Viedoklis: Konkurences samazināšanās turpinās paaugstināt OCTA un citas apdrošināšanas cenas 

Ar vakar noslēgtā līguma par «Seesam Insurance» akciju pārdošanu VIG grupai, strauji turpina samazināties konkurence Latvijas apdrošināšanas tirgū.

Profesionālo apdrošināšanas brokeru asociācijas valdes priekšsēdētājs Agris Auce, 19.12.2017

Foto: LETA

Kā jau zināms, tad austriešu uzņēmumam «Vienna Insurance Group» (VIG) Latvijā jau pieder trīs apdrošinātāji – BTA Baltic, Compensa un Interrisk, kas agrāk bija pazīstams kā AAS Baltikums. Nav noslēpums, ka drīz vien VIG grupai piederošais Interrisk beigs pastāvēt kā patstāvīga vienība un pievienosies Latvijas vienai no lielākajām (arī VIG grupai piederošajām) apdrošināšanas sabiedrībām - BTA Baltic.

Apdrošinātāju savstarpējās sadarbības biedrība LTAB (Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs) var turpināt stāstīt par to cik lielus zaudējumus cieš OCTA nozare Latvijā, bet OCTA cenu straujais kāpums 2017.gadā sākās tieši pēc tam, kad Latvijā bija noslēdzies būtisks konkurences samazināšanās etaps – VIG grupas rokās nonāca trīs līdz tam neatkarīgi apdrošinātāji, kā arī noslēdzās Baltas un PZU apvienošanās. Varbūt tā ir nejauša sakritība. Tāpat kā 2017.gada laikā apdrošinātāju būtiski samazinātās brokeru komisijas OCTA apdrošināšanas veidā arī var izrādīties gluži nejauša sakritība, nevis apdrošinātāju savstarpēji saskaņota rīcība.

Zinot «Seesam Insurance» Latvijas filiāles ilgstoši pieticīgos darbības rādītājus un piesardzīgo izaugsmi, kā arī ņemot vērā Somijas apdrošināšanas tirgus oligopolisko un noslēgto raksturu, tas nav liels pārsteigums, ka pie reālas konkurences nepieradušie Somijas riska apdrošinātāji beigu beigās pieņēma lēmumu aiziet no šī tirgus.

Atgādināsim, ka Seesam savulaik tika dibināta 1993.gadā kā vadošā ASV apdrošinātāja AIG un vadošās apdrošinātāju grupas Somijā Pohjola Group plc. kopuzņēmums ar visai interesantu nosaukumu FAMLAT , kas nozīmē Fin-American-Latvian. Vēlāk, pēc daudzām īpašnieku metamorfozēm un pēc drosmīgas uzvaras kādā lielākā veselības apdrošināšanas konkursā, beigu beigās 2011.gadā Seesam zaudē savu nosacīto patstāvību un kļūst par Igaunijas Seesam filiāli. Interesanti atzīmēt, ka VIG grupa jau 10 gadus atpakaļ tika iegādājusies vienu Seesam apdrošināšanas sabiedrību – Seesam Life, kura tagad pārdēvēta par Compensa Life un turpina sekmīgi darboties savulaik pirmās starptautiskās Latvijas apdrošināšanas sabiedrības Balta tā laika vadītāja un dibinātāja Viktora Gustsona vadībā.

Ar zināmu gandarījumu varam konstatēt, ka ar Somu OP grupas aiziešanu no Baltijas, mazināsies Ziemeļvalstu apdrošināšanas oligopola neveselīgā ietekme uz Baltijas tirgu, cenšoties eksportēt ziemeļvalstu mēģinājumus apkarot brokerus un tādejādi ierobežot konkurenci apdrošināšanas tirgū. Kopumā var prognozēt, ka Latvijas patērētājiem, visticamākais, ir jāsagatavojas jaunam pakāpeniskam cenu kāpumam nozarē, bet apdrošināšanas nosacījumi tirgū vēl turpinās saglabāties ar patērētājiem relatīvi plašu pieejamo apdrošināšanas segumu.

Tā kā VIG grupai jau šobrīd Latvijā pieder trīs apdrošinātāji, un divi drīzumā tiks apvienoti, tad ir maz ticams, ka Seesam Latvija nākotnē paliks kā neatkarīga apdrošināšanas organizācija.

Jaunākais izdevums