Vispārējās valdības parāds 2016. gada beigās veidoja 40,6% no IKP

2017. gada 20. oktobris plkst. 14:01
Sadaļa: Budžets
Dalies ar šo rakstu

Vispārējās valdības budžeta pārpalikums 2016. gadā bija 9,5 miljoni eiro jeb 0,04% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Savukārt vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds gada beigās bija 10 091,6miljoni eiro jeb 40,6% no IKP, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) atbilstoši Eiropas kontu sistēmas (EKS 2010) metodoloģijai apkopotie vispārējās valdības budžeta deficīta un parāda 2017. gada oktobra notifikācijas.

Pārvaldē skaidro, ka vispārējās valdības budžeta deficīta un parāda notifikācija tiek iesniegta Eiropas Komisijā divas reizes gadā – līdz 1.aprīlim un 1.oktobrim. Tās rezultāti tiek izmantoti, vērtējot, kā ES dalībvalstis ievēro ekonomisko rādītāju atbilstību Māstrihtas līgumā noteiktajiem kritērijiem, t.i., plānotā un faktiskā vispārējās valdības budžeta deficīta attiecība pret IKP faktiskajās cenās nedrīkst pārsniegt 3,0% un valdības parāda attiecība pret iekšzemes kopproduktu faktiskajās cenās nedrīkst būt lielāka par 60,0%.

Atšķirībā no Finanšu ministrijas gada pārskatā norādītajiem naudas plūsmas datiem, kur 2016. gadā konsolidētā kopbudžeta deficīts bija 100,3 milj. eiro jeb 0,4 % no IKP, atbilstoši EKS 2010 metodoloģiskajām prasībām CSP aprēķinātie vispārējās valdības sektora dati uzrādīja budžeta pārpalikumu.

Ievērojot EKS 2010 metodoloģiskās prasības, veiktas korekcijas, no valdības sektora bilances izslēdzot finanšu darījumus, neitralizējot ES fondu ietekmi, iekļaujot uz vispārējās valdības sektoru pārklasificēto kapitālsabiedrību datus. Bez tam koriģētas arī debitoru prasības un kreditoru saistības, kā arī veiktas citas korekcijas.

CSP norāda, ka lielākās korekcijas skārušas centrālās valdības apakšsektora datus, kas par iepriekšējiem gadiem ir koriģēti sakarā ar Eiropas Savienības līmenī ieviestām metodoloģijas izmaiņām – Noguldījumu garantijas fonds no finanšu korporāciju sektora pārklasificēts vispārējās valdības sektorā, veiktas ienākumu no standarta UMTS licencēm klasifikācijas izmaiņas, revidēti citu ES politiku instrumentu fondi.

2017. gada oktobra notifikācijas aprēķinos izmantoti Finanšu ministrijas, Valsts kases, Valsts sociālās, apdrošināšanas aģentūras, CSP, Rīgas domes,Valsts nekustamo īpašumu aģentūrasun ārvalstu fondu administrēšanā iesaistīto iestāžu dati.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām