Viedoklis: Tirgotāji vēlas valdības izlēmīgu rīcību

2015. gada 25. augusts plkst. 14:49
Autors: Henriks Danusēvičs - Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents
Sadaļa: Viedokļi
Dalies ar šo rakstu

Latvijas Tirgotāju asociācijā (LTA) aicina valdību un deputātus būt izlēmīgiem – pieņemt lēmumu par neapliekamā minimuma palielināšanu līdz 150 eiro.

Šis ir pēdējais brīdis, lai apturētu latviešu darba emigrāciju un saglabātu iespējas attīstīties vietējiem uzņēmumiem. Darba devēji ir ieinteresēti stimulēt savus darbiniekus, maksājot tiem lielākas algas. Lai cilvēki dzīvē justos stabilāki, nepamestu valsti un jaunieši varētu vīt ģimenes ligzdu, nepieciešami līdzekļi. Tomēr iespējas nodrošināt labklājību un attīstīt uzņēmējdarbību ietekmē valstī noteiktie darba spēka nodokļi.

Pagājušajā gadā likumdevēji pacēla minimālo algu nepaceļot neapliekamo minimumu. Rezultātā nelielos lauku veikalos, lai uzņēmēji spētu izmaksāt lielākas algas darbiniekiem, tika samazināts darba laiks un auga cenas. Šogad jārīkojas otrādi  - jāpalielina neapliekamais minimums un jāsaglabā nemainīta minimālā alga.

Ja tiktu palielināts neapliekamais minimums, tiktu panākti daudzi svarīgi mērķi: paaugstināta mazākas algas saņemošo labklājība, palielinātos Latvijas konkurētspēja un samazināta cilvēku vēlme doties strādāt citu valstu attīstības labā, pieaugtu dzimstība, mazinātos ēnu ekonomika. Atgādināsim, ka strādājošie Eiropas Savienības valstīs saņem daudz lielāku atalgojumu tieši labvēlīgas darba spēku nodokļu politikas rezultātā. Tā - gan Vācijā, gan Beļģijā, gan mūsu finansiāli atbalstītajā Grieķijā neapliekamais minimums pārsniedz 600 eiro mēnesī.

Palielinot neapliekamo ienākumu līdz 150 eiro, katrs strādājošais iegūtu 75 eiro, tas uzsildītu ekonomiku, palielinātos pirktspēja, valsts kasē nāktu lielākas PVN summas, legalizētos tirgus. Pēc aptuveniem aprēķiniem, tas ļautu iekšzemes kopproduktam pieaugt par 2 procentiem, PVN ieņēmumiem par 84 miljoniem, sociālā nodokļa ieņēmumiem – par 48 miljoniem eiro. 

Tirgotāji, līdzīgi kā arodbiedrības, vēlas «pieklājīgu» neapliekamā minimuma kāpums. LTA viedoklis – tam jāpieaug līdz 150 eiro apmērā. Pilnībā atbalstām labklājības ministra Ulda Auguļa viedokli par minimālās algas saglabāšanu šī gada līmenī. Iepriecina, ka arī valdībā ir mums līdzīgi domājoši, patriotiski valstsvīri. Ministrs Augulis piekrita, ka tik strauji celt šogad minimālo algu bijusi kļūda un atzīmēja to, ka šogad daudzi uzņēmēji samazinājuši darba laiku, lai nebūtu jāmaksā tik liela minimālā alga.

LTA 21.pārskata konference aicina valdību uz izlēmīgāku rīcību, palielinot neapliekamo minimumu (līdz 150 eiro) un nepalielināt minimālo algu (360 eiro).

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām