Viedoklis: booking.com komisijas maksām par Latvijā sniegtajiem pakalpojumiem jāpiemēro PVN

2017. gada 08. augusts plkst. 21:16
Autors: LETA
Sadaļa: Nodokļi
Dalies ar šo rakstu

Piemērojot pievienotās vērtības nodokli (PVN) rēķiniem par viesnīcu rezervēšanas portāla booking.com komisijas maksām par Latvijā sniegtajiem pakalpojumiem, valsts gūtu papildus nodokļu ieņēmumus, norāda Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) izpilddirektore Santa Graikste.

Viņa sacīja, ka asociācija jau 2015.gadā un 2016.gadā sāka sadarbību ar Konkurences padomi un Valsts ieņēmumu dienestu (VID) saistībā ar starptautiskā mājokļu iznomāšanas portāla airbnb un booking.com, iespējams, negodīgu komercpraksi. Tāpat sadarbība uzsākta, lai apkopotu informāciju par abās rezervēšanas sistēmās pieejamajiem apartamentiem un veicinātu nodokļu nomaksu.

Viņa norādīja, ka attiecībā uz booking.com asociācija saskata divas jomas, kurās iespējams gūt papildus nodokļu ieņēmumus. Viena no tām ir PVN piemērošana rēķiniem par booking.com komisijas maksām par pakalpojumiem, kas sniegti Latvijā. LVRA izpilddirektore norādīja, ka patlaban tas netiek darīts.

«Pamatojoties uz konsultācijām ar Finanšu ministrijas speciālistiem, tiem jābūt apliktiem ar PVN un tieši vai netieši PVN par šiem rēķiniem jāienāk budžetā,» skaidroja Graikste.

Otra joma, kur asociācija, pēc viņas teiktā, saredz iespēju papildus nodokļu ieņēmumiem, ir booking.com sistēmā pieejamo apartamentu apkopošana, panākot, ka tie maksā likumdošanā noteiktos nodokļus un nodevas.

Tomēr LVRA pārstāve norādīja, ka ne airbnb, ne booking.com uz tām nosūtītās vēstules pamata līdz šim nav sniegušas no tām prasīto informāciju.

VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule pirmdien intervijā Latvijas Radio sacīja, ka informācijas iegūšana no starptautiskā mājokļu iznomāšanas portāla airbnb un viesnīcu rezervēšanas portāla booking.com ir visu Eiropas valstu nodokļu administrāciju problēma.

Nodokļu administrācijām visā Eiropā esot grūtības iegūt informāciju par šo portālu klientiem, šķetinot jautājumus par nodokļu nomaksu. Tādēļ VID kopā ar citu valstu nodokļu administrācijām risina šo problēmu.

Pēc viņas teiktā, VID viens pats nevarot uzvarēt šos portālus, bet, ja «visa Eiropa izvirza kopīgus mērķus, tad esam daudz spēcīgāki».

Dalies ar šo rakstu