Finanses

VID un Muita gatavojas cietajam Brexit

Jānis Goldbergs, 05.02.2019

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Latvijas Valsts ieņēmumu dienests (VID) un Muita gatavojas, ka jau no šā gada 30. marta tirdzniecības attiecības ar Apvienoto Karalisti būs tādas pašas kā ar jebkuru citu valsti ārpus Eiropas Savienības.

VID pagaidām saņem maz jautājumu no uzņēmējiem par gaidāmajām izmaiņām cietā Brexit gadījumā, ko skaidro ar to, ka uzņēmēji ir samērā labi informēti. Īpašā VID seminārā par Brexit ietekmi uz preču muitošanu bija daudz informācijas, kura, visticamāk, daudzus pārsteigs pēc 29. marta. Runa ir ne tikai par preču muitas nodevām dažādiem pasta sūtījumiem, bet arī par pirkumiem interneta veikalos, skaidras naudas pārvadāšanu, pat par dāvanām, kuras tiks sūtītas radiem Latvijā. Cietā Brexit gadījumā parādīsies gan muitas nodevas, gan PVN.

Nav pārejas perioda

Vēl aizvien ir iespējami abi Lielbritānijas izstāšanās varianti – gan vienojoties ar ES, gan izstājoties bez vienošanās. Ja vienošanās ar ES tomēr tiek panākta un parakstīta, tad, sākot no 2019. gada 30. marta, tiek noteikts pārejas periods, kura laikā vairums Lielbritānijas muitas un citas funkcijas turpina darboties kā ES dalībvalstij. Tas mīkstinātu pāreju tirdzniecības jomā. Pārejas periods darbojas līdz 2020. gada nogalei – 31. decembrim, un Liebritānija visas saiknes ar ES pārtrauc 2021. gada 1. janvārī.

Tā kā vienošanās Lielbritānijas parlamentā ir noraidīta un pagaidām nav skaidru ziņu, ka līdz 29. marta pusnaktij tāda varētu tikt noslēgta, VID gatavojas arī sliktākajam scenārijam, kam pārejas perioda nav un jau 30. martā pēc Centrāleiropas laika vai 29. martā pēc plkst. 23.00 pēc Londonas laika Lielbritānija ir izstājusies no Eiropas Savienības. «Tad sāk darboties tādi paši tirdzniecības noteikumi kā ar jebkuru citu ārpus Eiropas Savienības esošu valsti, piemēram, Bolīviju vai Ķīnu,» norādīja VID Muitas pārvaldes e-muitas daļas vadītāja vietniece Irēna Knoka.

Cietais Brexit

Lai nodrošinātos ļaunākajam scenārijam, kad Lielbritānija izstājas bez vienošanās, VID jau lūgusi valdībai papildu 49 štata vietas. Tieši šādu birokrātiskā darba apjoma pieaugumu paredz VID Muitas pārvalde. Cietais Brexit nozīmē, ka jau 30. marta rītā visu veidu preču nosūtīšanai un saņemšanai būs jāformē muitas procedūras un jāmaksā nodokļi. Tas skars gan uzņēmējus, gan privātpersonas.

Komersantiem jārēķinās gan ar muitas nodevām, gan PVN, gan akcīzes nodokli. Uzņēmējdarbībā tiem, kuri jau strādā ar kādām ārpus Eiropas Savienības valstīm, noteikti būs vienkārši pielāgoties. Pēc būtības spēkā stājas visas eksporta un importa formalitātes. Tā kā Apvienotajā Karalistē pārtrauc darboties divas Eiropas Savienības regulas, visas muitas atļaujas, kas izsniegtas tur, pēc 29. marta nav derīgas, visi EORI numuri pēc 29. marta nav derīgi un jāatjauno jebkurā citā ES dalībvalstī.

Ieteikumi uzņēmējiem

I. Knoka uzņēmējiem ieteic izpētīt visas Muitas piedāvātās iespējas Latvijā, norādot, ka imports galapatēriņam Latvijā un eksports nav vienīgie attiecību veidi. Uzņēmējiem ir arī iespējams izmantot pakalpojumus «Izvešana pārstrādei», «Ievešana pārstrādei», «Pagaidu ievešana», «Tranzīts», «Uzglabāšana muitas noliktavā».

Visu rakstu VID un Muita gatavojas cietajam Brexit lasiet 5. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!