Vienīgā Norvēģijas radiatoru rūpnīca – Olainē

2013. gada 21. augusts plkst. 7:55
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

SIA Lyngson gada laikā saražo Latvijas pieprasījumam un patēriņam analogu radiatoru daudzumu, 99% produkcijas eksportē uz Skandināviju.

Baltijā vienīgā apkures radiatoru rūpnīca Lyngson ražošanu uzsāka 2007. gadā, kad ar Norvēģijas uzņēmuma Lyngson AS 100% kapitālu tika atvērta jauna rūpnīca Olainē. Latvijas uzņēmums SIA Lyngson ar savu produkciju apgādā divus pasūtītājus – jau pieminēto māsas uzņēmumu Lyngson AS Norvēģijā un māsas uzņēmumu Epecon AB Zviedrijā. Latvijas tirgū pagaidām paliek tikai 1% produkcijas, ko izplata vietējais sadarbības partneris SIA Herz Baltija.

SIA Lyngson rīkotājdirektors Uldis Benhens stāsta, ka Latvijas rūpnīca ir vienīgā Lyngson uzņēmuma ražotne – līdz šim kompānija 25 gadus darbojās radiatoru tirdzniecības segmentā, iepērkot produkciju no citiem ražotājiem. Šobrīd Latvijas rūpnīca nodrošina lielāko daļu Norvēģijas tirgus – apmēram 60%, savukārt Zviedrijā Lyngson radiatoru tirgus daļa ir apmēram 25%. Kopumā ražotne nodrošina apmēram 70% no kopējā Lyngson realizācijas apjoma.

Fakts, ka Latvijas tirgū paliek tikai 1% produkcijas, viņaprāt, ir likumsakarīgs. «No vienas puses ir muļķīgi, ka šie 100 tūkstoši, ko gadā saražojam, ir tieši tik daudz, kāds ir radiatoru patēriņš Latvijā. Taču Latvijā ir cita cena, cita pirktspēja un citas nianses. Turklāt jebkurš, kas eksportē, arī dod vairāk labuma ekonomikai, jo piesaistām līdzekļus no ārpuses. Ja mēs visu tepat ražosim un paši viens otram pārdosim, tad no tā naudas vairāk nepaliks,» saka U. Benhens.

Lyngson Latvijas ražotne ir ne tikai vienīgā Baltijā – tādas nav arī pašā Norvēģijā, stāsta U. Benhens. Piedevām tā arī mazākā radiatoru rūpnīca Eiropā, kas, pēc uzņēmēja vērtējuma, dod vairākas priekšrocības. «Ja Eiropas lielās radiatoru rūpnīcas gadā saražo pat vairākus miljonus radiatoru, tad mums tie ir 100 tūkstoši. Taču tajā esam atraduši savu nišu – esam fleksiblāki un efektīvāki, spējam nodrošināt klientiem operatīvākas piegādes, kā arī ātrāk izgatavot speciālus pasūtījumus nelielos daudzumos, uz ko lielās rūpnīcas nespēj tik ātri noreaģēt,» viņš norāda.

Lyngson rūpnīcas jauda ir 100 tūkstoši radiatoru gadā jeb apmēram 3000 radiatoru nedēļā. Reāli šobrīd tiek saražoti apmēram 2,5 tūkst. radiatoru nedēļā, strādājot divās maiņās.

Uzņēmums nodarbina 95 strādājošos.

Lyngson produkcijas atgriešanās Latvijā ar ārvalstu piegādātāju starpniecību nenotiek, ņemot vērā, ka ražošanas proces ir simtprocentīgi pakārtots Zviedrijas un Norvēģijas pasūtītājiem – gala klientiem. «Skandināvijas pluss ir stabilitāte – nav strauju lēcienu un kritumu, un tas atspoguļojas arī mūsu apgrozījumā. Tas turas stabili visus pēdējos gadus.»

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu