Ekonomika

Vīrusa cirtiens tūrismam

Zane Atlāce - Bistere, 24.03.2020

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Krīzes vēsmas tūrisma nozarē ik pa laikam ienesa kā konkurētspējas, tā darbaspēka problēmas, taču katastrofālu triecienu tai sagādāja pavisam kas cits – Covid-19. Reanimācijā šī joma nonākusi visā pasaulē un izredzes izdzīvot ir kā stiprākajiem, tā apsviedīgākajiem, tiem, kas spēs pārorientēties un pielāgoties.

Koronavīrusa apkarošanai un ierobežošanai tiek prognozēti vēl vairāki mēneši, bet tam, lai tūrisma nozare spētu atkopties un atgriezties iepriekšējā režīmā, būs vajadzīgs vismaz gads, ja ne vairāk, prognozē eskperti. Tūrisma nozare visā pasaulē pašlaik ir uz lielas, baltas lapas, lai radītu, iespējams, jaunus spēles noteikumus un virzienus. Kaut vai jārēķinās, ka jaunās iespējas kā attālinātā strādāšana, videokonferences un komandējumi onlainā izmainīs pasauli arī pēc krīzes.

Cīnās par izdzīvošanu

Vīrusa izplatības rezultātā apturētās ceļošanas dēļ aviokompānijas krīzi izjūt vēl nebijušā apmērā. Pašreizējā situācija aviācijas nozarē krietni pārspēj problēmas, ko savulaik izraisīja 11.septembra terorakti ASV, SARS epidēmija vai 2008.gada finanšu krīze, secina Starptautiskā Gaisa satiksmes asociācijas (IATA).

LASI ARĪ: Aviācijas nozarē strādājošiem darbiniekiem vajadzīgs atbalsts

Aplēses liecina, ka pasaules avisoabiedrību glābšanai vajadzīgi aptuveni 183 miljardi dolāru. Turklāt šī prognozes uzskatāmas par “optimistiskām”, pieļaujot, ka sekas varētu būt vēl dramatiskākas.

Pasaules tūrisma nozarei Covid-19 dēļ sākotnēji (februāra beigās) tika prognozēti vismaz 20 miljardu eiro zaudējumi, bet krīzei ieilgstot – pat teju 60 miljardu eiro zaudējumi, lēsa Pasaules Ceļojumu un tūrisma padome (WTTC).

Arī Latvijas tūrisma nozarei vīrusa radītās ārkārtas situācijas sekas būs gana graujošas. 2018.gadā nozare nodokļos samaksāja 218 miljonus eiro. “Pie 100% dīkstāves nozarē, kāda ir iestājusies, daļa no šīs naudas ir uz ļoti lielas jautājuma zīmes,” biznesa augstskolas Turība rīkotajā diskusijā “Kādu mācību gūsim no krīzes?” atzina Latvijas tūrisma operatoru un aģentu asociācijas valdes loceklis Ēriks Lingebērziņš.

Visu rakstu lasiet 24.marta žurnālā žurnāla "Dienas Bizness"!

Abonējiet, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās.