Vīnam klājies labāk nekā akcijām 

Šogad labāku vērtības pieaugumu vai kaut vai cenu stabilitāti nodrošinājis vīns

Jānis Šķupelis, 20.12.2018

Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Lielas daļas finanšu aktīvu cena šogad sarukusi, un pieejamie dati liecina, ka labāk klājies atsevišķiem, visai alternatīviem ieguldījumiem. Šajā ziņā uz pārējo fona var izcelt ieguldījumus kvalitatīvā vīnā. Tas nozīmē, ka tiek nopirkta viena vai vairākas pudeles ar ļoti kvalitatīvu vīnu, kuras tad attiecīgi tiek glabātas ar domu, ka to vērtība, laikam ejot, palielināsies un galu galā tās tiks pārdotas par augstāku cenu.

London International Vintners Exchange (Liv-Ex) 100 indeksa vērtība, kas apkopo pasaulē 100 labāko vīnu cenu izmaiņas otrreizējā tirgū, 12 mēnešu skatījumā ir palielinājusies par nieka 0,22%, kas šogad nav nemaz tik slikts sniegums. Tiesa gan, Liv-ex Fine Wine 1000 indekss spējis pieaugt jau par visiem 10,2%, kas ar uzviju izgriež pogas faktiski lielākajiem akciju tirgiem un daudziem citiem aktīviem. Pieejamie dati arī liecina – labāko vīnu kopuma cenu izmaiņas šogad bijušas visai lēzenas. Līdz ar to šādiem investoriem pagājis secen, piemēram, akciju tirgu «amerikāņu kalniņi» (cenu izmaiņu ziņā).

Sevišķi labi klājies Francijas Burgundijas vīniem, un visi straujākie vīnu cenas pieaugumi bijuši tieši šī reģiona dzērieniem. Rezultātā Burgundy 150 indeksa vērtība kopš janvāra pieaugusi par 35,5%, un, piemēram, Armand Rous- seau un Domaine de la Romanee-Conti (DRC) vīnu cena kopš gada sākuma vidēji palēkusies attiecīgi par 42,7% un 33,5%. «Relatīvais visaugstākās klases vīnu piedāvājuma iztrūkums apvienojumā ar pieaugošo pieprasījumu pēc tiem sevišķi iespaido tieši Burgundijas vīnu cenu,» spriež Liv-Ex eksperti. Daļēji par vīna cenas palielināšanos bijuši atbildīgi sliktāki laika apstākļi, kuru dēļ novāktas mazākas un nekvalitatīvākas ražas. Vēl viens vienādojuma saskaitāmais ir tas, ka augstas klases vīna cenu pēdējo gadu laikā izteikti ietekmējusi situācija Ķīnā, kur šīs valsts augošā bagātnieku masa bijusi atbildīga par milzīgu pieprasījumu pēc dažādām luksusa precēm un kolekcijas priekšmetiem, tai skaitā Francijas un Itālijas luksusa vīniem. Ir viedoklis, ka pieprasījums pēc luksusa klases vīna ilgākā termiņā tikai palielināsies, kur liela loma būs tam, ka arvien bagātāki kļūst attīstības valstu iedzīvotāji.

Ļoti kvalitatīvi augstas klases alkoholiskie dzērieni ir visai interesanta iespēja, kā diversificēt savu ieguldījumu portfeli. Luksusa klases vīnu cenu mazāk ietekmē ekonomikas cikli, un pieprasījums no bagātnieku puses ir nosacīti stabils.

Visu rakstu Vīnam klājies labāk nekā akcijām lasiet 20. decembra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!