētāju tiesību aizsardzības centram un Auto asociācijai, uzsākta sabiedrības informēšanas kampaņa, lai ierobežotu nelegālu transportlīdzekļu tirdzniecību ar Latvijā ievestiem automobiļiem.

LASI ARĪ:

Lietotu automašīnu kārotājus mudina nepirkt «kaķi maisā»


Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2017. gada 06. decembris plkst. 16:32

Interneta veikals Latvijā 1a.lv noliktavas modernizācijā investējis vairāk nekā 200 000 eiro, informē...

2017. gada 06. decembris plkst. 13:59

SEB banka piešķīrusi ilgtermiņa aizdevumu daudzfunkcionālā tirdzniecības centra Akropole būvniecībai...

2017. gada 05. decembris plkst. 15:02

Ziemassvētku dāvanu ērtākai iegādei izveidots digitālais gadatirgus, kas līdz 17. decembrim...

2017. gada 05. decembris plkst. 12:55

Japānas autobūves uzņēmuma «Nissan Motor Co.» pārdoto automašīnu skaits valstī novembrī samazinājies...

2017. gada 04. decembris plkst. 14:51

Kesko Senukai Latvija līdz šim ieguldījis vairāk nekā 9 miljonus eiro veikalu...

2017. gada 04. decembris plkst. 13:29

Rīgā, Mazā Stacijas ielā atvērts Drogas veikals, kurš ir pirmais šī zīmola...

2017. gada 04. decembris plkst. 12:00

Konkurences padome (KP) nolēmusi atļaut AS VIRŠI-A un ar to saistītajam uzņēmumam...

2017. gada 30. novembris plkst. 14:38

2017. gada oktobrī, salīdzinot ar 2016. gada oktobri, mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par...

2017. gada 29. novembris plkst. 15:21

SIA Roveks, ar kuru saistību neizpildes dēļ pērn lauzts līgums par Āgenskalna...

2017. gada 28. novembris plkst. 15:49

Lietuvas kompānija «Euroapotheca» panākusi vienošanos, lai iegādātos gandrīz 160 aptieku tīklu...