VID par 11,7 miljoniem eiro izstrādās uzņēmējiem draudzīgu maksājumu kārtību

Autors: Zane Atlāce - Bistere
2017. gada 08. decembris plkst. 11:01

Valsts ieņēmumu dienests (VID) plāno līdz 2022. gadam ieviest fundamentāli jaunu maksājumu administrēšanas informācijas sistēmu (MAIS), kas nodrošinās mūsdienīgu, ātru un uzņēmējiem viegli saprotamu budžetā veicamo maksājumu administrēšanu, informē VID pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa.

VID norāda, ka pašreizējā sistēma ir novecojusi gan tehniski, gan morāli, un sāk kļūt traucējoša uzņēmējdarbībai. Jaunajā sistēmā būs ietvertas visas nepieciešamās funkcijas, lai augstā kvalitātē varētu apstrādāt lielu datu apjomu.

Līdz ar MAIS ieviešanu būs iespējams realizēt valsts budžeta ieņēmumu uzskaiti atbilstoši uzkrāšanas principam, ieviest vienoto nodokļu kontu, maksimāli automatizēt VID iekšējos administrēšanas procesus un ieviest caurskatāmu, sabiedrībai saprotamu nodokļu nomaksas administrēšanu.

Veiksmīgi īstenojot iepirkuma procedūru, 2017. gada 24.novembrī VID noslēdza līgumu par MAIS izstrādi ar A/S Exigen Services Latvia, kura uzdevums turpmāko piecu gadu laikā būs nodrošināt modernas un visām nodokļu administrēšanas prasībām atbilstošas informācija sistēmas izstrādi.

Ar MAIS izstrādātāju atrunātā kopējā līguma summa tiešas izmaksas valsts budžetam nerada. Par katru līguma ietvaros paredzēto darbu pie līguma ar informācijas sistēmas izstrādātāju tiks noslēgts atsevišķs vienošanās protokols par konkrētu darbu pasūtīšanu. Tādā veidā tiks nodrošināts, ka kopējā iezīmētā līguma summa tiek tērēta pakāpeniski, īstenojot tikai izsvērtus, mērķtiecīgus un saprātīgus risinājumus, kā arī iekļaujoties finansējumā, kas piešķirts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF), valsts budžeta un VID līdzekļiem.

Vērienīgās pārmaiņas notiek VID projekta Nodokļu informācijas pakalpojumu modernizācija ietvaros, kurā darbs sadalīts četrās kārtās. Uz šo brīdi darbu veikšanai apstiprinātā summa ir 11,7 milj. eiro, no kuriem 4,2 milj. eiro ir piešķirti ERAF 1.kārtas projekta Nodokļu informācijas pakalpojumu modernizācija MAIS kodols ietvaros. Vienlaikus uzsākts darbs pie projekta pieteikuma izstrādes ERAF 2.kārtas projektam Nodokļu informācijas pakalpojumu modernizācija Maksājumu uzskaites un uzkrājuma princips par 4,5 milj. eiro.

Kā ziņots, 2017.gada 23.novembrī Saeima pieņēma grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kuri sākot ar 2021.gadu ļaus Valsts ieņēmumu dienestam ievērojami samazināt kontu skaitu, kuros tiek ieskaitīti VID administrētie valsts budžeta maksājumi.

MAIS nodrošinās budžeta maksājumu administrēšanu, kas jau šogad plānoti 8,5 miljardu eiro apmērā, un veicamo maksājumu skaits pārsniegs 5 miljonus.

Tāpat 2017.gada 23.novembrī Saeima pieņēma grozījumus likumā Par budžeta un finanšu vadību, kuri sākot ar 2021.gadu nosaka VID administrēto valsts budžeta ieņēmumu uzskaiti pēc uzkrāšanas principa.

Līdz ar to jaunajā informācijas sistēmā tiks iestrādātas aktuālās prasības un nodrošināta veiksmīga iecerēto darbu realizācija.