Visās Baltijas valstīs elektroenerģijas cena paaugstinājusies

2017. gada 27. marts plkst. 12:22
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Ekonomika
Dalies ar šo rakstu

Lai gan pavasara sezonai raksturīgi laikapstākļi saglabājušies arī aizvadītajā nedēļā, visās Baltijas valstīs tomēr ir novērojams cenas pieaugums, vidējai elektroenerģijas cenai paaugstinoties par 3 % – līdz 29,09 EUR/MWh, liecina AS Latvenergo dati.

Šāds cenu līmenis fiksēts visās  Baltijas valstīs, pirmo reizi šogad sasniedzot vienādu cenu līmeni. Cenas tendences noteica temperatūras kritums pret iepriekšējo nedēļu, īpaši nedēļas vidū, kad temperatūras Skandināvijas un Baltijas reģionos lielākoties atradās normas robežās.

Skandināvijā samazinājies arī vēja apjoms un attiecīgi no šī resursa izstrādātais elektroenerģijas apjoms, un tas nozīmē, ka bijis nepieciešams izmantot dārgākus elektroenerģijas resursus, kas būtiski ietekmēja arī elektroenerģijas cenu Latvijā un Baltijā.

Patērētās elektroenerģijas apjoms otro nedēļu pēc kārtas turpina pazemināties līdz ar mērenāku laikapstākļu iestāšanos. Baltijā kopumā tas samazinājies par 4 % – līdz 495 GWh. Visievērojamākais patēriņa kritums fiksēts Lietuvā – par 6 % līdz 187 GWh.  Latvijā savukārt 3 % kritums līdz 141 GWh, bet Igaunijā patēriņš samazinājies par 2 % līdz 167 GWh. Samazinājusies arī kopējā elektroenerģijas izstrāde: Baltijā aizvadītajā nedēļā tā bijusi 483 GWh, kas ir par 7 % mazāk nekā nedēļu iepriekš. Latvijā un Lietuvā elektroenerģijas izstrāde samazinājusies līdz attiecīgi 209 GWh un 45 GWh, toties Igaunijā tā pieaugusi un sasniegusi 229 GWh.

Latvijā elektroenerģijas izstrādes kritums saistīts ar ūdens pieteces apjoma samazināšanos Daugavā līdz ar nelielu palu sezonas intensitātes mitēšanos, jo līdz ar to Daugavas HES samazinājušies ražošanai pieejamie ūdens resursi un novērojams elektroenerģijas izstrādes kritums.

Tomēr arī šajos apstākļos Latvijas ražošanas un patēriņa bilance saglabājas stabili pozitīva, saražojot par 49 % vairāk elektroenerģijas nekā patērēts, veidojot ievērojamāko bilanci starp visām Baltijas valstīm. Igaunija aizvadītajā nedēļā saražojusi par 37 % elektroenerģijas vairāk nekā patērēts, bet Lietuvā bilance saglabājas negatīva – saražoti vien 24 % no patērētā elektroenerģijas apjoma valstī. Tikmēr Baltijā kopumā saražoti 98 % no kopējā reģionā patērētā elektroenerģijas apjoma.  

Dalies ar šo rakstu