Zaļo ražošanu atbalstīs ar vairāk nekā astoņiem miljoniem

2012. gada 02. oktobris plkst. 14:06
Autors: Jānis Rancāns
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Nākamā gada martā plānota pirmā projektu atlase atbalsta saņemšanai Latvijas – Norvēģijas programmas Inovācijas zaļās ražošanas jomā ietvaros. Programmas kopējais finansējums ir 8,8 miljoni latu. Plānots, ka atbalsts tiks sniegts aptuveni 130 komersantiem, informē Ekonomikas ministrija (EM).

Ministrija norāda, ka īstenojot programmu sagaidāms, ka tiks radīti produkti un tehnoloģijas, kuras sekmētu videi draudzīgas un zināšanu ietilpīgas ražošanas attīstību, kā rezultātā būtu iespējams efektīvāk izmantot esošos dabas un enerģijas resursus un mazināt vides piesārņojumu. Tāpat sagaidāms, ka programmas īstenošana veicinās darba vietu radīšanu un «zaļo» nozaru attīstību Latvijā, uzsver ministrija.

Atklātā konkursa ietvaros komersantiem būs iespēja iegādāties iekārtas, lai veicinātu uzņēmējdarbības nekaitīgumu un palielinātu «zaļo» komersantu konkurētspēju Latvijā.  Konkursa ietvaros būs pieejami aptuveni 4,5 miljoni latu (35% atbalsta intensitāte). Atbalsta summa vienam projektam paredzēta no 119 līdz 350 tūkstošiem latu.

Tāpat programmas ietvaros ir paredzēts izveidot Zaļo industriju inovāciju centru, kas ļaus sniegt atbalstu inovatīviem un uz pētniecības un attīstības aktivitātēm orientētiem komersantiem to ideju tālākai attīstīšanai, līdz to gatavībai pilnvērtīgi pretendēt uz tirgus finanšu instrumentiem un citām atbalsta programmām, norāda ministrija.

Tehnoloģiju inkubatora operators būs Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes un Norvēģijas Valsts Industriālās Attīstības Korporācijas (SIVA) izveidota institūcija. Tā darbības nodrošināšanai līdzdarbosies Latvijas un Norvēģijas eksperti. Tehnoloģiju inkubatora darbības nodrošināšanai paredzēti aptuveni 2,6 miljoni latu (85% - 10% atbalsta intensitāte atkarībā no komersanta vecuma un inkubācijas gada).

«Mūsdienās cilvēki ir gatavi maksāt vairāk par produktiem un pakalpojumiem, ja tie ir saražoti dabai un cilvēkiem draudzīgā veidā. Zaļums ir vērtība, ko varam pievienot Latvijā ražotajiem produktiem un pakalpojumiem, radot jaunas darbavietas un attīstot vietējo uzņēmējdarbību,» sacīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Programma Inovācijas zaļās ražošanas jomā tiek līdzfinansēta no Norvēģijas finanšu instrumenta 2009.- 2014. gadam Latvijai piešķirtajiem līdzekļiem.

Trešdien, 3. oktobrī, notiks seminārs, kas veltīts inovācijām zaļās rūpniecības jomā. Seminārā noslēgumā LR Ekonomikas ministrija un «Inovāciju Norvēģija» iepazīstinās ar programmas Inovācijas zaļās rūpniecības jomā nosacījumiem, kuras ietvaros 8,8 miljoni latu tiks ieguldīti zaļo inovāciju atbalstam Latvijā.

Dalies ar šo rakstu